Pytanie o wyrzucanie aparatów retencyjnych jest często zadawane. Jest to zrozumiałe. Pacjenci mają wrażenie, że przez lata dbali o swoje zęby z aparatem, a potem z retainerem. Chcą pozbyć się tego wszystkiego i nie robić nic więcej niż myć zęby. Ale to nie jest takie proste. 

Retainery powstrzymują Twoje zęby przed przemieszczaniem się. Zęby chcą wrócić do swojej pierwotnej pozycji, nawet jeśli były w pożądanym miejscu przez wiele lat. W normalnie starzejącym się uzębieniu zachodzą zmiany, takie jak zwężanie się dolnego łuku zębowego, co może prowadzić do zgniatania się dolnych przednich zębów. Zmiany te mogą nie być częścią pierwotnego problemu, a jedynym sposobem, aby zapobiec przemieszczaniu się zębów jest ich zatrzymanie. Wielu pacjentów, którzy mieli aparaty ortodontyczne ponad 20 lat temu, powie Ci, że chcieliby, aby nadal iść z ich retainerów, ponieważ ich zęby przeniósł pozostawiając je z krzywych lub stłoczonych zębów ponownie. Często ruch dzieje się w ciągu kilku dni i to jest niemożliwe, aby przesunąć zęby z powrotem bez więcej pracy ortodontycznej. 
 

Kiedy przychodzi do Retainers każdy jest inny
Istnieje kilka zmiennych z kto nosi retainery i jak długo. Podobnie jak leczenie aparatem ortodontycznym, niektórzy ludzie noszą aparat na krótki czas, podczas gdy inni potrzebują go przez lata. Twoje leczenie może określić prawdopodobieństwo ruchu zębów.  

Istnieją pewne problemy, które po leczeniu pozostają bardzo stabilne nawet bez noszenia aparatów retencyjnych, ale problemy związane ze stłoczeniem i zwiększonym przodozgryzem są często trudniejsze do utrzymania w korekcie. Innymi słowy, zęby niektórych pacjentów pozostają na swoim miejscu po noszeniu retainerów tylko przez 12 miesięcy, podczas gdy inni pacjenci będą mieli niepożądane ruchy po wielu latach noszenia retainerów.  

Jedynym sposobem na zagwarantowanie, że zęby nie będą się ruszać z pożądanej pozycji jest utrzymanie ich na miejscu za pomocą stałych lub ruchomych aparatów retencyjnych tak długo, jak zaleci ortodonta.   
 

Stałe aparaty retencyjne
Wielu pacjentów ortodontycznych prosi o stały (nieruchomy) aparat retencyjny w dniu zdjęcia aparatu, aby mieć pewność, że ich zęby pozostaną na swoim miejscu. Cienki drut umieszczony z tyłu zębów jest jedyną stałą metodą utrzymywania zębów na swoim miejscu. Tak długo, jak długo drut będzie naprawiany jak najszybciej po każdym złamaniu, stały retainer jest łatwą opcją dla utrzymania prostych zębów.

Możesz mieć stałe aparaty retencyjne na górnych i dolnych łukach. Niektórzy pacjenci wybierają kombinację retainerów stałych i ruchomych. Zęby na dolnym łuku są bardziej podatne na ruch, więc stałe aparaty retencyjne na dolnym łuku są bardziej powszechne niż na górnym.   
 

aparat retencyjny

Najczęściej zadawane pytania dotyczące stałych aparatów retencyjnych 
 
Czy stały retainer zagwarantuje mi, że moje zęby nie będą się ruszać?
Niestety nie, nawet zęby, które są trzymane z stałymi retainerami mogą się poruszać, jeśli nie są one bezpośrednio przymocowane do zębów lub drut retainera może być wygięty podczas żucia, co może poruszyć zęby. 
 

Czy stałe aparaty retencyjne są najlepszą alternatywą?
To zależy od rodzaju problemu, który miałeś. Jest to w dużej mierze osobisty wybór. Jeśli uważasz, że możesz zapomnieć o noszeniu wyjmowanych retainerów, teraz lub w nadchodzących latach, stały retainer jest dobrą opcją.
 

