To prawda, zęby mądrości mogą powodować szereg problemów u znacznej części populacji. Jednak nie każdy musi zadawać sobie trud i ponosić wydatki związane z usuwaniem zębów mądrości, niezależnie od tego, czy jest leczony ortodontycznie. 

Istnieje wiele półprawd i mitów dotyczących zębów mądrości i leczenia ortodontycznego, dlatego wyjaśniamy, o co chodzi. 
 

Czym są zęby mądrości?
Zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe znajdujące się w tylnej części jamy ustnej. Lepsze zdrowie zębów i zmiany w naszej diecie na przestrzeni setek lat oznaczają, że nie potrzebujemy zębów mądrości tak jak nasi poprzednicy sprzed pokoleń.

Większość ludzi ma cztery zęby mądrości (dwa na górnym łuku i dwa na dolnym), ale u niektórych osób nigdy nie wykształcają się one w dziąsłach, podczas gdy inne są tam, ale nie wyrzynają się. Poniżej przedstawiamy możliwe scenariusze dla zębów mądrości:

 • Wszystkie cztery zęby mądrości wyrzynają się w idealnym położeniu
 • Zęby wyrzynają się w dobrym położeniu, ale pokrywa je płat dziąsła
 • Jeden lub więcej zębów wyrzyna się pod kątem (zatrzymane) 
 • Jeden lub więcej zębów pozostaje nie wyrżniętych w dziąśle 
 • Na zdjęciu rentgenowskim nie widać zębów mądrości 

aparat na zęby

Mit #1 Zęby mądrości powinny być rutynowo usuwane przed założeniem aparatu ortodontycznego


Ortodonta zawsze bierze pod uwagę zęby mądrości przed rozpoczęciem leczenia. Jeśli zęby jeszcze nie wyrosły i oczywiste jest, że nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca, ortodonta może zalecić ich usunięcie przed rozpoczęciem leczenia. Jeśli jednak w szczęce jest miejsce na wyrzynanie się zębów mądrości, ortodonta może zalecić pozostawienie zębów tam, gdzie są i kontynuowanie leczenia oraz monitorowanie.  
 

Powody usuwania zębów mądrości obejmują:

 • Ząb mądrości powoduje, że pobliskie dziąsło i/lub policzek są zakażone więcej niż raz, ponieważ jedzenie jest uwięzione.
 • Uszkodzony ząb mądrości powoduje uwięzienie pokarmu, co prowadzi do próchnicy zęba mądrości lub drugiego zęba trzonowego.
 • Ząb mądrości uległ próchnicy do tego stopnia, że nie można go odbudować.
 • W pobliżu zęba mądrości znajduje się infekcja lub torbiel.
 • Ząb mądrości powoduje ból. 
   

Mit #2 Aparat ortodontyczny nie jest brany pod uwagę w przypadku zatrzymanych zębów mądrości


Aparat ortodontyczny jest skuteczną metodą leczenia zębów zatrzymanych, ale nie wszystkich. Czasami ortodonta może uratować zatrzymany ząb, robiąc dla niego więcej miejsca lub używając aparatu, aby wyciągnąć go do pozycji pionowej. Jednak nie każdy ma wystarczająco dużo miejsca w szczęce dla zatrzymanego zęba mądrości, ponieważ otaczające go zęby nie mają gdzie się podziać. Brak miejsca jest najczęstszą przyczyną usuwania zębów mądrości. 
 

Nawet jeśli aparat ortodontyczny nie może być zastosowany na zębie zatrzymanym, może on pomóc sąsiednim zębom. Ząb sąsiadujący (powyżej lub poniżej) z zębem zatrzymanym często wystaje z dziąsła, aby zrekompensować jego zatrzymanego sąsiada. Ząb ten jest zagrożony z powodu odsłoniętych korzeni i odstaje od zębów znajdujących się po obu stronach. Aparat ortodontyczny idealnie nadaje się do wciągnięcia zęba z powrotem do dziąsła, tak aby jego wierzchołek znalazł się w jednej linii z pozostałymi.   
 

Mit #3 Nie można mieć usuniętych zębów mądrości z aparatem ortodontycznym


Chociaż wielu pacjentów ortodontycznych usuwa zęby mądrości tuż przed lub po założeniu aparatu ortodontycznego, możliwe jest usunięcie zębów mądrości podczas leczenia ortodontycznego. Lekarz ortodonta skieruje Cię z powrotem do dentysty lub chirurga szczękowego, który przeprowadzi ekstrakcję.  
 

Mit #4 Po założeniu aparatu ortodontycznego nie trzeba się martwić o zęby mądrości


Zęby mądrości wyrzynają się zwykle między 17 a 25 rokiem życia, wkrótce po zakończeniu leczenia ortodontycznego u wielu nastolatków. Niebezpieczne jest myślenie, że aparat ortodontyczny stworzył miejsce dla wyrzynających się zębów mądrości. W wielu przypadkach szczęka pacjenta nie jest wystarczająco długa, aby zmieściły się w niej zęby mądrości. 
 

Pacjenci, którzy zakończyli leczenie ortodontyczne, powinni upewnić się, że kontynuują wizyty u stomatologa i ortodonty w zalecanych odstępach czasu, aby sprawdzać postępy w wyrzynaniu się zębów mądrości. Jeśli zęby mądrości wyrżną się, mogą powodować nadmierne stłoczenie otaczających je zębów. A w ciągu kilku miesięcy możemy stracić całą ciężką pracę, jaką włożyliśmy w noszenie aparatu ortodontycznego, aby uzyskać idealny uśmiech. 
 

Mit #5 Należy panikować, jeśli zęby mądrości wyrżną się po założeniu aparatu ortodontycznego


Po zainwestowaniu w aparat ortodontyczny, to zrozumiałe, że nie chcesz podejmować niepotrzebnego ryzyka z zębami. Ważne jest, aby po wyrżnięciu się zębów mądrości udać się na wizytę kontrolną do dentysty, ale nie musi to być w ciągu kilku dni. Jeśli nosisz swoje aparaty retencyjne zgodnie z zaleceniami ortodonty, niewielki nacisk, jaki Twoje zęby mądrości wywierają na otaczające je zęby, nie będzie w stanie sprostać aparatowi retencyjnemu. Do czasu następnej wizyty u dentysty, noś swój retainer zgodnie z instrukcją, aby utrzymać zęby w ich właściwym miejscu.