Chociaż powszechnie wiadomo, że nie należy żuć typowej gumy do żucia dostępnej bez recepty z aparatem ortodontycznym, ważne jest, aby dzieci zrozumiały, dlaczego i jakie mają opcje. Chociaż guma niekoniecznie jest całkowicie wykluczona, to w większości przypadków jest.

Czy mogę żuć gumę z aparatem ortodontycznym? - Jest to jedno z najczęściej zadawanych nam pytań za każdym razem, gdy zakładamy dziecku aparat ortodontyczny. Odpowiedź brzmi: być może. Omówmy to.

Czy można żuć gumę z aparatem ortodontycznym?

Żucie gumy z aparatem ortodontycznym jest możliwe, ale wymaga starannego rozważenia. Upewnij się, że żujesz tylko gumę bez cukru, która nie zawiera żadnych składników uszkadzających ortodoncję. Niektóre przykłady to Orbit bez cukru i Trident bez cukru.

Te dwie marki mają miękką konsystencję, a bezcukrowa natura czyni je najbezpieczniejszym wyborem dla dzieci z aparatami ortodontycznymi. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia aparatu ortodontycznego i drutów, należy połamać gumę na małe kawałki i żuć delikatnie i uważnie. Unikaj nadmiernej siły i zwracaj uwagę na nacisk wywierany podczas żucia.

Czy można żuć gumę bez cukru z aparatem ortodontycznym?

Tak, możesz żuć gumę bez cukru, ale musisz zachować pewien poziom ostrożności. Nauczenie się, jak żuć gumę z aparatem ortodontycznym jest tak samo ważne, jak zrozumienie, jaką gumę należy żuć.

Ważne jest, aby unikać słodkich gum, lepkich lub twardych gum i pamiętać o usunięciu gumy przed jedzeniem. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort podczas żucia gumy z aparatem ortodontycznym, skonsultuj się ze swoim ortodontą w celu uzyskania wskazówek. Żucie gumy bez cukru przez krótkie okresy bezpośrednio po wizytach ortodontycznych przez dzień lub dwa może nawet zmniejszyć dyskomfort związany z korektami ortodontycznymi. Proces ten jest podobny do pocierania łokcia po uderzeniu.

Zalecamy żucie wyłącznie gumy bez cukru, ponieważ inne rodzaje powodują próchnicę zębów, a ich słodka natura zwykle powoduje, że są bardziej lepkie, więc łatwiej przyklejają się do aparatu ortodontycznego.

Jaką gumę można żuć z aparatem ortodontycznym?

Jak już wspomnieliśmy, chociaż nie zalecamy całkowicie żucia gumy z aparatem ortodontycznym, istnieje kilka dostępnych opcji, jeśli potrzebujesz świeżego oddechu.

Guma bez cukru Orbit: Orbit jest znany ze swojej miękkiej konsystencji i opcji bez cukru, co czyni go popularnym wyborem wśród osób z aparatami ortodontycznymi.

Guma bezcukrowa Trident: Trident oferuje różne smaki gum bez cukru i jest ogólnie uważany za bezpieczny dla osób z aparatami ortodontycznymi.

Guma bezcukrowa Dentyne Ice: Dentyne Ice to kolejna marka, która oferuje opcje bez cukru i jest często polecana ze względu na swoją miękką konsystencję.

Eclipse Sugar-Free Gum: Eclipse jest znana ze swoich właściwości odświeżających oddech i jest dostępna w wersjach bez cukru, które są odpowiednie dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Zdecydowanie odradzamy żucie jakichkolwiek owocowych lub dziecięcych gum, takich jak Bubble Yum lub cokolwiek podobnego. Są one niewiarygodnie słodkie i zaprojektowane tak, aby były bardziej lepkie, aby pomóc w wydmuchiwaniu bąbelków.

Jak guma do żucia wpływa na aparat ortodontyczny?

Dlaczego więc nie można żuć gumy z aparatem ortodontycznym? Ważne jest, aby poinformować dzieci o niektórych zagrożeniach związanych z żuciem gumy.

Wyjaśnienie kosztów aparatu ortodontycznego po prostu nie wystarczy. Dzieci muszą być w stanie skojarzyć negatywne skutki z czymś, co będzie miało na nie wpływ. Oto kilka przykładów:

Ból i dyskomfort: W przypadku, gdy dziąsło dziecka utknie w aparacie ortodontycznym lub zamki ulegną wygięciu, prawie zawsze będzie to prowadzić do dyskomfortu. Kwestie te mogą powodować bolesność, która tylko stwarza poważniejsze długoterminowe problemy.

Próchnica zębów: Żucie gumy zawierającej cukier podczas noszenia aparatu ortodontycznego zwiększa ryzyko próchnicy zębów, ponieważ cukier może utknąć wokół aparatu i spowodować ubytki. Może to również prowadzić do bólu i dyskomfortu w przyszłości.

