Choć zbyt wczesne zabieranie dziecka do dentysty może wydawać się niepotrzebne, a samodzielna wizyta u dentysty może być uciążliwa, oba te rozwiązania mają istotne zalety.

Po pierwsze, czy powinnam zabrać dziecko do dentysty zaraz po tym, jak pojawią się u niego pierwsze zęby?

Tak, z kilku powodów:

  1. Buduje to zaufanie między moim dzieckiem a dentystą. Daje mi to możliwość zadawania pytań i dowiedzenia się, jak dbać o zęby dziecka bezpośrednio od naszego rodzinnego dentysty. Daje mi to przewagę w zapobieganiu próchnicy zębów.

 

W jaki sposób pierwsza wizyta u dentysty może zdziałać tak wiele?

 

1. Buduje zaufanie między dzieckiem a dentystą

Tak wczesne rozpoczęcie tych rutynowych wizyt u dentysty może oznaczać, że Twoje dziecko nie będzie się bało dentysty lub nabawi się fobii stomatologicznej. Może to nawet stać się zabawnym doświadczeniem. Będzie lepiej zaznajomione z personelem i nie będzie od razu kojarzyć dentysty ze złymi doświadczeniami, takimi jak wypełnianie ubytków czy zastrzyki w ustach. Te kilka pierwszych wycieczek, ona dostaje siedzieć w twój kolanach (lub dentysta krzesło), pozwolić dentysta patrzeć na jej zęby, być może oglądać kreskówkę, dostawać naklejkę i głowa dom.

2. Daje ci możliwość zadawania pytań i dowiedzenia się, jak dbać o zęby dziecka bezpośrednio od rodzinnego dentysty

Kiedy zabieramy nasze dzieci do pediatry, zadajemy lekarzowi pytania o to, jak najlepiej się nimi opiekować. Podobnie jest z dentystą. Zabierając dziecko do dentysty, masz okazję zadać mu pytania dotyczące pomocy w myciu zębów, sposobów pocieszania go podczas ząbkowania i nie tylko.

Chociaż w Internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, jak dbać o zęby dziecka (napisaliśmy wiele pomocnych materiałów dla rodziców na temat dbania o zęby dzieci), dentysta jest nadal najlepszym źródłem informacji. Nie oznacza to, że nie chcemy, abyś czytał nasze materiały (nadal są pomocne!), ale to dentysta powinien być tym, z którym sprawdzisz wszystkie informacje i zadasz bardziej złożone i szczegółowe pytania dotyczące Twojego dziecka.

Na przykład podczas pierwszej wizyty u dentysty mojego dziecka przypomniano mi, jak ważny dla jego zębów jest fluor. Teraz jestem bardziej świadoma tego, że podaję jej w ciągu dnia wodę z niewielką ilością fluoru. To taki prosty krok, ale przy wszystkim innym, co my, rodzice, robimy, by dbać o nasze dzieci, najprostsze rzeczy mogą łatwo umknąć naszej uwadze, jeśli nam się o nich nie przypomina.

3. To daje ci przewagę w zapobieganiu próchnicy zębów

Próchnica zębów jest bardziej powszechna wśród małych dzieci niż jakakolwiek inna choroba przewlekła. Jest to wynik kilku rzeczy:

  • Zbyt dużo cukru. W diecie dzieci w młodym wieku znajduje się więcej cukru niż kiedyś. Paciorkowiec mutans - szkodliwa bakteria znajdująca się w jamie ustnej, która powoduje próchnicę zębów - żywi się cukrem. Im mniej cukru podajemy naszym dzieciom, tym lepiej chronione będą ich zęby. Brak fluoru. Woda butelkowana stała się bardziej powszechna, a zazwyczaj nie zawiera ona fluoru. Fluor pomaga chronić nasze zęby przed szkodliwymi bakteriami, które powodują próchnicę. Przenoszenie zarazków. Rodzice nieumyślnie przekazują zarazki dzieciom, używając tej samej łyżki co one, dzieląc się osobistą szczoteczką do zębów lub pozwalając dziecku wkładać palce do ust rodziców. Jestem winna pierwszej i ostatniej z wymienionych sytuacji. Nie pozwól jednak, by poczucie winy z tego powodu przytłoczyło cię. Począwszy od teraz, ogranicz to, jak często lub czy w ogóle to robisz, aby pomóc chronić zęby swoich dzieci.

Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej zaleca, aby zabrać dziecko do dentysty przed jego/jej pierwszymi urodzinami, jak wspomniano wcześniej w tym poście. Jeśli poczekasz do później, próchnica może być już zaawansowana.

Te wczesne wizyty u dentysty dają mu możliwość przyjrzenia się zębom Twojego dziecka. Może on szybko zauważyć oznaki próchnicy, zanim Ty to zrobisz. Wczesne wykrycie oznacza, że może on łatwo wyleczyć ząb bezpiecznym, ochronnym lakierem fluorkowym lub pomóc Ci podjąć kroki w celu ochrony zębów Twojego dziecka przed dalszą próchnicą.

Co mogę robić w domu, aby dbać o zęby mojego dziecka?

Jak wspomniano powyżej, stomatolog może udzielić Ci wskazówek, jak dbać o zęby Twojego dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, oto kilka rzeczy, które możesz robić w domu, aby pomóc w dbaniu o zęby dziecka, począwszy od urodzenia:

1. Czyść dziąsła dziecka każdego dnia, zanim jeszcze wyrosną mu zęby.

Użyj czystej, wilgotnej szmatki, aby delikatnie przetrzeć dziąsła dziecka. Nie wywieraj zbyt dużego nacisku i nie martw się, że poświęcisz na to zbyt dużo czasu. Wystarczy kilka przejść po dziąsłach.

2. Dbaj o swoje własne zęby.

Upewnij się, że robisz wszystko, co możesz, aby zapobiec rozwojowi bakterii we własnej jamie ustnej. Nie dziel się z dzieckiem naczyniami, szczoteczkami do zębów ani nie pozwalaj mu wkładać palców do ust.

3. Ogranicz spożycie cukru przez Twoje dziecko.

Prawdopodobnie wszyscy wiemy o sokach. Soki zawierają dużo cukru, dlatego mój lekarz kazał mi ograniczyć liczbę uncji soku, które podaję mojemu dziecku każdego dnia. Ale czy wiedziałaś, że mleko matki i mleko w proszku również zawierają dużo cukru? Chociaż zdecydowanie nie możesz ograniczyć podawania dziecku mleka (niezależnie od tego, czy jest to mleko matki czy mleko modyfikowane), możesz podjąć kilka kroków, które pomogą chronić zęby dziecka w takiej sytuacji:

  • Nie pozwól jej karmić się przez sen (i przez to mam na myśli, nie pozwól, aby twoje dziecko karmiło się i natychmiast poszło spać). Wiem, jak trudne jest to zadanie. Ja też jestem temu winna! Jednak staram się bardziej świadomie myć jej zęby po karmieniu, aby pomóc pozbyć się części cukru. Jeśli tego nie zrobię, ten cukier będzie siedział na zębach mojego dziecka przez całą noc, powodując próchnicę. Odstaw ją od butelki do 14 miesiąca życia. AAPD zaleca to. Przedłużone korzystanie z butelki może zwiększyć ryzyko uszkodzenia zębów. Maluchy zazwyczaj piją w biegu. Jeśli Twój berbeć ma mleko w butelce, z którą chodzi, jest bardziej prawdopodobne, że wypije je w ciągu dnia, tworząc więcej czasów kontaktu między zębami a cukrową zawartością mleka. Butelka jest również typowym nocnym udogodnieniem dla dzieci. Utrudnia to mycie zębów przed snem; dzieci zazwyczaj już śpią, kiedy kończą pić mleko z butelki. Zastąp część soku wodą (gdy dziecko jest już wystarczająco duże!). W ten sposób ograniczysz ilość cukru wypijanego przez Twoje dziecko i wystawisz je na działanie fluoru, który pomoże chronić jego zęby.

4. Pomóż dziecku myć i nitkować zęby.

Istnieją różne metody pomagania dziecku w szczotkowaniu i nitkowaniu zębów w zależności od jego wieku (tutaj znajdziesz kilka pomocnych wskazówek dotyczących szczotkowania zębów na każdym etapie życia). Bez względu na wiek dziecka, pomagając mu w szczotkowaniu zębów, wypychasz bakterie, płytkę nazębną i cukier z zębów, aby zapobiec próchnicy.

Ale co z moimi wizytami u dentysty?

