Luki między zębami mogą stanowić problem pod względem formy i funkcji. Często najlepszym sposobem na zamknięcie przerw między zębami jest aparat ortodontyczny. Istnieją również inne metody, ale wszystko zależy od pożądanego efektu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci osiągnąć swój idealny uśmiech. 
 

Co to jest Diastema?
Diastema jest przestrzeń między dwoma zębami, często górne przednie zęby (linia środkowa), ale luki mogą wystąpić między dwoma dowolnymi zębami.

Szczeliny między zębami powstają z różnych powodów. U dzieci z małymi zębami luki są powszechne, ale często znikają wraz z pojawieniem się większych zębów u dorosłych. Nie każdy ma pełny zestaw dorosłych zębów, więc brak zęba może być przyczyną powstania luki. 

Przerośnięte dziąsła lub powiększona tkanka na szczycie dziąsła nad przednimi zębami (tzw. wędzidełko wargowe) mogą również powodować przerwę między zębami. Niewielki zabieg chirurgiczny może zmniejszyć problematyczną tkankę. Niektórzy ludzie mają przerwę między zębami, ponieważ ich kość szczęki jest większa niż zęby. Czynności takie jak wysuwanie języka lub ssanie kciuka wywierają nacisk na górne przednie zęby, powodując ich rozsuwanie się.  

Diastema jest rodzajem wady zgryzu, czyli nieprawidłowego ustawienia zębów lub zgryzu. Inne formy wad zgryzu to nadgryz, podgryz, zgryz krzyżowy, stłoczenie zębów, krzywe zęby i zęby zachodzące na siebie.

Niektórzy dorośli zauważają, że w miarę dojrzewania między ich zębami powstają luki. Obawy te mogą być odzwierciedleniem problemów z dziąsłami, które zmniejszają wsparcie dla zębów, powodując ich rozchylenie. Może to być również widoczne u nastolatków z cięższymi postaciami choroby dziąseł.
 

Problem z przerwami między zębami
Istnieje kilka problemów z lukami między zębami, które mogą spowodować, że osoba rozważyć zamknięcie luk z leczenia ortodontycznego.
 

Zdrowie dziąseł
Luki między zębami mogą być zamykane z powodów formalnych i funkcjonalnych. Głównym problemem związanym z lukami jest to, że dziąsła nie są chronione podczas żucia pokarmów. Twarde pokarmy, takie jak chipsy ziemniaczane i chrupiące pieczywo, mogą uszkodzić miękkie dziąsła.
 

aparat na zęby

Problemy stomatologiczne
Złogi płytki nazębnej mogą gromadzić się pomiędzy zębami z lukami i prowadzić do nieświeżego oddechu i próchnicy. Choroba przyzębia (dziąseł) jest bardziej prawdopodobna w przypadku niechronionych dziąseł. Z czasem choroba przyzębia może prowadzić do rozchwiania zębów w dziąsłach, a w ciężkich przypadkach może powodować wypadanie zębów.

Jeśli przestrzenie rozwijają się w wyniku choroby dziąseł, konieczne będzie leczenie choroby dziąseł, zanim ortodonta będzie mógł zamknąć przestrzenie za pomocą różnych rodzajów aparatów, takich jak aparaty ortodontyczne lub przezroczyste alignery. Lekarz ortodonta może zbadać pacjenta i
określić, czy luki powstają wtórnie do choroby dziąseł.

Estetyka
U wielu osób luka między zębami nie stanowi problemu i nie ma medycznych powodów do jej zamknięcia. Niektórzy ludzie nie lubią wyglądu przerw między zębami. Szczeliny powodują, że czują się skrępowani, kiedy mówią lub uśmiechają się, i wolą wygląd zębów dotykających siebie nawzajem.
 

Opcje leczenia ortodontycznego w przypadku szpar
Istnieją różne metody leczenia ortodontycznego w celu zamknięcia luk między zębami, w tym tradycyjne i językowe (wewnętrzne) aparaty ortodontyczne, Invisalign oraz inne opcje stomatologiczne.
 

Aparat ortodontyczny z elastycznymi łańcuszkami
Aparat ortodontyczny działa poprzez wciąganie zębów na miejsce za pomocą zamków, drutu i elastycznego łańcuszka. Małe elastyczne paski połączone w łańcuszek mogą przesuwać zęby do siebie i zamykać szczeliny. Kolorowy łańcuszek elastyczny pasuje do zamków przymocowanych do zębów.

Łańcuszki elastyczne mogą zamknąć luki w ciągu zaledwie sześciu tygodni do sześciu miesięcy. Łańcuszki elastyczne są często ostatnim etapem leczenia aparatem ortodontycznym, ponieważ inne problemy, takie jak wyrównanie zębów, są leczone przed zamknięciem szpar.

Czas, w którym pacjenci potrzebują aparatów ortodontycznych i elastycznych łańcuchów może się różnić w zależności od kilku wariantów, w tym:

 • Wielkość luki
 • Liczba luk
 • Wiek pacjenta
 • Stan dziąseł
 • Ciężkość przypadku
 • Gęstość kości szczęki
 • Wcześniejsze prace stomatologiczne
 • Pielęgnacja aparatu ortodontycznego i łańcucha elektrycznego
 • Plan ortodontyczny

Pielęgnacja łańcuchów elastycznych
Aby zapewnić jak największą skuteczność łańcuchów elastycznych i jak najkrótszy czas leczenia, należy przestrzegać poniższych zaleceń dotyczących pielęgnacji:

 • Szczotkowanie i nitkowanie zębów zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty.
 • Nie spożywaj twardych, lepkich pokarmów
 • Staraj się przestać obgryzać paznokcie lub długopis

Opcje estetycznych aparatów ortodontycznych
Jeśli obawiasz się wyglądu metalowego aparatu ortodontycznego, istnieje możliwość zastosowania przezroczystego lub językowego aparatu ortodontycznego. Przezroczysty aparat działa tak samo jak aparat metalowy, przy czym metalowe zamki są zastąpione przezroczystymi zamkami ceramicznymi, które zlewają się z zębami. Aparaty bezbarwne są droższe od aparatów metalowych.

Aparaty lingwalne noszone są z tyłu zębów, więc nie są widoczne. Chociaż estetyka aparatów lingwalnych jest doskonała, należy rozważyć pewne wady.

Każda z zamków aparatu lingwalnego musi być dopasowana do zęba, więc jest to droższa opcja niż aparat metalowy i bezbarwny. Być może będziesz musiał nosić aparat lingwalny nieco dłużej niż tradycyjny; nie ma on takiej samej siły przyciągania zębów na miejsce. Aparat lingwalny może powodować seplenienie, które zmniejsza się wraz z praktyką mówienia.
 

Invisalign
Aparat Invisalign jest rozwiązaniem dla niektórych pacjentów z lukami, ale dla innych nie jest rozwiązaniem. Dużo zależy od wielkości luki. Małe luki można zamknąć za pomocą przezroczystych plastikowych alignerów, jednak jeśli luka jest duża, alignery mogą nie przyciągnąć zębów do siebie tak bardzo, jak jest to wymagane i pacjent potrzebuje aparatu ortodontycznego.

Niektórzy ludzie mogą wybrać połączenie alignerów Invisalign z łączeniem lub licówkami, aby zamknąć dużą lukę. Licówki i łączenie to opcje długoterminowe, ale nie są one dożywotnie, jak w przypadku aparatów ortodontycznych.  

Zamykanie luk między zębami jest jednym z prostszych przypadków ortodontycznych w porównaniu z innymi rodzajami wad zgryzu.