Pasta do zębów z węglem drzewnym, zwana również "czarną pastą do zębów", to obecny trend sprzedawany jako sposób na utrzymanie czystych i białych zębów bez użycia szkodliwych składników. Jest ona bardzo popularna wśród młodzieży i jako taka powinna być zbadana przed pozwoleniem dzieciom na jej stosowanie.
Węgiel drzewny jest czarną, stałą formą węgla, która pochodzi ze spalania materiałów organicznych do ich podstawowej postaci. Pasta do zębów z węglem drzewnym jest wykonana z węgla aktywnego, procesu, w którym węgiel drzewny jest ogrzewany gazem. Kiedy węgiel jest podgrzewany, otwiera pory, które zatrzymują substancje chemiczne. Na całym świecie węgiel aktywny jest najczęściej stosowanym środkiem do zwalczania trucizn, ponieważ pomaga wchłonąć toksyny w żołądku.
Zwolennicy pasty do zębów z węglem drzewnym twierdzą, że węgiel działa jak magnes, ściągając kamień, bakterie i plamy z zębów. Czy zatem pasta do zębów z węglem drzewnym działa i czy jest bezpieczna do codziennego stosowania? Niektórzy twierdzą, że używanie węgla drzewnego jako pasty do zębów może być niebezpieczne dla Twoich zębów. Oto, co rodzice powinni wiedzieć.

Czy pasta do zębów z węglem drzewnym oczyszcza zęby?

Fani pasty do zębów z węglem drzewnym twierdzą, że wybiela ona zęby i odświeża oddech lepiej niż zwykłe pasty do zębów. Węgiel drzewny może usunąć płytkę nazębną i cząsteczki jedzenia, które prowadzą do nieświeżego oddechu. Jednak efekt nie będzie dużo bardziej dramatyczny niż ten, który uzyskasz stosując jakąkolwiek inną pastę do zębów.
Nieoczekiwaną korzyścią płynącą z używania pasty z węglem drzewnym jest to, że może ona spowodować, że ludzie będą szczotkować zęby dłużej, próbując usunąć czarny kolor z zębów i ust. Ponadto, używanie węgla aktywnego jako pasty do zębów jest zazwyczaj niedrogie. Dla tych, którzy zmagają się z przewlekłą halitozą (nieświeży oddech), węgiel drzewny może zmniejszyć ilość toksyn w ustach.

Czy pasta do zębów z węglem drzewnym jest bezpieczna?

Nowe badania kwestionują, czy węgiel drzewny faktycznie robi więcej szkody niż pożytku, jeśli chodzi o Twoje zęby. Badanie z 2017 r. w The Journal of the American Dental Association (JADA) ostrzega, że klinicyści stomatologiczni powinni doradzać swoim pacjentom, aby byli ostrożni przy stosowaniu węgla drzewnego i past do zębów na bazie węgla drzewnego z niesprawdzonymi twierdzeniami o skuteczności i bezpieczeństwie.

Oto, co wiemy o węglowej paście do zębów:

  • Pasta do zębów z węglem drzewnym jest ścierna i nie powinna być stosowana codziennie. Stosowanie pasty do zębów z węglem drzewnym może powodować ścieranie szkliwa zębów, co może spowodować, że zęby będą wyglądały na bardziej żółte.
  • Pasta do zębów z węglem drzewnym może powodować przebarwienia na zębach.
  • Codzienne stosowanie pasty do zębów z węglem drzewnym może powodować wrażliwość zębów.
  • Wpływ węgla drzewnego na uzupełnienia protetyczne nie jest znany.
  • Większość marek past do zębów z węglem drzewnym nie zawiera fluoru, składnika chroniącego zęby przed ubytkami i próchnicą.

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne nie znalazło żadnych dowodów na to, że pasta do zębów z węglem drzewnym jest bezpieczna lub skuteczna, natomiast badania pokazują, że może ona faktycznie szkodzić zębom i dziąsłom.

Nowoczesne pasty i szczoteczki do zębów są zaprojektowane tak, aby delikatnie czyścić powierzchnię zębów. Używanie czegoś ściernego, jak węgiel drzewny, może zeskrobać zęby i trwale usunąć szkliwo. Inną obawą jest to, że węgiel drzewny może gromadzić się w szczelinach i przerwach między zębami i tworzyć plamy wokół prac dentystycznych.

Istnieje również obawa o próchnicę zębów. Przegląd w British Dental Journal z początku 2019 roku stwierdził, że węgiel drzewny zapewnia niewielką ochronę przed próchnicą zębów. W rzeczywistości, badanie wykazało, że dodanie sproszkowanego węgla drzewnego do pasty do zębów może faktycznie pogorszyć stan wypełnień i dostać się do dziąseł i podrażnić je.

Czy węgiel drzewny wybiela zęby?

Pasta do zębów z węglem drzewnym jest reklamowana jako środek wybielający, który pomaga usunąć cząsteczki z zębów, ale nie jest to do końca prawda. W większości przypadków zęby są przebarwione z powodu wewnętrznych plam, które nie zostaną usunięte przez węgiel drzewny wyciągający je z zębów.

Głębsze, wewnętrzne plamy to ciemne zabarwienie, które pochodzi z wnętrza zęba, czasami w wyniku urazu, słabego szkliwa, niektórych leków i nadużywania fluoru. Tego typu przebarwienia mogą być rozjaśnione jedynie poprzez zabiegi wybielające, które wnikają pod zewnętrzną powierzchnię zębów.

Plamy powierzchniowe są tworzone przez rzeczy, które spożywamy w naszych ustach, takie jak kawa, czerwone wino, tytoń i ciemne kolorowe pokarmy i napoje. Żyją one na warstwie szkliwa i mogą być usunięte za pomocą pasty do zębów lub zabiegów wybielających powierzchnię. Ale, ogólnie rzecz biorąc, pasta z węglem drzewnym nie jest w kontakcie z zębem wystarczająco długo, aby mieć znaczący efekt.

W badaniu z 2021 roku opublikowanym w Clin Oral Invest przeanalizowano efekty wybielania zębów pastą z węglem drzewnym w porównaniu do zwykłej pasty z fluorem i nie stwierdzono różnicy w wybielaniu. Stwierdzono, że w krótkim okresie może wyglądać na to, że zęby są jaśniejsze po użyciu pasty z węglem drzewnym, ponieważ plamy i płytka nazębna zostały starte. Jednak w dłuższej perspektywie pasta do zębów z węglem drzewnym po prostu zużywa szkliwo zębów, które nigdy nie może zostać odbudowane.

Aby uzyskać więcej informacji na temat pasty z węglem drzewnym lub umówić się na czyszczenie zębów, nie wahaj się skontaktować z ekspertami w dziedzinie higieny jamy ustnej w The Super Dentists. Ekspertka od higieny jamy ustnej w The Super Dentists, dr Kami Hoss, jest autorką książki zatytułowanej "Gdyby Twoje usta mogły mówić".

Pasta do zębów z węglem drzewnym: Czy to działa? was last modified: Lipiec 28, 2022 przez Zwiększona widoczność