Czy są jakieś minusy stałego retainera?
Po posiadaniu nieporęcznego aparatu ortodontycznego, cienki drucik stałego retainera jest ledwo zauważalny. Jednakże, w pierwszych dniach może zająć trochę czasu, aby przyzwyczaić się do niego, ponieważ siedzi za zębami i może powodować, że słowa są niewyraźne. Przy odrobinie wprawy jednak mowa wraca do normy. Nadmiar śliny, który możesz zauważyć w pierwszych dniach, również się uspokoi. 

Stałe aparaty retencyjne wymagają regularnego czyszczenia za pomocą środków pomocniczych, takich jak nić dentystyczna; w przeciwnym razie może dojść do zwiększenia ilości płytki nazębnej i kamienia nazębnego oraz do infekcji dziąseł. Czasami musimy usunąć stały retainer i założyć retainer ruchomy, co wiąże się z koniecznością doskonałej współpracy. 
 

Retainery ruchome
Cienkie, wyprofilowane, przezroczyste plastikowe nakładki są najbardziej popularnym rodzajem nakładek po aparatach ortodontycznych, ponieważ są praktycznie niewidoczne. Aparaty retencyjne nosi się przez cały czas po założeniu aparatu ortodontycznego, a zdejmuje się je tylko do jedzenia, picia i czyszczenia zębów. Po sprawdzeniu zębów przez ortodontę pacjent otrzymuje zgodę na noszenie aparatu w niepełnym wymiarze godzin, zwykle w nocy, aby utrzymać zęby na swoim miejscu.
 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ruchomych aparatów retencyjnych
 
Czy wyjmowane nakładki wymagają dużo opieki?
Będziesz musiał zapewnić trochę opieki dla swojego wyjmowanego retainera. Bakterie, płytka nazębna i cząstki jedzenia mogą gromadzić się na retainerach bez właściwego czyszczenia.

Przed włożeniem retainerów z powrotem do ust należy je przepłukać ciepłą (nigdy gorącą) wodą. Raz w tygodniu retainery wymagają dokładniejszego czyszczenia. Użyj kropli płynu do mycia naczyń i wyszoruj retainer szczoteczką z miękkim włosiem. Nie należy używać pasty do zębów, ponieważ jest ona ścierna i może porysować powierzchnię retainera. 

Nigdy nie jedz ani nie pij niczego oprócz wody podczas noszenia retainerów, ponieważ możesz złamać lub odbarwić retainery. Jeśli złamiesz lub zgubisz swój retainer, skontaktuj się z ortodontą, aby jak najszybciej wykonać nowy.    
 

Czy wyjmowany retainer może naprawić przesunięcie zębów?
Jeśli Twój retainer czuje się ciasno po braku nocy lub dwóch, możesz nosić go bez przerwy przez 24 godziny, zdejmując go tylko do jedzenia, picia i czyszczenia zębów. Kiedy ciasnota zniknie, można je nosić w nocy, ale tylko po tym, jak ortodonta zaleci, aby to zrobić.

Retainery są wykonane w celu utrzymania zębów w miejscu, a nie ich przesunięcia. Cienki plastik nie jest wystarczająco mocny, aby przesuwać zęby. Jeśli Twoje zęby bardzo się przesunęły, a Twój retainer nie pasuje prawidłowo, będziesz musiał umówić się na wizytę u ortodonty.  
 

Czy mogę wyjąć stały retainer, jeśli już go nie chcę?
Większość stałych aparatów retencyjnych pozostaje w nich przez wiele lat. Są one zacementowane do tylnej części zębów, podobnie jak aparat ortodontyczny. Jeśli chcesz, aby Twój stały retainer został usunięty, poproś swojego dentystę lub ortodontę, aby zrobił to za Ciebie, ale zawsze bierz pod uwagę to, jak wyglądały Twoje zęby na początku - jeśli były znaczne nieregularności, prawdopodobnie będzie tendencja do ponownego wystąpienia nieregularności. Szczerze porozmawiaj z ortodontą o swoich indywidualnych okolicznościach, ponieważ każdy jest inny.

