Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym może na początku wydawać się zadaniem niemożliwym do wykonania. Ale dzięki praktyce szybko staje się drugą naturą i przedłużeniem szczotkowania zębów.
 

Dlaczego nitkowanie jest tak ważne? 

Możesz się zastanawiać, w jaki sposób mały kawałek nici dentystycznej może mieć tak duży wpływ na zdrowie Twojej jamy ustnej. Zdziwisz się jednak, jak skuteczne jest nitkowanie. Bez względu na to, jak dobrze szczotkujesz zęby, żadna szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków i szczelin tak, jak nić dentystyczna.  

Szczotkując i nitkując zęby, usuwasz resztki jedzenia i bakterie, które mogą prowadzić do przebarwień i ubytków. Pomaga to również zapobiegać zapaleniu dziąseł i innym problemom zdrowotnym jamy ustnej, które mogą stanowić problem w późniejszym życiu. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy i nitkuj je raz dziennie.  
 

Jak nitkować zęby z aparatem ortodontycznym?
To prawda, że nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym jest na początku trudne. Ale przy odrobinie cierpliwości na pewno to opanujesz i w krótkim czasie staniesz się profesjonalistą. Nitkowanie zębów również wymaga czasu, ale jeśli nas zapytasz, to jest tego warte!
 

nitkowanie

Podążaj za naszymi krokami
 
Krok 1
Szczotkuj zęby, aby usunąć bakterie, cząsteczki jedzenia i płytkę nazębną. Upewnij się, że szczoteczka dociera do wszystkich powierzchni zębów (powierzchnia zewnętrzna, powierzchnia wewnętrzna oraz płaskie powierzchnie górnego i dolnego łuku). 
 

Krok 2
Weź kawałek nici dentystycznej o długości około 20 cm i owiń jej końce wokół palca wskazującego, tak abyś miał mocny uchwyt. (My używamy nici Superfloss, ponieważ ma ona grubą, gąbczastą część, która naprawdę świetnie czyści zęby). 
 

Krok 3
Ustaw nić w jednej linii ze szczeliną między zębami i przewlecz nić między drutem a zębami.
 

Krok 4
Przesuwaj nić między zębami, wzdłuż pionowych boków każdego zęba i do ruchomej tkanki dziąsła, aby usunąć wszelkie cząsteczki jedzenia i nagromadzoną płytkę nazębną.   
 

Krok 5
Po nitkowaniu każdego zęba zawiń zużytą nić wokół palca, aby nie wprowadzać zarazków z powrotem do jamy ustnej.
 

Krok 6
Przejdź do następnego zęba i powtórz cały proces. 
 

Dostępne produkty do nitkowania zębów 
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka alternatywnych produktów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, nie tylko woskowa nić dentystyczna. Poeksperymentuj, aby sprawdzić, który z nich wolisz. 
 

Nić dentystyczna
Większość ludzi jest zaznajomiona z nicią dentystyczną, jest ona znana od 200 lat. Na początku była to woskowana nić jedwabna, ale obecnie używamy woskowanego lub niewoskowanego nylonu. Wersja woskowana jest nieco grubsza niż niewoskowana, ale niewoskowana jest nieco bardziej podatna na zaczepianie się o aparaty ortodontyczne. Polecamy wypróbowanie Superfloss, produktu Oral-B, ze względu na większą długość gąbki, która sprawia, że nić pokrywa większą powierzchnię.

Aby ułatwić używanie nici wokół aparatu ortodontycznego, możesz wypróbować nawlekacz nici. Narzędzie do nawlekania nici pomoże Ci przejść obok drutu i pomiędzy każdym zębem. Rodzice mogą być zmuszeni do pomagania małym dzieciom w nitkowaniu zębów do czasu, aż same będą w stanie sobie z tym poradzić.    