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego warto zabrać dziecko do dentysty, następna kwestia to TY. To Ty dajesz przykład swoim dzieciom, budując dobre nawyki dentystyczne, a ponadto jest to klucz do Twojego ogólnego zdrowia.

Jestem pewna, że wielu z was rozumie walkę i wyzwanie, jakim jest dotarcie na wizytę u dentysty. W moich poszukiwaniach porady, nie znalazłam nic online, co oferowało jakiekolwiek sugestie na temat tego, co my, jako nowe mamy, możemy zrobić, aby te wizyty, zamiast po prostu pomijać je całkowicie.

Postanowiłam więc przeprowadzić własne badania i napisać ten artykuł. Rozmawiałam z innymi mamami, które znam na ten temat i uzyskałam kilka pomocnych informacji. Oto, co znalazłam.

Jak chodzić do dentysty, gdy mam małe dziecko?

  • Znajdź dentystę, który ma elastyczne godziny pracy Zaplanuj wizytę w czasie przerwy wakacyjnej Znajdź dentystę z opieką nad dzieckiem Idź do niego, gdy dziecko jest w przedszkolu Zabierz dziecko z sobą i posadź je na kolanach Dzień Matki poza domem Zatrudnij opiekunkę do dziecka
"To poważny problem. Co zrobić z dziećmi podczas wizyty u dentysty? Malutkie dzieci są dość łatwe - choć trochę stresujące - ale dzieci, które raczkują lub zaczynają chodzić... Czasami nie ma pieniędzy na opiekunkę. Niektórzy rodzice nie zostawiają swoich dzieci, ponieważ karmią piersią, a dziecko nie chce wziąć butelki. Więc co robisz? Po prostu odkładasz to na później. Po ciążach, które pozbawiają organizm wapnia... Po miesiącami wymiotowania kwasem po zębach... Wydaje się, że nie ma prostej odpowiedzi." - Anonimowa Mama

Jak wiele nowych mam, Anonimowy Mama walczył, aby przejść do jej rutynowych wizyt dentystycznych. W rezultacie, jej opieka stomatologiczna została odłożona na później, a ubytki wyszły na powierzchnię. Ta mama teraz potrzebuje dużo pracy zrobić na jej zęby. Ona jest w końcu do punktu, w którym może iść do dentysty, ponieważ jej dzieci są starsze, ale praca stomatologiczna ma piętrzą się.

Mogę współczuć. Chodzenie do dentysty, gdy masz dzieci może być trudne i nie zawsze znajdziesz ludzi, którzy rozumieją.

Na przykład, jak na świecie mam odwiedzić dentystę w godzinach 8-17, od poniedziałku do piątku, kiedy mam 3-miesięczne dziecko, a mój mąż pracuje? Czy mam po prostu poprosić administratora dentystycznego, żeby potrzymał moje dziecko, kiedy ja będę miała czyszczone zęby?

Niedawno dzwoniłam do dentysty, żeby umówić się na wizytę. Mam teraz 20-miesięczne dziecko i pracuję w domu na pół etatu. Na szczęście mój dentysta jest otwarty w soboty, a mój mąż nie pracuje w piątek po południu, ale to i tak niewielkie ramy czasowe, żeby pójść do dentysty, zwłaszcza, że są to prawdopodobnie najbardziej pracowite godziny pracy dentysty.

Asystentka stomatologiczna była oporna, kiedy powiedziałam, że jestem dostępna tylko w piątek po południu lub w sobotę. Próbowała wyjaśnić ich dostępne czasy: Poniedziałek rano, czwartek po południu, itp., kilka razy, jakbym nie słyszał ich wcześniej. Przeciwstawiłem się wyjaśniając, że to po prostu nie było możliwe dla mnie, aby przyjść w tych czasach, chyba że trzymałem moje dziecko na kolanach podczas uzyskiwania czyszczenia zębów, co nie brzmi jak atrakcyjny pomysł.

W końcu przyznała, że mają sobotnie otwarcie za 3 tygodnie. To było w porządku ze mną! Przyznany, życzyłem sobie, żeby to było wcześniej niż to, ale zrobiłbym to.

Musi być rozwiązanie, które nie wymaga mamom odkładać opieki do punktu, w którym rozwinęły się poważne problemy z zębami.

