Gratulacje z okazji założenia aparatu ortodontycznego! To bardzo ekscytujące wiedzieć, że za kilka miesięcy Twój uśmiech lub uśmiech Twojego dziecka będzie prostszy niż kiedykolwiek. Ważne jest, aby upewnić się, że słuchasz The Super Dentists i dbasz o swoją opieka nad aparatem ortodontycznym rutyny. Stanowi to ogromną różnicę w ich skuteczności i jak długo trwa noszenie aparatu.

Znaczenie Pielęgnacja aparatu ortodontycznego

Dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć jak dbać o swój aparat ortodontyczny? Zacznijmy od najważniejszego. Noszenie aparatu ortodontycznego to inwestycja w zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. Nikt nie chce, aby jego inwestycja była źle traktowana. Właściwa pielęgnacja aparatu ortodontycznego nie tylko zwiększa jego skuteczność, ale także może skrócić czas jego noszenia.

Porady na temat Jak dbać o aparat ortodontyczny

Jest kilka podstawowych rzeczy, które należy robić, aby regularnie pielęgnacji aparatu ortodontycznego. I choć czasami zdarzają się błędy i wypadki, można je zminimalizować, wykonując następujące czynności:

 • Chroń swoją jamę ustną. Używanie ochraniacza na zęby podczas uprawiania niektórych czynności i sportów może uchronić jamę ustną przed skaleczeniem, a zamki i druty przed uszkodzeniem lub oderwaniem.
 • W razie potrzeby skorzystaj z pomocy. W przypadku odklejenia się zamka lub zerwania się drutu należy niezwłocznie skontaktować się z ortodontą i zgłosić się do niego w celu rozwiązania problemu.
 • Należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Szczotkowanie i odpowiednie nitkowanie zębów są ważniejsze niż kiedykolwiek.
 • Należy stosować się do zaleceń żywieniowych.

Szczotkowanie i nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym

Gdy masz tradycyjny metalowy aparat ortodontyczny na zębach, szczotkowanie i nitkowanie stają się jeszcze bardziej istotne. Jest tam wiele dodatkowych maleńkich zakamarków, w których mogą utknąć cząsteczki jedzenia. Pokarm, który gromadzi się wokół i pod zamkami, a nie jest usuwany w porę, może powodować odkładanie się płytki nazębnej i powstawanie ubytków.

Nie należy jednak zbyt mocno szczotkować i nitkować zębów, ponieważ można w ten sposób uszkodzić aparat ortodontyczny. Zamiast tego używaj miękkiego włosia i wykonuj okrężne ruchy szczoteczką. Nitkuj delikatnie nicią między zębami i drucikiem, aby maksymalnie usunąć resztki jedzenia. (Istnieją specjalnie zaprojektowane narzędzia ortodontyczne, które mogą być pomocne). Używanie wykałaczki z wodą i płynu do płukania ust może również chronić zęby.

I choć może się to wydawać irytujące, szczotkuj i nitkować zęby po każdym posiłku. Chodzi o przekąski, posiłki, wszystko. Może się to wydawać przesadą, ale jest to bardzo ważne w pielęgnacji aparatu ortodontycznego.

Jedzenie z aparatem ortodontycznym

Czy wiesz, że w przypadku aparatów ortodontycznych istnieją ograniczenia dotyczące jedzenia? Nie jest to koniec świata, i to tylko na jakiś czas. Jednak przestrzeganie zaleceń żywieniowych może mieć duży wpływ zarówno na utrzymanie się aparatu, jak i na Twój komfort.

Produkty spożywcze, których należy unikać podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Istnieją pokarmy, których należy unikać podczas noszenia tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Są to między innymi:

 • Popcorn
 • jabłka
 • Karmelki
 • precle
 • Guma do żucia
 • Bajgle
 • Kukurydza na kolbie

W zasadzie wszystko, co twarde, chrupiące lub lepkie. A skoro już o tym mowa, czas skończyć ze złymi nawykami żucia przedmiotów nie przeznaczonych do jedzenia, takich jak ołówki, długopisy i paznokcie. Gryzienie tych przedmiotów może również uszkodzić aparat ortodontyczny.

Dobrym pomysłem jest również ograniczenie do minimum spożywania napojów słodzonych i słodyczy. W przeciwnym razie cukier będzie zalegał pod zamkami, czekając, aż dokona spustoszenia w szkliwie.

Produkty spożywcze, które należy spożywać z aparatem ortodontycznym

Teraz o pokarmach, które można jeść. Hurra! Jeśli nie ma ich na poprzedniej liście, prawdopodobnie można je jeść. Pamiętaj jednak, że po pierwszym założeniu aparatu ortodontycznego, a być może nawet po jego wyregulowaniu podczas regularnych wizyt ortodontycznych, Twoje zęby, dziąsła i szczęka mogą być obolałe lub wrażliwe na dotyk. Aby oszczędzić sobie tymczasowego bólu, należy spożywać miękkie pokarmy, np:

 • tłuczone ziemniaki
 • Pudding
 • Makaron
 • Zupa
 • Lody

Zobacz także. Ta lista wcale nie jest taka zła.

Najważniejsze rzeczy związane z aparatem ortodontycznym

Niezależnie od tego, czy nosisz aparat ortodontyczny jako dziecko, czy jako dorosływażne jest, aby przestrzegać następujących zasad opieka nad aparatem ortodontycznym wskazówek. Zapewni to lepsze wrażenia i skróci czas noszenia aparatu ortodontycznego. Nadal masz więcej pytań? Skontaktuj się z Super Dentystami pod numerem telefonu (855) GO SUPER lub wyślij SMS pod numer 1-844-765-1234.

Udostępnij ten obraz na swojej stronie internetowej

Prosimy o dołączenie do tej grafiki adresu https://www.thesuperdentists.com/.