Kiedy nasze dzieci zaczynają tracić zęby, jest to ekscytujący czas dla nas, ale szczególnie dla nich. Następną rzeczą, jaką wiesz, będzie spakowanie się i wyruszenie na studia.

Dobrze, trochę zwolnimy.

Tak czy inaczej, ważne jest, aby dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka. Ale kiedy dzieci zaczynają tracić zęby i jakich oznak należy szukać, gdy zęby zaczynają wypadać?

W tym przewodniku zajmiemy się tematami związanymi z naturalną utratą zębów u dzieci i tym, co możesz zrobić, aby proces ten przebiegał tak płynnie, jak to tylko możliwe.

W jakim wieku dzieci tracą zęby?

Kiedy dzieci tracą zęby mleczne i zaczynają rosnąć zęby dorosłe? Zazwyczaj dzieci zaczynają tracić zęby około 6 roku życia i mogą spodziewać się, że ostatnie zęby mleczne zostaną usunięte do 12 roku życia.

Należy pamiętać, że jest to ogólny szacunek. Niektóre dzieci zaczynają tracić zęby już w wieku 4 lat, podczas gdy inne mogą stracić pierwszy ząb dopiero w wieku 7 lat.

Ile zębów mlecznych tracą dzieci?

Dziecko zaczyna z 20 zębami mlecznymi i straci je wszystkie, aby zrobić miejsce dla zębów stałych. Zęby te zaczynają wyrzynać się w wieku około sześciu miesięcy i trwają do około trzeciego roku życia.

Zanim dziecko straci wszystkie zęby mleczne w wieku nastoletnim, zostaną one zastąpione 32 zębami stałymi.

Które zęby wypadają pierwsze?

Skorzystaj z tej tabeli, aby określić, które zęby wypadną jako pierwsze w oparciu o średni wiek Twojego dziecka:

Zęby Wiek
Siekacze centralne (zęby przednie) 6-8 lat
Siekacze boczne 7-9 lat
Kły 8-12 lat
Pierwsze przedtrzonowce 9-11 lat
Drugie przedtrzonowce 10-12 lat

Czy można stracić zęby przedwcześnie? Czy późno?

Ważne jest, aby pamiętać, że niekoniecznie istnieje "problem" z wczesną lub późną utratą zębów, chyba że staje się ona bolesna lub irytująca dla dziecka. W niektórych przypadkach zęby mleczne pozostają dłużej niż powinny, gdy wyrzynają się zęby stałe.

Może to zaburzyć kierunek wzrostu zęba stałego, powodując długotrwałe problemy stomatologiczne, które wymagają założenia aparatu ortodontycznego.

Niektóre dzieci mogą zacząć tracić zęby mleczne już w wieku 4 lub 5 lat, podczas gdy inne mogą stracić je nieco później. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może być spowodowana takimi czynnikami jak urazy, choroby zębów lub uwarunkowania genetyczne. Przedwczesna utrata zęba mlecznego zwykle nie stanowi problemu, chyba że dziecko ma trudności z jedzeniem, ponieważ straciło więcej zębów niż urosło.

Przygotowanie siebie (i dziecka) na utratę pierwszego zęba

Kiedy dzieci tracą zęby jest ważne, ale co zrobić, gdy wiemy, że wizyta wróżki jest nieunikniona?

Chociaż nie zalecamy starej sztuczki z klamką, istnieją sposoby, aby zachęcić dziecko do pomocy w usunięciu zęba mlecznego w bezpieczny i skuteczny sposób.

Całkowicie w porządku jest pozwolić dziecku poruszać zębem językiem i bawić się nim, o ile dziąsła nie są w stanie zapalnym i nie powoduje to bólu.

Pamiętaj, że może to być dziwne uczucie dla Twojego dziecka, zwłaszcza jeśli jest to jego pierwszy ząb. Może być przestraszone, więc pamiętaj, aby je pocieszyć i pomóc mu poczuć się podekscytowanym dorastaniem i powiększaniem się!

Kiedy pojawiają się zęby u dorosłych?

