Wielu z nas doświadczyło radości na widok pierwszych ząbków naszego dziecka, jednak zanim pojawią się te urocze, małe ząbki, następuje ząbkowanie. Kiedy dzieci zaczynają ząbkować, może to być bolesna męka zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Późne noce i marudne dzieciaki mają tendencję do bujania światem rodziców przez kilka miesięcy, ale nie obawiaj się! Przygotowaliśmy przewodnik rodzica po ząbkowaniu, który pomoże Ci pokonać te kilka trudnych miesięcy z Twoim maluchem. Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania, z którymi możesz się spotkać, kochając swoje ząbkujące dziecko.

Kiedy niemowlęta zaczynają mieć zęby?

 

Większość niemowląt zaczyna pokazywać zęby między 4 a 7 miesiącem życia, ale nierzadko pierwszy ząbek pojawia się około pierwszych urodzin. W rzadkich przypadkach dzieci rodzą się już z jednym lub dwoma przednimi zębami.

Pierwszymi zębami, które się wyrzynają są zazwyczaj dolne, przednie siekacze, a zaraz po nich górne siekacze. Następne są zęby znajdujące się tuż obok tych pierwszych siekaczy. Jako ostatnie pojawiają się zęby trzonowe i oczodoły. Wszystkie zęby powinny pojawić się do 3 urodzin dziecka. (Jeśli wydaje się, że trwa to znacznie dłużej niż 3 lata, skontaktuj się z lekarzem).

Jakie są objawy ząbkowania?

 

Powszechne objawy obejmują:

Ślinienie się: Dzieci mają tendencję do ślinienia się bardziej niż zwykle podczas ząbkowania. Należy pamiętać o wycieraniu ich małych buziek, ponieważ ślina może powodować nieprzyjemną wysypkę na twarzy i klatce piersiowej. Trzymanie pod ręką czystej szmatki do wycierania śliny powinno wystarczyć, aby utrzymać tę uroczą, małą twarzyczkę wolną od wysypki.

Żucie: Innym częstym objawem jest żucie. Możesz zauważyć, że do ust dziecka trafiają różne dziwne rzeczy. Dziąsła niemowląt mają tendencję do puchnięcia lub odczuwania bólu, więc gryzienie twardych przedmiotów pomaga złagodzić nacisk w jamie ustnej. Trzymaj w pobliżu czyste, twarde zabawki do ząbkowania, aby uniknąć ryzyka, że coś niebezpiecznego dostanie się do buzi dziecka.

Pobudliwość: Ten objaw jest oczywisty. Usta Twojego dziecka są wrażliwe, co sprawia, że jest ono nieco zrzędliwe. Jeśli Twoje dziecko wydaje się marudne przez kilka tygodni, powinnaś skontaktować się z lekarzem, ponieważ Twój maluch może mieć infekcję ucha lub coś innego może je drażnić.

Kłopoty z zasypianiem: Większość dzieci śpi dobrze podczas ząbkowania, ale nie ma się czym martwić, jeśli wydają się trochę niespokojne.

Inne częste objawy to obolałe dziąsła i odmawianie jedzenia.

Niektórzy ludzie twierdzą, że ich dzieci mają biegunkę podczas ząbkowania, ale eksperci nie wierzą, że ząbkowanie jest przyczyną biegunki. Dzieci mają tendencję do przełykania większej ilości śliny podczas ząbkowania, co może nieco rozluźnić ich stolec, ale nie powinny doświadczać ekstremalnej biegunki. Jeśli Twoje dziecko ma biegunkę przez dłuższy czas, skontaktuj się z pediatrą, ponieważ prawdopodobnie coś innego jest przyczyną problemu - nie ząbkowanie. Jeśli Twoje dziecko ma wysoką gorączkę, również skontaktuj się z lekarzem.

Jak mogę złagodzić dyskomfort mojego niemowlęcia?