Po ankiecie kilka mam w mojej sieci przyjaciół, tam są rzeczywiście dość kilka rozwiązań tam dla nas wszystkich do rozważenia; oni po prostu nie są nagłaśniane jak powinny być.

1. Znajdź dentystę z elastycznymi godzinami pracy

Zmiana dentysty może być trudna, zwłaszcza jeśli naprawdę lubisz dentystę, którego masz. Jednak znalezienie dentysty o bardziej elastycznych godzinach pracy, który będzie odpowiadał potrzebom Twojej rodziny, może oznaczać dla Ciebie mniej bólu, czasu i kosztów.

Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu ubytków lub szybciej otrzymać leczenie, zmiana dentysty może być rozwiązaniem. Stomatologia ma wpływ nie tylko na Twoje zęby. Zła higiena jamy ustnej może mieć również wpływ na ogólny stan zdrowia.

"Mój mąż ma elastyczny grafik, więc staram się zaplanować wizytę wcześniej, w porze lunchu lub jako ostatnią w ciągu dnia, aby mógł zająć się naszym synem. To może być trudne do zrobienia chociaż, jeśli jest kilka rzeczy, które okres płacowy, że stara się być w domu dla." - Aaryn W.

Jakiego rodzaju elastyczne godziny pracy oferują dentyści?

Niektórzy dentyści otwierają gabinety wcześniej lub zostają otwarte później w dni powszednie. Inni są nawet otwarci w wybranych godzinach w weekendy. Posiadanie dentysty z elastycznymi godzinami pracy może oznaczać, że umówisz się na wizytę wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy twój współmałżonek będzie pilnował dzieci. A może możecie pójść wszyscy razem.