Szczoteczki międzyzębowe 
Szczoteczki międzyzębowe mają małe włosie, które ułatwia dostanie się między zęby w celu usunięcia jedzenia i płytki nazębnej. Umieść szczoteczkę między zębami i delikatnie wyszczotkuj kilka razy w przód i w tył, aby usunąć wszelkie cząstki jedzenia. Szczoteczki międzyzębowe są przeznaczone do stosowania wyłącznie z wodą, a nie z pastą do zębów, ponieważ może ona być zbyt ścierna.

Są one dostępne w różnych szerokościach, aby dopasować je do wielkości szczelin między zębami, a ich trwałość wynosi od trzech dni do trzech tygodni, zanim trzeba będzie wymienić szczoteczkę.

Badania wykazują, że szczoteczki międzyzębowe są mniej agresywne dla dziąseł niż nić dentystyczna, ponieważ szczoteczki nie wrzynają się w dziąsła tak jak nić dentystyczna. Włosie szczoteczki może być również bardziej skuteczne niż nić dentystyczna w usuwaniu bakterii w przestrzeni międzyzębowej. 
 

Flosser wodny 
Urządzenie do nitkowania wodą rozpyla wodę między zębami, aby usunąć resztki jedzenia. Urządzenia te są również dobre do usuwania pokarmu wokół zamków i drutów, ale nie są konieczne, ponieważ szczoteczka do zębów i nić dentystyczna mogą wykonać tę samą pracę.    

Flosser wodny jest dobry dla osób, które nie lubią używać nici dentystycznej, ponieważ uważają, że jest ona kłopotliwa lub uciążliwa. Wodne flossery są łatwiejsze w manewrowaniu i użyciu niż nić dentystyczna, szczególnie dla osób z artretyzmem dłoni. 

Tak więc wybór należy do Ciebie. Wybierz takie narzędzie do nitkowania, którego będziesz używać na co dzień. 
 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące nitkowania zębów z aparatem ortodontycznym

 
Czy nitkowanie zębów jest ważniejsze dla osób noszących aparaty ortodontyczne?
Tak, noszenie aparatu ortodontycznego oznacza, że jest o wiele więcej miejsc, w których mogą uwięzić się cząsteczki jedzenia, a to przyciąga bakterie. Bakterie te wytwarzają kwasy i tworzą płytkę nazębną. Skuteczne szczotkowanie i nitkowanie jest najlepszym sposobem na usunięcie z zębów jak największej ilości bakterii. 
Dlaczego nitkowanie zębów boli?
Jeśli nie używasz nici dentystycznej konsekwentnie, mogą boleć Cię dziąsła. W takim przypadku kontynuuj nitkowanie, a Twoje dziąsła się uspokoją.  
 

Czy należy trzymać nić z dala od dziąseł?
Ważne jest, aby używać nici dentystycznej na linii dziąseł, ale należy robić to ostrożnie. Jeśli mocno pociągniesz nić w dół do dziąsła, istnieje ryzyko powstania siniaków. Nitkuj delikatnie, zakrzywiając nić wokół podstawy zęba (w kształcie litery C), aby nić mogła dostać się do kieszonki zębowej bez powodowania uszkodzeń. 
 

Czy można nitkować zęby przed szczotkowaniem?
Jeśli jedzenie utknęło pomiędzy zębami lub aparatem ortodontycznym, możesz użyć nici dentystycznej, aby pomóc je usunąć. Większość ludzi woli nitkować zęby po ich umyciu, ale to Twój wybór. Najważniejsze jest, abyś nitkował zęby, niezależnie od kolejności. 
 

Czy muszę nitkować zęby codziennie?
Wystarczy 24-36 godzin, aby płytka nazębna stwardniała na zębach. Nitkując zęby co 24 godziny, nie dajesz płytce nazębnej szansy na stwardnienie. Kiedy płytka nazębna stwardnieje, jest siedliskiem większej ilości bakterii w jamie ustnej i może prowadzić do powstawania ubytków.