Aparat ortodontyczny służy do korygowania problemów stomatologicznych, takich jak wady zgryzu, krzywe i stłoczone zęby. Leczenie ortodontyczne trwa kilka miesięcy, a nawet lat, podczas których zęby są powoli przesuwane do ich prawidłowej pozycji. Aby leczenie postępowało, musimy regularnie dokręcać aparat ortodontyczny. 
 

Co dzieje się podczas wizyty związanej z dociąganiem aparatu?


Każdy pacjent z aparatem ortodontycznym potrzebuje wizyt kontrolnych po założeniu aparatu. Umożliwiają one ortodoncie sprawdzenie postępów zębów, aby upewnić się, że przesuwają się one we właściwym kierunku, pod właściwym kątem i w oczekiwanym tempie.

Słowo "dokręcanie" prawdopodobnie odnosi się do procesu historycznego, kiedy stalowe druty były rutynowo stosowane do prostowania zębów. Druty ortodontyczne byłyby związane w miejscu z drobnymi drutami stalowymi, a w niektórych przypadkach drut byłby stopniowo zaangażowany w uchwyt poprzez dokręcanie tych drobnych drutów. Historycznie był to dość niewygodny proces. We współczesnej praktyce ortodontycznej druty, których używamy, są znacznie bardziej miękkie i na ogół mają niewiarygodną sprężystość, a drut jest przypinany za pomocą osłony lub gumki przy użyciu znacznie mniejszej siły niż w przypadku drutów stalowych. Podczas wizyt lekarz ortodonta będzie odpinał zatyczki lub usuwał gumki wokół zamków i stopniowo zwiększał rozmiar drutu, aby powoli przesuwać zęby na właściwe miejsce. Ten proces umieszczania większych, sztywniejszych drutów może powodować uczucie ścisku niż w przypadku umieszczenia pierwszych drutów, ale można zauważyć, że zęby powoli przesuwają się na miejsce.

To właśnie ten nacisk powoduje, że zęby przesuwają się do pożądanej pozycji. 
 

Czy muszę robić coś innego po zaciśnięciu aparatu?


Lekarz ortodonta udzieli Ci instrukcji dotyczących wszelkich zmian, które zaszły po tej wizycie. Na przykład, być może będziesz musiał nosić gumki po raz pierwszy, więc pokażemy Ci, jak je zakładać i zdejmować do jedzenia i mycia zębów, ale możesz spodziewać się lekkiego dyskomfortu związanego z nowymi drutami.
 

Czy to boli, gdy aparat jest dokręcany?


Po dokręceniu aparatu przez ortodontę zęby mogą być obolałe przez kilka godzin do kilku dni. Po tym czasie zęby przyzwyczajają się do nowego drutu łukowego i ból ustępuje. Czasami po wizycie nie odczuwa się żadnego ucisku, podczas gdy podczas innych wizyt może on wystąpić.
 

aparat ortodontyczny

Ulga w bólu


Można zażywać leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Leki te należy stosować tylko przez kilka dni. W rzadkich przypadkach, gdy ból nie ustępuje po tym czasie, należy skontaktować się z lekarzem ortodontą.

Gdy jesteś w domu, a Twoje zęby są obolałe, możesz zastosować zimny/lodowy kompres na zewnętrzną część szczęki i dolną część policzków. Zimny kompres może zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dyskomfort. Picie zimnej wody z lodem może również pomóc w znieczuleniu obolałych dziąseł i zmniejszeniu stanu zapalnego.

Możesz również spróbować miejscowego doustnego żelu znieczulającego na dziąsła. Nałóż żel czystym palcem, aby odczulić miejsca w jamie ustnej, które są nieprzyjemne. Nawet masowanie dziąseł palcem może przynieść pewną ulgę, ponieważ stymuluje przepływ krwi w tym obszarze.   

Dieta oparta na miękkich pokarmach


Jeśli Twoje zęby są obolałe, staraj się jeść miękkie pokarmy, dopóki Twoje zęby nie dostosują się do nowego drutu. Każdy pokarm, który nie wymaga żucia, będzie łatwiejszy do spożycia. Niektóre dobre opcje miękkich pokarmów obejmują:

  • Tłuczone ziemniaki
  • Zupy i gulasze
  • Wolno gotowane delikatne mięsa
  • Koktajle mleczne i smoothies
  • Sorbety owocowe
     

Higiena jamy ustnej


Nawet jeśli Twoje zęby są obolałe, ważne jest, aby nie zaniedbać szczotkowania i nitkowania zębów co najmniej dwa razy dziennie. Nie chcesz, aby płytka nazębna osadzała się na zębach, ponieważ może ona powodować przebarwienia lub próchnicę.
 

Pomyśl o efekcie końcowym


Dla większości pacjentów, wizyty związane z "dokręcaniem" aparatu ortodontycznego stają się z czasem mniej nieprzyjemne. Podczas kilku pierwszych wizyt, zęby nadal przyzwyczajają się do noszenia aparatu i poruszania się w dziąsłach. Późniejsze wizyty w trakcie leczenia z pewnością będą mniej nieprzyjemne.   

Podczas gdy niektóre wizyty w celu dokręcenia aparatu mogą być niewygodną częścią leczenia, pamiętaj, jak dobrze będą wyglądać Twoje zęby po zakończeniu leczenia. Dyskomfort będzie już tylko odległym wspomnieniem, a Ty będziesz cieszyć się idealnie wyrównanymi zębami, które powinny Ci służyć przez całe życie.

Pamiętaj, nie czekaj na następną wizytę kontrolną, jeśli masz jakiekolwiek problemy z aparatem ortodontycznym. Jeśli złamiesz drut łuku, drut wbija się w policzek lub klamra odpadnie od zęba, skontaktuj się z gabinetem i umów się na wizytę jak najszybciej. Im dłużej pozostawisz złamany element, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoje zęby cofną się.