"Zwykle muszę czekać, aż mój mąż wróci do domu, żeby pójść do dentysty. Często chodzimy razem i na zmianę zajmujemy się dziećmi w poczekalni, abyśmy oboje mogli wyczyścić zęby." - Emily S.
2. Zaplanuj wizyty w czasie wakacyjnych przerw Kilka mam powiedziało mi, że czekają, aby zaplanować wizyty w czasie przerw świątecznych, takich jak Święto Dziękczynienia czy Boże Narodzenie, kiedy wiedzą, że ich współmałżonek będzie miał wolne w pracy. Podczas gdy te mogą być bardziej ruchliwe czasy dla dentysty, powinieneś być w porządku, jeśli zaplanujesz wizytę wystarczająco wcześnie. To może być również miły sposób, aby uzyskać czyszczenie zębów tuż po chowing down na wszystkich, że pyszne jedzenie wakacje!
3. Znajdź dentystę z opieką nad dziećmi Kilka z moich przyjaciół mam powiedział mi, że ich dentysta rzeczywiście zapewnia bezpłatną opiekę nad dziećmi. To była dla mnie nowa koncepcja; nawet nie wiedziałam, że dentyści robią to teraz.
"Jak ja typowo iść dentysta był dostawać opiekunka do dziecka. Miałam szczęście mieć opiekunki, które nie pobierały zbyt wiele opłat i były wspaniałymi ludźmi. Jednak od czasu przeprowadzki do North Richland Hills znalazłam dentystę, który faktycznie zapewnia opiekę nad dziećmi za darmo. Więc teraz nawet się o to nie martwię!". - Shandhi G.
"Kiedy Wilson był mały, jeśli musiałam pójść na krótką wizytę lub czyszczenie, zabierałam go, ponieważ nasz dentysta ma strefę opieki nad dziećmi. Kiedy musiałam iść na leczenie kanałowe, albo szłam w ciągu dnia, kiedy był w przedszkolu, albo znajdowałam kogoś, kto go pilnował." - Kacy D.
4. Idź, gdy dziecko jest w przedszkolu Czy pracujesz w ciągu dnia? Jeśli Twoje dziecko jest w dziennej opiece, zaplanuj trochę czasu wokół lunchu lub wcześnie lub późno w ciągu dnia, aby przejść do dentysty na wizytę, podczas gdy Twoje dziecko nadal ma miejsce, aby być. To jest to, co zrobiłem dla mojego ostatniego spotkania. Podczas gdy ja był trochę rozczarowany być gubić out na godzinach ja był sprawnie pracować ten dzień, ja cieszyłem się być sprawnie iść dentysta łatwo i no musieć martwić się o co robić z mój małym jeden.
"Teraz, gdy moi chłopcy zaczęli opiekę dzienną, prawdopodobnie po prostu zaplanowałbym to wcześnie jednego ranka lub późno jednego popołudnia i wziąłbym je wcześnie lub zostawił je później w opiece dziennej. Mój mąż mógłby również upuścić je lub odebrać tego dnia. Mogłabym nawet zaplanować to na dzień, w którym nie pracuję, a przedszkole jest otwarte." - Mary M.
5. Zabierz dziecko ze sobą i posadź je na kolanach Podczas gdy ja boję się na myśl o próbach próbowania tego z moim małym, nawet gdy nie raczkowała ani nie chodziła, są pewne mamy, które zrobiły to z powodzeniem. Jeżeli ty dziecko który siedzi wciąż lub dziecko który jest kontent odpoczywający w twój ramionach bez nadmiaru squirming, ty możesz być sprawnie przetrwać wizytę z one tam. Zalecałabym jednak sprawdzenie u dentysty, czy nie będzie to dla nich problemem! A jeśli Twoje dziecko jest starsze, prawdopodobnie może przyjść z Tobą i po prostu poczekać w poczekalni.
"Nigdy nie próbowałam zabierać ze sobą maluchów, ale mój 9-latek musiał siedzieć i czekać w poczekalni przez kilka ostatnich lat. Używałem 5-punktowych wózków i przekąsek na moich innych wizytach u lekarza." - Megan H.
6. Dzień Matki poza domem Dzień Matki poza domem to program organizowany w wielu społecznościach przez dom kultury, ministerstwo lub kościół. Niektóre z tych programów obejmują od kilku dni w tygodniu do każdego dnia tygodnia. Niektóre z nich zawierają program nauczania, aby pomóc dziecku przygotować się do szkoły lub po prostu ułatwiają spędzanie czasu z innymi dziećmi w jego wieku. Została założona, aby pomóc dać mamom trochę czasu na załatwianie spraw i wyjście na dzień. To może być opcja, aby pomóc Ci iść na wizytę u dentysty.
"W wieku 18 miesięcy mój syn zaczął chodzić na Dzień Matki poza domem, więc starałam się zaplanować wizyty u dentysty w tym czasie. Mam dużo wsparcia. To kuszące, aby nie iść tylko dlatego, że nie chcę musieć zaplanować kogoś i zrobić z tego punkt, ale nigdy nie było to trudne do zrobienia. Jestem po prostu leniwy." - Aaryn W.
7. Zatrudnij opiekunkę do dziecka To wydaje się być łatwym rozwiązaniem, ale znalezienie opiekunki w ciągu dnia może być wyzwaniem. Na szczęście, nie jest to niemożliwe. Podczas gdy wiele z Twoich regularnych opiekunek może pracować w ciągu dnia, mogą być osoby w Twoim życiu, o których nie myślisz, a które faktycznie mogą być dla Ciebie bardzo pomocne:

Członkowie rodziny

Większość przyjaciół i rodziny, którą mamy w pobliżu, pracuje w ciągu dnia, ale udało nam się to zrobić w przeszłości. Na przykład, moja szwagierka pracuje w domu i ma elastyczny harmonogram przez większość czasu, więc była w stanie oglądać naszą małą w ciągu dnia, kiedy potrzebujemy pomocy. Również moja teściowa może czasami pilnować naszej córki, gdy jest w pracy lub podczas przerwy na lunch.

Moja przyjaciółka powiedziała, że jej ciotka, która mieszka w pobliżu, pilnuje jej dzieci.

"Poszłam, gdy bliźniaki miały prawie 2 miesiące i na szczęście moja ciotka mieszka naprawdę blisko i była w stanie pilnować ich przez chwilę między karmieniami". - Mary M.

Inne mamy powiedziały, że musiały poprosić członka rodziny o przejechanie dużej odległości, aby przyjść popilnować dzieci, ale udało im się to zrobić w przeszłości.

"Musiałam poprosić mojego tatę, żeby jechał 45 minut i przyjechał popilnować maluchów, żebym mogła iść na spotkania". - Megan H.

Mamy uczące się w domu

Mam przyjaciółkę, która uczy swoje dzieci w domu. Zazwyczaj jest ona dostępna, aby pilnować mojego malucha przez kilka godzin w ciągu dnia. To było świetne rozwiązanie, by pójść do dentysty lub załatwić inne sprawy, ufając jednocześnie, że moje dziecko jest w dobrych rękach.