Produkcja śliny: Jest to pozytywna cecha, która może być korzystna dla osób z aparatami ortodontycznymi. Zwiększona ilość śliny w jamie ustnej pomaga w trawieniu i suchości w jamie ustnej, która jest główną przyczyną próchnicy zębów.

Ważne wskazówki dotyczące używania gumy do żucia z aparatem ortodontycznym

Oto kilka ważnych wskazówek, o których należy pamiętać, jeśli Ty lub Twoje dziecko żujecie gumę podczas noszenia aparatu ortodontycznego:

  • Wybierz gumę bez cukru, aby zminimalizować ryzyko próchnicy zębów.
  • Wybieraj bardziej miękkie gumy, które rzadziej przyklejają się do aparatu ortodontycznego lub drutów.
  • Łam gumę na małe kawałki, aby zmniejszyć ryzyko jej uszkodzenia.
  • Żuj delikatnie i uważnie, unikając nadmiernej siły.
  • Zawsze usuwaj gumę przed jedzeniem, aby zapobiec wypadkom i uszkodzeniom.
  • Utrzymuj doskonałą higienę jamy ustnej, szczotkując i nitkując zęby po żuciu gumy, aby utrzymać zęby i aparat ortodontyczny w czystości.
  • Gdy wszystko inne zawiedzie, wybierz alternatywę, taką jak płyn do płukania jamy ustnej lub spray do oddechu zamiast gumy do żucia.

Przyjrzyjmy się kilku dodatkowym wskazówkom, o których należy pamiętać:

Miej odpowiednie narzędzia

Dbanie o aparat ortodontyczny jest tak samo ważne jak jego posiadanie. To powiedziawszy, wymaga nieco więcej wysiłku, aby dbać o zęby, gdy masz aparat ortodontyczny.

Zalecamy używanie ortodontycznej szczoteczki do zębów i łyżki do wody, aby pomóc w czyszczeniu wokół aparatu i drutów.

Nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym może być wyzwaniem, więc nitkownica lub superfloss (specjalny rodzaj nici dentystycznej ze sztywnym końcem) pomaga poruszać się wokół drutów i zamków.

Regularne wizyty kontrolne

Kontynuuj zaplanowane wizyty ortodontyczne w celu regulacji i kontroli. Twój ortodonta może również udzielić wskazówek dotyczących skutecznych technik czyszczenia i dokonać wszelkich niezbędnych korekt aparatu ortodontycznego.

Ważne jest, aby zachować spójny harmonogram, aby zapobiec długoterminowym problemom z aparatem ortodontycznym.

Poinformuj się o zagrożeniach związanych z gumą do żucia

Co najważniejsze, należy poinformować siebie i swoje dzieci o ryzyku związanym z żuciem gumy z aparatem ortodontycznym. Na rynku dostępnych jest wiele innych opcji, takich jak spray do oddechu i płyn do płukania jamy ustnej, które pomagają pozbyć się bakterii i odświeżyć oddech. Chociaż guma nie zawsze może zaszkodzić, nigdy nie jest konieczna.

Przemyślenia końcowe

Czy można żuć gumę z aparatem ortodontycznym? Możesz - ale prawdopodobnie nie powinieneś. Pamiętaj, że utrzymanie doskonałej higieny jamy ustnej ma kluczowe znaczenie podczas leczenia ortodontycznego, aby zapobiec takim problemom, jak ubytki i choroby dziąseł. Dbanie o aparat ortodontyczny to tylko jeden krok w kierunku optymalnego zdrowia jamy ustnej.

Czy Ty lub Twoje dziecko zastanawiacie się nad aparatem ortodontycznym lub leczeniem ortodontycznym? Jesteśmy tutaj, aby pomóc w każdy możliwy sposób!

Skontaktuj się z The Super Dentists już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach stomatologii dziecięcej!

Trudna sytuacja: Zalecenia i przeciwwskazania dotyczące żucia gumy z aparatem ortodontycznym was last modified: Październik 3rd, 2023 przez The Super Dentists

Ryzyko rozwoju ubytków i próchnicy zębów jest genetyczne. Twoje geny mogą wpływać na rozwój zębów, co oznacza, że rozwój zębów może być przyczyną ... Czytaj więcej

Kiedy Twoje dziecko rozpoczyna proces ząbkowania, może to być trudne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Objawy ząbkowania mogą być stresujące dla niemowląt i rodziców, ponieważ jest to ... Czytaj więcej

Oddychanie przez otwarte usta to oddychanie przez usta zamiast przez nos. U dzieci oddychanie z otwartymi ustami występuje najczęściej w nocy, ale może również wystąpić w ciągu dnia. ... Czytaj więcej