Możesz przeczytać więcej na Czy będę musiał nosić Retainer po aparacie ortodontycznym? Przewodnik po stałych elementach podtrzymujących.
 

Dlaczego nasze zęby się ruszają
Na pewnym etapie swojego życia, prawie każdy zauważy, że jego zęby przesuwają się, jeśli nie są zachowane. Istnieje kilka powodów, dla których dochodzi do przesuwania się zębów.
 

Proces starzenia się
Z wiekiem nasze zęby naturalnie się przesuwają. Zęby mają tendencję do przesuwania się do przodu w jamie ustnej, a dolny zestaw zębów ma tendencję do zwężania się wraz z wiekiem. Wszelkie stłoczenia mogą powodować problemy funkcjonalne i kosmetyczne. Stłoczone zęby mogą utrudniać skuteczne szczotkowanie i nitkowanie, a pacjenci mogą być bardziej narażeni na odkładanie się płytki nazębnej. Jednak wielu pacjentów radzi sobie z czyszczeniem nawet najbardziej nieregularnych zębów.

Ludzie często zaczynają zauważać przemieszczanie się zębów w wieku 30 lub 40 lat, kiedy podpory, które utrzymują zęby na miejscu, zaczynają się łamać. Podporę stanowią kości, tkanki, więzadła i mięśnie. Wszystkie kości stają się mniej gęste z wiekiem i kość szczęki nie jest inna. Osłabiona kość pozwala zębom na przesuwanie się i rozchwianie. Osoby w średnim wieku i starsze są również bardziej podatne na choroby przyzębia i stany zapalne dziąseł, które mogą dodatkowo osłabić kość i dziąsła. Zmiany w Twoim stanie fizycznym, takie jak pojawienie się cukrzycy, problemy z tarczycą i osteoporoza mogą wpływać na podatność na choroby dziąseł, a w konsekwencji na jakość podparcia dla Twoich zębów.

Więzadła, które mocują zęby do kości szczęki, z wiekiem ulegają uszkodzeniu i nie są już tak skuteczne w utrzymywaniu zębów na swoim miejscu. Mięśnie warg i języka również słabną z wiekiem, przez co nie są w stanie utrzymać zębów na swoim miejscu tak, jak w młodości.   

Nasze złe nawyki
Niektórzy ludzie niszczą swoje zęby, nie zdając sobie z tego sprawy. Bruksizm polega na zgrzytaniu zębami, zazwyczaj podczas snu, a nacisk zębów na siebie może powodować ich przesuwanie się. Obgryzanie paznokci również może przyczyniać się do przesuwania zębów.  
 

Codzienne życie
Ale jest to również zużycie. Pomyśl o tym, jak ciężko pracują Twoje zęby. Przynajmniej trzy razy dziennie Twoje zęby gryzą i żują jedzenie. Hormony ciążowe mogą zwiększać ryzyko zapalenia dziąseł i zmiękczać więzadła przyzębia, przez co zęby stają się podatne na przesunięcia. 
 

Zachowanie zębów - długa podróż
Pomyśl o swojej podróży ortodontycznej składającej się z wielu części. Etap pierwszy to leczenie przed założeniem aparatu, np. ekspander, etap drugi to aparat ortodontyczny, a etap trzeci to retencja. Ostatni etap może być najdłuższy, ale jest najłatwiejszy. Retencja to polisa ubezpieczeniowa, którą warto utrzymać! Pamiętaj, aby myśleć o tym, jak Twoje zęby zaczęły się i że niektóre problemy są bardziej prawdopodobne, aby powrócić, więc mieć dokładną dyskusję z ortodontą o indywidualnych okolicznościach- Jak będziesz mierzyć sukces leczenia ortodontycznego.