Kiedy masz aparat ortodontyczny, nie da się ukryć, że nie szczotkujesz zębów. Bakterie i płytka nazębna uwielbiają nieszczotkowane zęby, a zwłaszcza wszystkie zakamarki, w których znajduje się aparat ortodontyczny. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku nie tylko usuwa cząsteczki jedzenia spomiędzy zębów i aparatów ortodontycznych, ale pomaga utrzymać zdrowe zęby i dziąsła, co jest ważne dla wszystkich pacjentów ortodontycznych. Niezależnie od tego, czy masz aparat ortodontyczny, czy nie, powinieneś unikać popełniania tych błędów i zacząć szczotkować zęby we właściwy sposób. 
 

#1 Nie szczotkujesz zębów kilka razy dziennie

Jeśli szczotkujesz zęby tylko w nocy lub rano, nie szczotkujesz ich wystarczająco. W idealnej sytuacji, gdy nosisz aparat ortodontyczny, powinieneś myć zęby trzy razy dziennie: po śniadaniu, obiedzie i herbacie. Jeśli jednak szczotkowanie po obiedzie nie zawsze jest możliwe, przynajmniej dokładnie wypłucz zęby wodą i umyj je dobrze rano i wieczorem.

Szczotkowanie jest jedynym sposobem na usunięcie cząstek jedzenia i szkodliwych bakterii z jamy ustnej po każdym posiłku. Bez częstego szczotkowania narażasz się na próchnicę i przebarwienia zębów, które nie będą widoczne, dopóki nie zdejmiemy Ci aparatu ortodontycznego.      
 

#2 Nieużywanie właściwej techniki dla aparatów ortodontycznych

Szczotkowanie zębów nie jest takie samo, gdy masz aparat ortodontyczny. Oprócz zębów i dziąseł w Twojej jamie ustnej znajduje się o wiele więcej rzeczy, które wymagają Twojej szczególnej uwagi. Wszystkie powierzchnie zamków wymagają czyszczenia za pomocą szczoteczki do zębów.    

Aby prawidłowo szczotkować zęby, należy trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni pod zamkiem, który ma być szczotkowany. Następnie trzymaj szczoteczkę płasko na powierzchni wspornika, a potem pod kątem 45 stopni nad wspornikiem.

Nie zapomnij szczotkować zębów wzdłuż linii dziąseł, powierzchni żującej zębów oraz po stronie zębów bez zamków (po stronie tylnej w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych). Poświęć uwagę każdemu wspornikowi i każdemu zębowi, aby zapewnić, że są czyste i zdrowe.   
 

szczotka do zębów

#3 Pomijanie nitkowania zębów

Twoja szczoteczka do zębów nie jest w stanie wyczyścić przestrzeni między zębami, więc wszelkie jedzenie i bakterie uwięzione między zębami mogą stwardnieć i przekształcić się w płytkę nazębną. Nitkowanie jest jedynym skutecznym sposobem czyszczenia przestrzeni między zębami i linii dziąseł. Dzięki codziennemu nitkowaniu możesz usunąć bakterie i powstrzymać tworzenie się płytki nazębnej. Musisz jednak wykonywać tę czynność bardzo dokładnie.

Jest takie powiedzenie: "nitkuj tylko między zębami, które chcesz zachować". Ludzie mają tendencję do nitkowania między zębami, które widzą w lustrze, ale nie martwią się o trudno dostępne zęby trzonowe z tyłu. Ważne jest, aby nitkować wszystkie zęby, łącznie z tymi z tyłu.  
 

#4 Nie szczotkujesz zębów wystarczająco długo 

Nie ma czegoś takiego jak szybkie szczotkowanie zębów, kiedy masz aparat ortodontyczny. Bez aparatu powinniśmy spędzić przynajmniej dwie minuty na szczotkowaniu, ale dokładne wyszczotkowanie każdego nawiasu i zęba zajmie Ci trochę więcej czasu z aparatem.

Jeśli używasz szczoteczki manualnej i nie jesteś pewien, czy szczotkujesz zęby wystarczająco długo, użyj minutnika w telefonie ustawionego na co najmniej dwie minuty, a jeśli nie skończysz szczotkowania po upływie tego czasu, kontynuuj szczotkowanie. Przejście na szczoteczkę elektryczną jest dobrym pomysłem ze względu na wbudowany timer, dzięki któremu nie będziesz mieć pokusy, aby skąpić na szczotkowaniu.
 

#5 Używanie niewłaściwej pasty do zębów

Ortodonci zalecają używanie pasty lub żelu z fluorem do szczotkowania zębów. Nigdy nie używaj wybielającej pasty do zębów, gdy nosisz aparat, zachowaj ją na czas po zdjęciu aparatu.

Jeśli masz aparaty retencyjne, nie używaj do ich czyszczenia żadnego rodzaju pasty do zębów. Pasta do zębów jest zbyt ścierna i może uszkodzić cienki plastik.
 

#6 Nie zdając sobie sprawy, że Twoja szczoteczka do zębów wymaga wymiany

Aparaty ortodontyczne są trudne dla szczoteczek do zębów. Przed założeniem aparatu ortodontycznego Twoja szczoteczka mogła Ci wystarczyć na wiele miesięcy bez śladu strzępienia się włosia. Szczotkowanie zębów z aparatem ortodontycznym może spowodować zużycie szczoteczki w ciągu kilku tygodni. Zużyta szczoteczka z wystającymi włóknami nie jest tak skuteczna, jak ta, która nie jest uszkodzona. Najlepiej jest wymienić szczoteczkę, gdy tylko pojawią się na niej oznaki zużycia, abyś miał pewność, że usuwa ona resztki jedzenia, bakterie i płytkę nazębną z Twojej jamy ustnej podczas każdego szczotkowania.

Stare szczoteczki do zębów mogą być również siedliskiem bakterii, które nie są usuwane podczas płukania szczoteczki. Wymieniając regularnie szczoteczkę do zębów, możesz mieć pewność, że nie zawiera ona tego samego poziomu cząsteczek jedzenia i bakterii, co stara szczoteczka. 

#7 Pomijanie profesjonalnego czyszczenia

Bez względu na to, jak dobrze szczotkujesz zęby z aparatem ortodontycznym lub bez niego, nadal ważne jest, aby co sześć miesięcy udać się do stomatologa ogólnego na profesjonalne czyszczenie. Czyszczenie i polerowanie może pomóc w utrzymaniu zębów bez przebarwień, dzięki czemu na zębach nie pojawią się białe plamy, gdy przyjdzie czas na zdjęcie aparatu.