Jeśli powiedziano Ci, że zgrzytasz zębami, możesz się zastanawiać, czy leczenie ortodontyczne może uchronić Twoje zęby przed ich nocnym atakiem. Aparaty ortodontyczne i Invisalign mogą pomóc Ci zmniejszyć lub zatrzymać zgrzytanie zębami w nocy, jeśli Twoje zęby lub szczęka są nieprawidłowo ustawione. Prostowanie i wyrównywanie zębów może być doskonałą stałą strategią leczenia zgrzytania zębami, jednak kwestia ta jest dość złożona i sposób, w jaki Twoje zęby są ułożone może odgrywać tylko niewielką rolę w predysponowaniu Cię do zgrzytania.
 

Co to jest bruksizm (zgrzytanie zębami)? 
Zgrzytanie zębami (bruksizm) to zaciskanie lub ścieranie zębów, które najczęściej występuje podczas snu w nocy, ale może również występować w stanie czuwania. Sporadyczne zgrzytanie zębami nie powoduje żadnych szkód, ale regularne zgrzytanie może spowodować znaczne uszkodzenie zębów. Bruksizm to złożony problem, a osoby z nieprawidłowym zgryzem, brakami lub krzywymi zębami mogą być bardziej podatne na zgrzytanie zębami niż osoby z prawidłowym zgryzem.

Naukowcy są zgodni co do tego, że wiele osób jest w stanie dostosować swoje czynności żucia i funkcjonowania do tych nieprawidłowych zgryzów, ale osoby, które nie mają możliwości dostosowania się, są bardziej podatne na zgrzytanie zębami. Stres, niepokój i zaburzenia snu to jedne z głównych czynników prowadzących do zgrzytania zębami. 

Istnieje związek między niektórymi lekami na depresję, chorobę Parkinsona i Huntingtona a bruksizmem.  

Osoby cierpiące na bezdech senny są bardziej narażone na zgrzytanie zębami w nocy. Bezdech senny to złożony problem, który może być związany z niedrożnością dróg oddechowych i/lub problemami z czujnikami w organizmie, które mierzą poziom tlenu we krwi. Powiększone migdałki i migdałki mogą utrudniać oddychanie, ale u dorosłych zwiększona masa ciała z nadmiarem tkanki w szyi i drogach oddechowych blokuje przepływ powietrza podczas oddychania, powodując przerwę między oddechami i zmniejszenie ilości tlenu we krwi. Mózg stara się zrekompensować przerwy, sygnalizując szczękę do zaciskania i szlifowania i wysuwania szczęki, aby utrzymać drogi oddechowe otwarte. 

Drogi oddechowe są również utrzymywane w stanie otwartym przez normalną aktywność mięśni otaczających drogi oddechowe. Utrata napięcia w drogach oddechowych może wystąpić wraz z wiekiem, depresją kliniczną i czynnikami takimi jak zwiększone spożycie alkoholu. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na bezdech senny, prawdopodobnie warto rozważyć konsultację z lekarzem specjalistą zajmującym się leczeniem bezdechu sennego, ponieważ bezdech senny ma wiele poważnych wtórnych skutków zdrowotnych.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zgrzyta zębami podczas snu, dopóki dentysta nie zauważy oznak zużycia lub nie powie im o tym partner. Inni mogą cierpieć z powodu objawów i nadal nie wiedzieć, że to wina zgrzytania zębami. Mogą doświadczać ciągłego, tępego bólu głowy lub bólu szczęki, ale nie znają przyczyny.
 

Problem z bruksizmem

Przewlekłe zgrzytanie zębami może powodować szereg problemów stomatologicznych, w tym ścieranie szkliwa, spłaszczenie i zużycie powierzchni zęba, przesuwanie się zębów poza linię, nadwrażliwość zębów, ich ścieranie, złamanie i utratę zębów po ich rozchwianiu. Co więcej, osoby z bezdechem sennym i zwiększoną masą ciała (BMI) mogą również mieć refluks żołądkowy, w którym kwas z żołądka jest cofany podczas snu. Połączenie kwasu rozpuszczającego zęby z bruksizmem to skuteczny przepis na szybką utratę powierzchni zębów.

W przypadku niektórych osób nie tylko zęby odczuwają skutki zgrzytania zębami, cierpi na tym również język i wewnętrzna strona policzków. Po nocy spędzonej na zgrzytaniu zębami często pojawiają się bóle zębów, szczęki i ucha. Cierpiący mogą również odczuwać ból i sztywność mięśni w obrębie szczęki, twarzy i skroni.

Po latach zgrzytania zębami, ludzie mogą wymagać poważnych prac dentystycznych, aby naprawić szkody i uratować zęby. Uszkodzone zęby mogą wymagać leczenia za pomocą korony, mostu, implantu lub nawet protezy, a często zęby oliwki w wyniku zużycia i ortodoncji jest wymagane, aby powrócić zęby do ich pierwotnych pozycji przed przywróceniem utraconej substancji zęba. Jest to stara historia o uzyskaniu fundamentów prawo przed budową domu. Bez leczenia, zęby mogą się rozluźnić lub wypaść.

Zgrzytanie zębami może również wpływać na szczękę, a zaburzenia skroniowo-żuchwowe (TMJ i TMD) mogą powodować poważne problemy.
zeby

Jak zapobiegać zgrzytaniu zębami?


Istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zgrzytania zębami w nocy, w tym: 

Stres jest główną przyczyną zgrzytania zębami, więc wszystko, co można zrobić, aby zmniejszyć poziom stresu, może zmniejszyć zgrzytanie zębami.

