Pomaganie dziecku w kształtowaniu zdrowych nawyków stomatologicznych może być stresujące. Jest wiele do zrobienia i wiele do zapamiętania, jeśli chodzi o zdrowie zębów Twoich dzieci. Propagowanie dobrych nawyków dentystycznych od pierwszego dnia życia jest łatwiejsze do wykonania niż mówienie. Oto kilka przykładów złych nawyków dentystycznych, a także kilka pomysłów dla rodziców, aby pomóc dzieciom wrócić na właściwe tory i na drogę do wspaniałego zdrowia zębów. Sprawdź również ten artykuł o podstawowych zasadach higieny dla zapracowanych rodziców, aby uzyskać więcej wskazówek.

Nie chodzenie do dentysty

Dzieciom towarzyszą zabawy, mecze piłki nożnej, przyjęcia urodzinowe, spontaniczne wizyty w parku i stresujące wyprawy do sklepu spożywczego. W natłoku tych wszystkich spraw rodzicom łatwo jest zapomnieć o zabraniu dziecka do dentysty. Jest to jednak jeden z najgorszych nawyków dla zdrowia zębów dziecka. Dentyści zalecają, aby pierwsza wizyta dziecka odbyła się w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba i nie później niż w dniu jego pierwszych urodzin. Konsekwentne odbywanie wizyt u dentysty, gdy dziecko jest małe, pomoże zapobiec próchnicy i nauczy je prawidłowej pielęgnacji zębów.

Branie butelki do łóżka i karmienie piersią w środku nocy

Oba te zachowania powodują, że zęby dziecka są narażone na działanie cukru zawartego w mleku przez całą noc. Aby zapobiec powstawaniu ubytków w ten sposób, jeśli podajesz butelkę w nocy, po prostu rozcieńczaj mleko każdej nocy, aż będziesz podawać tylko wodę. Jeśli nadal karmisz piersią w środku nocy, stomatolodzy zalecają, aby po karmieniu wytrzeć lub zmyć cukier znajdujący się w ustach dziecka.

Używanie kubków do picia w ciągu dnia

Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do popijania soku, mleka lub innego słodzonego płynu z kubka przez cały dzień, jego zęby mają nieustanny kontakt z cukrem. Aby pomóc zerwać z tym nawykiem, rodzice powinni ograniczyć picie z kubka do czasu posiłków i przekąsek. A po wypiciu każdego słodkiego napoju dzieci powinny wypić łyk wody, aby wypłukać cukier z zębów.

Połykanie pasty do zębów

Dzieci są podekscytowane, kiedy w końcu mogą samodzielnie umyć zęby. Jednak połykanie pasty do zębów podczas szczotkowania jest częstym problemem, z którym borykają się rodzice swoich pociech. Połknięcie zbyt dużej ilości pasty może spowodować fluorozę, czyli stan, w którym na zębach dzieci pojawiają się białe lub brązowe plamki. Aby zapobiec temu schorzeniu, podawaj dziecku pastę do zębów bez fluoru, dopóki nie osiągnie ono wieku pozwalającego na wypluwanie pasty po szczotkowaniu.

Ssanie kciuka i inne złe nawyki

Nawyki takie jak ssanie kciuka i palca, gryzienie ołówków, obgryzanie paznokci i używanie zębów jako narzędzi są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia zębów dziecka. Zachowania te mogą prowadzić do:

  • nieprawidłowego ustawienia zębów trudności w żuciu wprowadzenia szkodliwych bakterii wyszczerbionych lub popękanych zębów.

W większości przypadków dzieci wyrastają z tych zachowań. Jeśli Twoje dziecko wydaje się trwać w jednym z tych nawyków, pamiętaj, aby wyjaśnić mu możliwe zagrożenia, które mogą wystąpić. Pomocne jest również ustanowienie systemu nagród, który pomoże dziecku pozbyć się tego nawyku!

Dawanie smoczka przedszkolakom

Ten nawyk jest podobny do ssania kciuka, ponieważ może powodować nieprawidłowe ułożenie zębów i zakłócać normalny rozwój zębów i szczęki. Jeśli Twój maluch lub przedszkolak nadal potrzebuje smoczka, aby pomóc mu zasnąć lub uspokoić się, spróbuj stopniowo zabierać smoczek, podając go tylko w określonych porach. Wyjaśnij dziecku problemy zdrowotne związane z zębami, które może napotkać, i poszukaj innych alternatywnych rozwiązań, które pomogą mu uspokoić dziecko.

Picie zbyt wielu napojów gazowanych

Wszyscy słyszeliśmy, że napoje gazowane stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, ale są one szczególnie szkodliwe dla nowych zębów. Staraj się unikać podawania dziecku napojów gazowanych od najmłodszych lat. Jeśli Twoje dziecko ma już ten nawyk, spróbuj urozmaicić wodę dodając do niej cytryny, limonki i inne owoce. Zapoznaj swoje dziecko z różnymi, mniej szkodliwymi opcjami napojów - niech to będzie zabawa!

Niewłaściwe szczotkowanie i nitkowanie zębów

Oprócz połykania pasty do zębów, ten poranny i wieczorny reżim stwarza okazję do wyrobienia innych szkodliwych dla zdrowia zębów nawyków u dzieci. Często zdarza się, że dzieci zapominają lub nie chcą szczotkować i nitkować zębów. Poświęć trochę czasu, aby pokazać dziecku, jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby. Konsekwentne chodzenie do dentysty również pomoże Twojemu dziecku nauczyć się właściwych technik, które pozwolą mu zachować zęby bez próchnicy!

 

Pomaganie swoim dzieciom w kształtowaniu zdrowych nawyków dentystycznych jest trudne, ale na dłuższą metę warte zachodu. Kluczem jest wczesna promocja zdrowia zębów Twojego dziecka. Nie zniechęcaj się, jeśli Twoje dziecko wykształciło niektóre z tych złych nawyków. Wypróbuj niektóre z powyższych wskazówek, aby pomóc poprawić zdrowie zębów swojego dziecka.

Z jakimi złymi nawykami dentystycznymi zmaga się Twoje dziecko i jak pomogłeś mu je przezwyciężyć? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy poniżej. Więcej znajdziesz na: http://gardent.pl