Sen jest jedną z funkcji, bez której ludzie nie mogą się obejść, aby zachować zdrowie. Większość ludzi martwi się o całkowitą liczbę godzin snu, które otrzymują każdej nocy, ale mogą nie zdawać sobie sprawy, że jakość snu jest równie ważna jak jego długość.

Często problemy ze snem prowadzą raczej do niskiej jakości snu niż do jego braku.
 

Co to są problemy ze snem?

Niektóre z najczęstszych problemów ze snem obejmują:
 

Oddychanie przez usta
Oddychanie przez usta, a nie przez nos, może powodować szereg problemów zdrowotnych jamy ustnej. Ponieważ przez całą noc zęby są wystawione na działanie powietrza, a nie śliny, ryzyko wystąpienia ubytków jest znacznie wyższe, ponieważ bakterie nie są wypłukiwane z jamy ustnej.

Tkanka miękka w jamie ustnej jest sucha, co może prowadzić do zaczerwienienia i zapalenia dziąseł, a nawet ich krwawienia. Przewlekły nieświeży oddech to kolejny objaw oddychania przez usta.

Mogą wystąpić problemy ze snem, ponieważ oddychanie przez usta może nie dostarczać wystarczającej ilości tlenu do płuc w nocy, co powoduje regularne przebudzenia.
 

stomatolog ortodonta

Bruksizm senny (zgrzytanie zębami)
Jeśli zaciskasz lub zgrzytasz zębami podczas snu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że cierpisz na zaburzenia snu. Znany również jako nocne zgrzytanie zębami, bruksizm jest powszechnym problemem, który może być spowodowany stresem, chrapaniem, zmęczeniem, bezdechem sennym, a także alkoholem, kofeiną i paleniem.

Przewlekły bruksizm może powodować uszkodzenie zębów, ból szczęki, bóle głowy i bóle uszu.
 

TMD
Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMD) - staw, który umożliwia jedzenie i mówienie oraz łączy szczękę z czaszką. Objawy tego zaburzenia to ból przed uchem, zablokowana szczęka, odgłos klikania podczas otwierania ust lub żucia pokarmu oraz ból w szczęce.
 

Skutki zdrowotne słabego snu
Słaby sen może wpływać na ogólny stan zdrowia danej osoby, jakość życia, nastrój i wydajność w pracy lub szkole.

U dzieci, słaby sen może skutkować złym zachowaniem i pracą w szkole, co może prowadzić do nieprawidłowej diagnozy trudności w nauce i warunków związanych z zachowaniem, takich jak ADHD i autyzm.

Badania wykazały również, że brak snu może prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, rak, otyłość, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i udar.

 

Jak chirurgia może poprawić jakość snu

Często do leczenia zaburzeń snu związanych ze zdrowiem jamy ustnej potrzebny jest interdyscyplinarny zespół kliniczny. Chirurg może być zmuszony do współpracy z dentystą lub ortodontą w celu leczenia problemu.

Większość zabiegów chirurgicznych związanych ze snem dotyczy leczenia bezdechu sennego. Chirurgia może jednak poprawić stan innych zaburzeń snu.
 

Operacja w przypadku oddychania przez usta
Osoba może oddychać przez usta z powodu niedrożności. Może to być niedrożność nosa lub gardła. Powiększone migdałki mogą być przyczyną braku możliwości oddychania przez nos, a po ich usunięciu oddychanie przez usta ustaje. Chirurgia może poprawić wrodzone upośledzenie, takie jak odchylona przegroda nosowa.
 

Chirurgia w przypadku bruksizmu sennego
Operacja, która leczy bezdech senny, może wyleczyć bruksizm.
 

Zabiegi chirurgiczne w przypadku zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego (TMD)
Rzadko zdarza się, aby leczenie TMJ obejmowało zabieg chirurgiczny, jednak niektóre skrajne przypadki mogą wymagać interwencji chirurgicznej.
 

Jak ortodoncja może poprawić sen
Niektóre zabiegi ortodontyczne mogą znacząco poprawić problemy ze snem. Badania i praktyka w tej dziedzinie wciąż się rozwijają, ale wykazują rzeczywisty potencjał.

Oddychanie przez usta - Dzieci, w szczególności, mogą oddychać raczej przez usta niż przez nos, ponieważ nie mogą całkowicie zamknąć ust z powodu położenia szczęki, zgryzu, który jest wyłączony lub wystających zębów. Leczenie ortodontyczne może sprawić, że usta dziecka będą się naturalnie zamykać w nocy, dzięki czemu będzie ono mogło oddychać przez nos.

Ortodoncja, taka jak aparat ortodontyczny, może również leczyć objawy oddychania przez usta, takie jak nadmierny zgryz i uśmiech dziąsłowy.

Bruksizm senny - noszenie retainera lub ochraniacza w nocy może chronić zęby przed uszkodzeniem podczas zgrzytania w nocy. Korygowanie zgryzu może chronić zęby przed nadmiernym zużyciem, jakie bruksizm może spowodować dla zębów.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMD) - Nierówny zgryz może być przyczyną TMD, dlatego leczenie ortodontyczne mające na celu naprawę zgryzu może przynieść poprawę stanu stawu. Zgrzytanie zębami i zaciskanie zębów może również powodować TMD, dlatego też ochraniacz na zęby noszony w nocy może poprawić sytuację w zakresie bruksizmu i TMD. Ćwiczenia wzmacniające szczękę również wpływają na poprawę tego stanu.

Jeśli masz problemy ze snem, umów się na wizytę u specjalisty od zaburzeń snu, który może być w stanie zdiagnozować rodzaj i przyczynę Twoich problemów ze snem. Może on doradzić, czy problem można rozwiązać za pomocą leczenia ortodontycznego.