Alkohol może predysponować do zgrzytania zębami, więc zmniejszenie jego spożycia może pomóc

Zmniejsz spożycie pokarmów i napojów zawierających kofeinę

Zwracaj uwagę na zaciskanie szczęki w ciągu dnia i powstrzymuj się od tego. Zaciskanie zębów w czasie snu sprawia, że jeszcze trudniej jest zerwać z tym nawykiem podczas snu.

Koncentracja umysłowa może zwiększyć zgrzytanie zębami, więc postaraj się wyłączyć i zrelaksować przed zaśnięciem.

Choroba lub odwodnienie mogą powodować zgrzytanie zębami, dlatego kładź się do łóżka dobrze nawodniony.

Leczenie ortodontyczne może pomóc w przypadku nieprawidłowego ułożenia zębów (krzywe zęby, zgryz nadliczbowy, zgryz podliczbowy, zgryz krzyżowy), co ułatwi Ci dostosowanie się do relacji zgryzowych.
 

Leczenie bruksizmu
Dentysta lub ortodonta może rozpoznać objawy zgrzytania zębami poprzez badanie zębów.
 

Aparat ortodontyczny
Aparat ortodontyczny jest przydatny w usuwaniu podstawowych problemów ze zgryzem, które predysponują do bruksizmu i ułatwiają dostosowanie się do nich. Wyrównanie zgryzu i proste zęby oznaczają, że zęby lepiej pasują do siebie w szczęce i eliminują chęć zgrzytania zębami. 

W początkowym okresie noszenia aparatu ortodontycznego zgrzytanie zębami może się nasilać, podczas gdy jama ustna dostosowuje się do nowych warunków. Jeśli jesteś zaniepokojony nasileniem zgrzytania zębami i obawiasz się, że może ono uszkodzić zęby lub aparat ortodontyczny, porozmawiaj ze swoim ortodontą o swoich obawach. Gdy zęby ustawią się w jednej linii, zgrzytanie zębami zazwyczaj zmniejsza się i miejmy nadzieję, że ustanie, gdy zęby zostaną całkowicie wyrównane.  

Możemy leczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci z aparatami ortodontycznymi, aby pomóc im w zgrzytaniu zębami. Niektórzy ludzie nie doświadczają problemu zgrzytania zębami aż do wieku dorosłego. 

Wszystkie rodzaje aparatów ortodontycznych są odpowiednie do leczenia bruksizmu. Pacjenci mogą wybrać tradycyjne metalowe aparaty ortodontyczne lub bardziej estetyczne opcje bezbarwnych aparatów ortodontycznych lub lingwalnych (wewnętrznych) aparatów ortodontycznych.

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego pacjent będzie musiał nosić przezroczyste wkładki początkowo przez cały czas, a następnie w nocy, aby utrzymać zęby w ich nowej pozycji. Przezroczyste alignery (retainery) mogą działać jako bariera chroniąca Twoje zęby na wypadek, gdybyś nadal zgrzytał zębami. Niektórzy ludzie kontynuują zgrzytanie zębami nawet po skorygowaniu zgryzu i należy opracować indywidualną strategię obejmującą zarządzanie stresem, jednak wielu pacjentów jest wyposażonych w plastikową "szynę" lub osłonę, która jest noszona do łóżka, aby zmniejszyć wpływ zgrzytania na zęby.

Invisalign
Niektórzy ludzie decydują się na leczenie problemu zgrzytania zębami za pomocą przezroczystych aparatów, zwanych Invisalign.

Pacjenci Invisalign korzystają z serii nakładek, które dokonują niewielkich korekt, aby przesunąć zęby do pożądanej pozycji. Mniej więcej co dwa tygodnie pacjenci rozpoczynają kolejny zestaw nakładek, aby kontynuować proces prostowania zębów. Większość zabiegów Invisalign trwa od 12 do 18 miesięcy. Pacjenci noszą ostatni zestaw nakładek jako aparaty retencyjne, aby utrzymać zęby w prawidłowej pozycji przez dłuższy czas.

Jeśli masz skomplikowany przypadek ortodontyczny, ortodonta może zalecić Ci założenie aparatu ortodontycznego. Aparaty ortodontyczne mają większą siłę przyciągania niż Invisalign, więc są bardziej skuteczne w korygowaniu nadgryzu, podgryzu i zgryzu krzyżowego, przepełnienia i bardzo krzywych zębów.
 

Nocne ochraniacze
Niektórzy ludzie cierpiący na bruksizm nie podejmują leczenia ortodontycznego, a zamiast tego stosują "szynę" lub ochraniacz na noc. Ochraniacz nocny nie jest w stanie rozwiązać problemu, ale zapobiega uszkodzeniom zębów. Dopasowana do potrzeb pacjenta osłona jest zakładana podczas snu, aby zapobiec ocieraniu się zębów o siebie i ich uszkodzeniu. Nocny ochraniacz zapobiega również bólowi szczęki i twarzy, ponieważ działa jak poduszka dla mięśni szczęki.

Nocne ochraniacze są dostępne w różnych materiałach. Miękkie osłony nocne są odpowiednie tylko dla tych osób, które zgrzytają zębami sporadycznie, a nie poważnie. Podwójnie laminowane osłony nocne są dla umiarkowanie poważnych szlifierzy zębów z twardą stroną zewnętrzną i miękką wewnętrzną, a twarde osłony nocne pomagają przy poważnym szlifowaniu i TMJ.