Podczas wizyty dziecka u dentysty warto zadać mu kilka pytań. Oto kilka najczęstszych pytań, które rodzice zadają dentystom.

Upewniłeś się, że Twoje maluchy sumiennie szczotkują i nitkują zęby. Kupiłeś nawet płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci. Teraz nadszedł czas, aby dzieci udały się na półroczną wizytę u dentysty. Istnieje kilka pytań, które warto im zadać. Oto kilka integralnych pytań, które warto zadać dentyście dziecięcemu.

8Czy

wystarczająco dużo nitkują zęby? Credit: Crello

Nitkowanie zębów to zdecydowanie ważny aspekt higieny jamy ustnej. Jest to również bardzo ważny aspekt, ponieważ szczotkowanie może dotrzeć tylko tak daleko między małe ząbki. Nie musisz jednak używać nici sznurkowych. Zazwyczaj produkuje się specjalne końcówki do nici dentystycznych, które są przeznaczone właśnie dla małych rączek i małych buzi. Podczas badania dentysta będzie mógł stwierdzić, czy dzieci używają nici dentystycznej w wystarczającym stopniu i czy powinny używać jej częściej. Według Stanford Children's dzieci powinny nitkować zęby co najmniej raz dziennie przez dwie do trzech minut. Jednak również w tym przypadku dentysta dziecięcy poinformuje Cię o najlepszym sposobie postępowania.

7Czy

dzieci używają właściwej pasty do zębów? Credit: Crello

Niekiedy dentyści zalecają, aby dziecko nie używało fluoryzowanej pasty do zębów do czasu osiągnięcia przez nie określonego wieku. Zapytaj dentystę swojego dziecka, czy używana przez nie obecnie pasta do zębów jest skuteczna, a jeśli nie, to jaka pasta jest dla niego najlepsza? Będzie on w stanie wskazać Ci właściwy kierunek, jaka pasta do zębów jest najlepsza i czy w zależności od wieku dziecka należy kupić pastę z fluorem, czy też nie.

6Czymoje dzieckopowinno

mieć założone plomby na zębach? Credit: Crello

Plomby są zazwyczaj zakładane tylko na świeżo wyrżnięte zęby stałe, nie zakłada się ich na zęby mleczne. Wszystko zależy więc od wieku dziecka. Jeśli dziecko ma już szóste zęby trzonowe, dentysta może zasugerować założenie plomb w szóstym roku życia. Według Evanson DDS, plomby umieszcza się na tej części zęba trzonowego, którą dziecko gryzie, aby zapobiec osadzaniu się bakterii w tym miejscu. Twoje dziecko mogło wcześnie wyrwać sześcioletnie zęby trzonowe, dlatego pamiętaj, aby zapytać o zęby trzonowe i plomby dentystę swojego dziecka.

5Czy można

pokazać dziecku, jak szczotkować zęby? Credit: Crello

Wiele higienistek stomatologicznych i dentystów jest dobrze zorientowanych w tym temacie i z przyjemnością pokażą Twojemu dziecku, jak powinno myć zęby. Nie chodzi o to, że dziecko robi to źle, ale być może mogłoby to robić dłużej lub może brakuje mu integralnych miejsc, które powinno szczotkować.

4Czy

moje dziecko potrzebuje dziś zdjęcia rentgenowskiego? Credit: Crello

Zdjęcia rentgenowskie mogą być cennym narzędziem w diagnozowaniu próchnicy zębów i innych problemów. Powinno się je jednak stosować tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jest to więc zdecydowanie rozsądne pytanie, które należy zadać dentyście dziecka. Jak podaje portal Mouth Healthy, proces próchniczy zachodzący między zębami dziecka może postępować w bardzo szybkim tempie. Większość dentystów wykonuje je tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, aby nie narażać dziecka na niepotrzebne promieniowanie.

3Jak

często należy odwiedzać moje dziecko? Credit: Pixabay / renatalferro

Zazwyczaj, o ile nie występują żadne problemy, dzieci powinny być odwiedzane przez dentystę rodzinnego lub dziecięcego raz na sześć miesięcy, czyli dwa razy w roku, jak podaje The Super Dentists. Zdrowie zębów jest na równi z ogólnym zdrowiem dzieci, dlatego pamiętaj, by zabierać je do dentysty co najmniej dwa razy w roku.

2Czy

dzieci używają właściwej szczoteczki do zębów? Credit: Crello

Wierzcie lub nie, ale istnieją różnice między szczoteczkami do zębów! Są miękkie i twarde, małe i duże, takie, które mają specjalne narzędzia do usuwania próchnicy. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj szczoteczki będzie najlepszy dla Twojego dziecka. Ponieważ każde dziecko jest inne i nie ma dwóch takich samych, to, co może być dobre dla jednego dziecka, może nie być odpowiednią szczoteczką dla Twojego dziecka. Na to pytanie powinien być w stanie odpowiedzieć dentysta Twojego dziecka.

1Jak

mogę zapobiegać próchnicy i uszkodzeniom zębów? Credit: Unsplash / Charles Parker

Aby zapobiec próchnicy zębów u Twoich dzieci, konieczna jest odpowiednia rutyna szczotkowania i nitkowania zębów, a czasem nawet stosowania płynu do płukania ust. Być może są jeszcze małe i nadal ssą kciuk lub używają smoczka, dentysta dziecięcy będzie w stanie nauczyć Cię dobrej rutyny, dzięki której będziesz w stanie utrzymać zęby dziecka w dobrym stanie i zdrowiu. Ważne jest także, aby ograniczyć spożycie cukru, a dzieci powinny myć zęby po zjedzeniu słodkich słodyczy. Jednakże higienistki lub sami dentyści powinni być w stanie podać Ci dobrą rutynę, której Twoje dziecko powinno przestrzegać, dbając o swoje zęby.

Źródła: Stanford Children's Health, The Super Dentists, Mouth Healthy, Evanson DDS

Ten artykuł autorstwa Jennifer Passmore został pierwotnie opublikowany na stronie Moms.com 4 lutego 2021 r.

Moms.com I 8 pytań, które należy zadać swojemu dentyście was last modified: Luty 5th, 2021 by Superstomatolodzy