Zaktualizowano: 2/19/2020

Powrót do zdrowia po usunięciu zęba może być czasem trudniejszy niż pacjent się spodziewa. Nowoczesna stomatologia sprawiła, że sama procedura jest skuteczna i stosunkowo bezbolesna, ale na tym nie kończy się praca w gabinecie dentystycznym. Poniższe kroki mogą pomóc w zapewnieniu jak najszybszego i bezbolesnego gojenia się po ekstrakcji.

Jeszcze w gabinecie dentystycznym

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na szybkie gojenie jest to, czy w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się ząb, utworzy się skrzep krwi. Ochronny skrzep jest niezbędnym elementem procesu gojenia, a jego utworzenie może trwać od 10 do 30 minut. Jeśli skrzep nie powstanie, proces gojenia będzie trwał znacznie dłużej i będzie bardziej bolesny niż zwykle, ponieważ miejsce to zostanie odsłonięte. Poruszanie się, zanim się w pełni rozwinie, może spowodować, że krew będzie płynąć zamiast krzepnąć w zranionym miejscu.

    Przed opuszczeniem gabinetu dentystycznego posiedź przez chwilę nieruchomo.
    Większość dentystów daje Ci gazę do gryzienia, a pacjenci powinni poprosić o dodatkową gazę do wykorzystania tego samego dnia w domu. Ciśnienie pomaga zatrzymać przepływ krwi i wchłania jej nadmiar.

Po powrocie do domu

Skrzep krwi będzie delikatny przez następne kilka godzin po jego utworzeniu, dlatego należy unikać ssania, plucia i wszelkich forsownych czynności. Niezależnie od skrzepu, rana będzie nadal krwawić przez kilka godzin, dlatego w razie potrzeby należy delikatnie uciskać ją gazą lub ręcznikiem papierowym. Jeśli jednak na ręczniku pojawią się małe, ciemne skrzepy, należy uciskać ranę przez 45 minut, a następnie skontaktować się z dentystą. Jeśli boli, ibuprofen może złagodzić ból spowodowany zwykłą ekstrakcją.

Ekstrakcja chirurgiczna

W niektórych przypadkach, często przy usuwaniu zębów mądrości, wymaga to czegoś więcej niż tylko prostego zabiegu. Chirurgia jamy ustnej jest bardziej inwazyjna niż zwykła ekstrakcja, więc wymaga nieco więcej czasu na rekonwalescencję i wysiłku. Oprócz powyższych sugestii, pacjenci po operacji jamy ustnej powinni trzymać głowę uniesioną w nocy, aby zapobiec nadmiernemu obrzękowi. Rana osiąga swój szczyt obrzęku w drugiej dobie, więc skontaktuj się ze swoim dentystą lub chirurgiem jamy ustnej, jeśli po tym czasie stan zapalny nie zmniejsza się. Okłady z lodu mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku w ciągu pierwszych 2 dni.

Czuły obszar jest szczególnie podatny na infekcje, dlatego możesz pomóc w utrzymaniu go w czystości, szczotkując zęby w pobliżu tego obszaru w celu usunięcia cząstek jedzenia i płucząc gardło ciepłym, delikatnym roztworem słonej wody. Stomatolodzy zalecają spożywanie miękkich pokarmów, takich jak sos jabłkowy, rosół i budyń, w trakcie gojenia. Pacjenci mogą powoli przechodzić na bardziej stałe pokarmy, gdy poczują się komfortowo.

Wnioski

Chociaż ekstrakcja zęba może być ciężkim przeżyciem, proces powrotu do zdrowia może być szybki i prosty, jeśli pacjent zastosuje się do kilku pomocnych wskazówek. Jeśli będziesz ostrożny i pozwolisz, aby obszar ten prawidłowo się zagoił, możesz być na drodze do wyzdrowienia i wrócić do cieszenia się życiem tak szybko, jak to możliwe.
Oto jak:
    Przed opuszczeniem gabinetu dentystycznego należy siedzieć nieruchomo przez co najmniej 10 lub więcej minut Przygryzaj gazę, aby wchłonąć nadmiar krwi Unikaj ssania, plucia i innych intensywnych czynności Zażyj ibuprofen, aby złagodzić ból Trzymaj głowę uniesioną w nocy, aby zapobiec dodatkowemu obrzękowi Stosuj okłady z lodu, aby zmniejszyć obrzęk przez pierwsze 2 dni Utrzymuj obszar jamy ustnej w szczególnej czystości poprzez delikatne szczotkowanie wokół niego i płukanie ust ciepłą, delikatną wodą z solą. Jedz miękkie pokarmy