Najczęstszym powodem żalu osób, które miały aparat ortodontyczny wiele lat temu, jest przemieszczanie się zębów. Rodzice pacjentów często mówią nam, że po założeniu aparatu mieli idealny uśmiech, ale z biegiem lat uległ on zmianie. 

20 lat temu nie było wśród pacjentów świadomości, że zęby mają paskudny zwyczaj cofania się do "niepożądanej pozycji". Wtedy pacjenci myśleli, że ostatni dzień noszenia aparatu oznacza koniec ich podróży ortodontycznej. Teraz mówimy pacjentom, że jest to jeden dzień w znacznie dłuższej podróży. Musisz chronić swój uśmiech, jeśli chcesz go zachować na całe życie! 
 

Dlaczego zęby przesuwają się po zdjęciu aparatu?

To naturalne, że zęby chcą się przesunąć z powrotem do miejsca, w którym się znajdowały. Nawet jeśli nosiłeś aparat ortodontyczny przez trzy lata, Twoje zęby mają długą pamięć. Przesunięcie zębów może nastąpić wkrótce po zdjęciu aparatu lub może trwać wiele lat.  

Zęby przesuwają się jako część procesu starzenia się. Przesuwają się one do przodu jamy ustnej, szczególnie te znajdujące się w dolnym łuku, co może powodować stłoczenia, ścieranie i problemy estetyczne.  

Zmiany w stanie zdrowia dziąseł i kości mogą wpływać na stabilność pozycji zębów. Niewłaściwa higiena jamy ustnej może wpływać na rozmieszczenie zębów, szczególnie jeśli nastąpiły znaczące zmiany w stanie zdrowia. Choroby takie jak cukrzyca, problemy z hormonami tarczycy, osteoporoza i wiele innych schorzeń, które wpływają na zdrowie kości, mogą wpływać na reakcję dziąseł na płytkę bakteryjną, przyczyniając się do przemieszczania się zębów. Jeśli nie szczotkujesz zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty, płytka nazębna i próchnica mogą się pojawić. Próchnica może spowodować zmianę kształtu zęba i przesunięcie się zębów. Upewnij się, że co sześć miesięcy odwiedzasz swojego dentystę w celu profesjonalnego oczyszczenia i sprawdzenia zębów oraz retainerów.   

Zgrzytanie zębami (bruksizm) w nocy może spowodować uszkodzenie i przemieszczenie się zębów. Noszenie nocnej ochraniacza podczas snu pomaga chronić zęby. 
 

ortodonta

Jak zapobiegać przesuwaniu się zębów? 

Jedynym sposobem na zapewnienie, że zęby nie będą się przesuwać jest utrzymanie ich w miejscu za pomocą retainerów, stałych lub ruchomych, i nie zapominaj o skupieniu się na utrzymaniu zdrowych dziąseł i ciała. 
 

Ruchome aparaty retencyjne

Większość pacjentów ortodontycznych nosi cienkie plastikowe wkładki po leczeniu aparatem ortodontycznym lub Invisalign. Retainery są zwykle noszone w pełnym wymiarze czasu przez co najmniej trzy miesiące, a następnie tylko w nocy. Retainery są zdejmowane do jedzenia, picia i szczotkowania zębów. Zdejmowane aparaty mogą się odkształcać i z czasem nie działać tak efektywnie, dlatego powinny być wymieniane. 
 

Stałe aparaty retencyjne

Zapominanie o noszeniu wyjmowanych wkładek, szczególnie wiele lat po zdjęciu aparatu ortodontycznego, jest częstym problemem. Stały retainer umieszczony za zębami pozostaje tam, gdzie chcemy. 

Cienki drucik chroni przednie zęby przed przesuwaniem się. Drut jest łatwy do przyzwyczajenia i może pozostać na miejscu przez wiele lat bez żadnych problemów. Jeśli jednak drut pęknie lub wygnie się, ważne jest, aby dentysta naprawił go, zanim zęby się przesuną. 

 
Jak naprawić przesunięte zęby po założeniu aparatu ortodontycznego? 

Wszystko zależy od tego, jak bardzo przesunęły się zęby. Pacjenci mogą zauważyć niewielkie przesunięcie zębów spowodowane nienoszeniem aparatów retencyjnych zgodnie z zaleceniami ortodonty.

Jeśli pacjent (który powinien nosić je tylko w nocy) opuści jedną lub dwie noce, przy następnym noszeniu może czuć się nieco ciasno. Zęby mogą przesunąć się z powrotem na miejsce, nosząc retainer nieprzerwanie przez 24 godziny, zdejmując go tylko do jedzenia, picia i szczotkowania. Po ustąpieniu ciasnoty pacjent może powrócić do noszenia aparatu w nocy.    

Retainery są przeznaczone do utrzymywania zębów na miejscu, a nie do ich przesuwania. Jeśli więc zęby znacznie się przesunęły, a retainery nie pasują prawidłowo, pacjenci powinni umówić się na wizytę u ortodonty. 

Noszenie źle dopasowanego retainera może uszkodzić zęby i dziąsła, więc najlepiej jest zasięgnąć porady ortodonty i omówić opcje. 

Niewielki odsetek osób, które miały aparat ortodontyczny i nie nosiły swoich retainerów wystarczająco długo, decyduje się na drugie leczenie aparatem ortodontycznym lub Invisalign. Są oni niezadowoleni z wyglądu swoich skrzyżowanych lub stłoczonych zębów i chcą odzyskać idealny uśmiech, którym kiedyś się cieszyli.   
 

Kiedy należy skontaktować się z moim ortodontą?

Powinieneś zadzwonić do ortodonty, aby umówić się na wizytę, jeśli zauważysz, że Twoje aparaty nie pasują lub możesz zobaczyć widoczną zmianę w swoich zębach. Jeśli niedawno zakończyłeś leczenie, nie zwlekaj z rezerwacją wizyty.