 

Zabawki na ząbkowanie: Podanie dziecku czegoś twardego do gryzienia, np. schłodzonego ściereczki lub gumowego pierścienia do gryzienia, to świetny początek. W dziąsłach, przez które przebijają się zęby, rośnie ciśnienie, więc posiadanie czegoś, co naciska na te delikatne obszary, sprawia, że maluchy są bardzo szczęśliwe. Idealnie byłoby włożyć zabawkę lub wilgotną ściereczkę do lodówki, aby była chłodna, ale jeśli nie masz żadnych chłodnych zabawek, możesz włożyć jedną do zamrażarki na 10 minut, aby ją schłodzić. Nigdy nie dawaj niemowlęciu niczego zamrożonego. Zamrożone zabawki i ściereczki powodują siniaki na dziąsłach i nasilają ból. Uważaj też na zabawki do ząbkowania wypełnione płynem, ponieważ niemowlęta mogą wygryźć w nich dziurę i dostać chemikalia do ust. Jeśli używasz zabawek wypełnionych płynem, po prostu sprawdź je dokładnie przed każdym użyciem, aby upewnić się, że nie ma żadnych przebić.

Palce mamy: Inną świetną opcją jest delikatne pocieranie czystym palcem po dziąsłach malucha. Pocieranie o dziąsła łagodzi ból i pomaga rozbić tkankę dziąseł, dzięki czemu zęby wyrzynają się nieco szybciej. Jeśli zaczniesz to robić, gdy Twoje dziecko urodzi się po raz pierwszy, zaoszczędzisz sobie potencjalnego bólu serca. Zaczynając wcześnie, dziecko przyzwyczai się do tego, że coś mu utknęło w ustach, co pozwala utrzymać zdrowe dziąsła od urodzenia, zwłaszcza jeśli po jedzeniu szybko je natrzesz.

Pokarmy stałe: Jeśli podajesz dziecku pokarmy stałe, możesz podawać mu sos jabłkowy lub schłodzone ogórki i marchewki. Upewnij się, że obserwujesz dziecko podczas spożywania większych pokarmów, ponieważ małe kawałki mogą się odłamać i spowodować zakrztuszenie. Dzieci lubią również ciasteczka na ząbkowanie. Ponownie zwróć uwagę, aby nie zadławiły się małymi kawałkami.

Bezpieczne dla dzieci środki przeciwbólowe: Wreszcie, jeśli żadna z powyższych technik nie okaże się skuteczna, możesz podać dziecku niewielką dawkę dziecięcego Tylenolu (acetaminofenu). Zawsze pytaj lekarza o właściwą dawkę. Nigdy nie wcieraj aspiryny w dziąsła dziecka; bardzo niebezpieczne jest podawanie aspiryny osobom poniżej 20 roku życia, ponieważ może to prowadzić do zespołu Reye'a. Zespół Reye'a, choć rzadki, może zagrażać życiu.

Jak dbać o czystość zębów dziecka?

 

Gdy dziecko jest jeszcze bezzębne, dobrze sprawdza się zwykłe szczotkowanie dziąseł czystym palcem. Kiedy zaczną wyrastać zęby, powinnaś myć je szczoteczką o miękkim włosiu, namoczoną w wodzie z kranu, dwa razy dziennie. Woda z kranu zawiera niewielkie ilości fluoru (woda butelkowana nie zawiera), dzięki czemu zęby dziecka będą mocne. Po ukończeniu trzeciego roku życia można zacząć stosować niewielką ilość pasty do zębów z fluorem. Dopóki dziecko jest w stanie wypluć pastę, jej stosowanie jest bezpieczne.

Najlepiej nie podawać dziecku butelki, gdy idzie spać, ponieważ mleko lub sok gromadzą się w tylnej części jamy ustnej, powodując próchnicę. Na pierwszą wizytę u dentysty powinnaś zabrać swoje dziecko, gdy wyrwie mu się pierwszy ząb lub gdy skończy rok. Więcej wskazówek znajdziesz w naszym poprzednim poście na temat złych nawyków w zakresie zdrowia zębów u dzieci.

 

Przechodzenie przez ząbkowanie może być trudne, ale wiedza o tym, jak zwalczać dyskomfort dziecka, może wiele zmienić. Zwracaj uwagę na pojawiające się małe ząbki, ponieważ wyzwanie, jakim jest ząbkowanie, jest tego warte, gdy po raz pierwszy zobaczysz ten słodki, mały, zębaty uśmieszek! Więcej porad i sztuczek znajdziesz w naszym Przewodniku dla mam.

Czy stosowałaś jakieś środki na ząbkowanie? Opowiedz nam o nich. Chętnie dowiemy się, co zrobiłaś.

Więcej znajdziesz na: http://gardent.pl