Zęby dorosłe, znane również jako zęby stałe, zaczynają pojawiać się po tym, jak zęby mleczne zaczynają wypadać. Wyrzynanie się zębów stałych zazwyczaj przebiega zgodnie z sekwencyjnym schematem, ale często występują indywidualne różnice. Oto ogólny harmonogram wyrzynania się zębów stałych.

Oto tabela przedstawiająca wzrost zębów dorosłych:

Typ zęba Typowy przedział wiekowy (lata)
Pierwsze zęby trzonowe 6
Siekacze centralne 6-8
Siekacze boczne 7-9
Pierwsze przedtrzonowce 9-11
Kły 9-12
Drugie przedtrzonowce 10-12
Drugie zęby trzonowe 11-13
Trzecie trzonowce 17-25

Jakie są oznaki utraty zębów?

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje dziecko ma luźny ząb, nie bój się zapytać lub zanurkować i zobaczyć na własne oczy. Oto kilka oznak, że Twoje dziecko traci zęby mleczne:

Luźne zęby - Najbardziej oczywistym objawem jest poluzowanie się zęba mlecznego. Ty lub Twoje dziecko możecie zauważyć niewielki ruch lub poruszanie się podczas dotykania lub szczotkowania zęba.

Luki w zębach - w miarę utraty zębów mlecznych między zębami mogą pojawiać się luki lub przestrzenie. Dzieje się tak, gdy ząb mleczny wypada przed wyrznięciem się zęba stałego.

Przesunięcie zębów - Ruch jednego zęba może wpłynąć na ustawienie sąsiednich zębów. Możesz zauważyć niewielkie przesunięcie w ustawieniu zębów, gdy stały ząb zaczyna zajmować swoje miejsce.

Kiedy dzieci tracą zęby? Często zadawane pytania

Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących utraty zębów mlecznych:

Czy wiek 5 lat to za wcześnie na utratę zębów?

Nie, wiek 5 lat nie jest zbyt wczesny na utratę zębów, ale jeśli dziecko traci dużo zębów i nie są one zastępowane, może to stanowić problem. Jeśli jesteś zaniepokojony, skontaktuj się z nami w celu umówienia wizyty.

Czy pięciolatki tracą wszystkie zęby?

Nie, Twoje dziecko nie powinno stracić wszystkich zębów w wieku pięciu lat, a jeśli martwisz się, że traci zbyt wiele zębów zbyt szybko, skontaktuj się z nami.

Czy można wyrwać obluzowany ząb?

Nie należy wyrywać luźnego zęba, chyba że jest on prawie całkowicie wolny od dziąseł. Pozwól dziecku samodzielnie poruszać zębem, aby mogło poczuć dyskomfort lub ból. Tak naprawdę nie ma żadnego powodu, dla którego musiałbyś sam wyrwać ząb. Ząb powinien wypaść sam, a jeśli tak się nie stanie, należy go usunąć w gabinecie stomatologicznym.

Przemyślenia końcowe

Kiedy dzieci zaczynają tracić zęby i kiedy jest za wcześnie lub za późno? Nie musisz się już martwić, ponieważ masz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Specjalizujemy się w stomatologii dziecięcej i jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, z przyjemnością przyjmiemy Ciebie i Twoje dziecko jako pacjenta. Skontaktuj się z nami już dziś!

Kiedy dzieci zaczynają tracić zęby: Wszystko, co musisz wiedzieć was last modified: Lipiec 7th, 2023 przez The Super Dentists

Ryzyko rozwoju ubytków i próchnicy zębów jest genetyczne. Twoje geny mogą wpływać na rozwój zębów, co oznacza, że rozwój zębów może być przyczyną ... Czytaj więcej

Kiedy Twoje dziecko rozpoczyna proces ząbkowania, może to być trudne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Objawy ząbkowania mogą być stresujące dla niemowląt i rodziców, ponieważ ... Czytaj więcej

Korzyści z karmienia piersią dla zdrowia jamy ustnej dziecka Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca mamom karmienie piersią przez pierwszy rok życia dziecka. Korzyści płynące z karmienia piersią... Czytaj więcej