Mamy zostające w domu

Czy masz przyjaciół, którzy są stay-at-home moms, którzy nie mieliby nic przeciwko oglądaniu twojego dziecka (dzieci) przez kilka godzin, podczas gdy ty idziesz do dentysty? Czy rozważyłabyś zrobienie zamiany dzieci?

"Zwykle zamieniam się dziećmi z koleżanką, która została mamą w domu, kiedy idę do dentysty. Czasami jednego ranka pilnuję ich dzieci, a potem ta druga mama pilnuje moich. Mam też grupę przyjaciół, w której wszyscy nawzajem pilnujemy swoich dzieci, gdy coś się wydarzy". - Kelsey P.

Innym pomysłem jest znalezienie przyjaciółki, która chodzi do tego samego dentysty, co Ty i sprawdzenie, czy jesteście w stanie umówić się na wizytę w tym samym czasie, aby zamienić się obowiązkami opiekunki i oboje mieć wyczyszczone zęby!

Studenci szkół wyższych

Ty mieć przyjaciół które są college studentami lub być może przyjaciółmi dzieciaki które są college studentami? Ich klasowi rozkłady mogą czasem być elastyczni więc ich czas wolny mógł być podczas dnia gdy ty potrzebujesz iść dentysta.

Seniorzy

A co z babcią lub emerytowanym seniorem, którego znasz z kościoła lub innej społeczności, w którą jesteś zaangażowany? Czy mógłbyś poprosić go/ją, aby popilnował Twojego dziecka (dzieci) przez chwilę, abyś mógł pójść do dentysty?

Sąsiedzi

Czy masz dobre relacje z sąsiadami? Czy jest jakiś zaufany sąsiad, który mógłby popilnować Twojego dziecka, żebyś mógł pójść do dentysty?

Kiedy byłem dzieckiem, na naszej ulicy mieszkało kilkoro dzieci w tym samym wieku. Ciągle bawiliśmy się w domach jedni drugich, co szczerze mówiąc prawdopodobnie dało naszym mamom miłą małą przerwę.

Care.com lub inny Babysitting Network

Care.com może mieć listę babysitters w twój terenie który mógł być dostępny oglądać twój dziecko. Ty kiedykolwiek używałeś one przed? Dzielić się twój doświadczenie w komentarzach below! Czy to było przydatne? Czy ufałeś rekomendacjom?

Jak ważne jest moje zdrowie jamy ustnej?

Dbanie o zdrowie zębów jest bardzo ważne. To naprawdę niesamowite, jak blisko zdrowie zębów jest powiązane z naszym ogólnym stanem zdrowia. A żadna mama nie chce czuć się chora w ciągu tygodnia. Nie dostajemy dni chorobowych.

Próbując znaleźć rozwiązanie dla swojej rodziny jest łatwo odłożyć na później, ale znalezienie czegoś, co działa jest niezbędne. Im dłużej odkładasz opiekę stomatologiczną, tym droższe, bardziej niewygodne i kosztowne staje się leczenie stomatologiczne. I tak kuszące, jak to jest, pomijanie rutynowych wizyt u dentysty nie powinno być opcją.

Miejmy nadzieję, że jedno z rozwiązań wymienionych powyżej sprawdzi się w przypadku Twojej rodziny. Wypróbuj je i zobacz, co się stanie!

"Odkąd mam dzieci, byłam u dentysty może dwa razy. Wiem, że muszę iść, ale kiedy wszystkie dzieci też muszą iść do dentysty i lekarza, moje wizyty nie spadają zbyt wysoko na liście priorytetów." - Kelsey P.

Wszyscy tam byliśmy. Jest tak wiele spotkań, odkładanie jednego z naszych wydaje się logiczne.

Solidarność, siostro. Wszyscy przechodzimy przez to razem, ale musimy zacząć zachęcać i pomagać sobie nawzajem, aby uzyskać opiekę stomatologiczną, której potrzebujemy.

Co sprawdzało się w Twojej rodzinie? Co robisz ze swoimi dziećmi, gdy masz wizytę u dentysty? Podziel się tym w komentarzach poniżej! 

Więcej na: http://dentystawroclaw.net.pl