Oczekiwanie na pierwszy ząbek u dziecka jest bolesne, chyba że dziecko urodziło się już z nim.

Podobnie jak większość kamieni milowych u niemowląt, te dotyczące zębów u dzieci są dalekie od precyzji. Wiek, w którym u dzieci pojawiają się zęby, różni się w zależności od dziecka. Niektóre dzieci rodzą się z jednym lub dwoma zębami. U niektórych dzieci pierwszy ząbek może pojawić się dopiero po 12 miesiącach. Pomiędzy tymi skrajnościami zęby pojawiają się w wieku od 4 do 10 miesięcy, przy czym średnia dla typowych dzieci wynosi około 6 miesięcy. Za pojawienie się zębów w dużej mierze odpowiada genetyka, ale czas pojawienia się pierwszego zęba może mieć również poważny wpływ na zdrowie dziecka.

"Jeśli zęby pojawią się kilka miesięcy wcześniej lub kilka miesięcy później, zazwyczaj nie ma powodów do obaw" - wyjaśnia ortodonta dr Kami Hoss, założycielka The Super Dentists i Howard Healthcare Academy, która zasiada w Radzie Doradców w UCLA School of Dentistry. "Jeśli czas wyrzynania się zębów jest bardzo długi, może to stanowić problem. Na przykład bardzo wczesne zęby mogą przeszkadzać w karmieniu piersią".

To poważna kwestia, wyjaśnia Hoss, ponieważ karmienie piersią jest naprawdę ważne dla zdrowia jamy ustnej. Nie tylko pomaga kształtować rozwój mięśni twarzy dziecka, ale także mleko matki powoduje mniejszą liczbę ubytków.

Bardzo wczesne zęby mogą również wskazywać na zęby nadliczbowe - obecność dodatkowych zębów. "Widziałem u dzieci od jednego do kilkunastu dodatkowych zębów" - mówi Hoss. "Dodatkowy ząb, który nie ma miejsca na wejście, może spowodować stłoczenie zwykłych zębów lub uszkodzenie dziąseł".

Jeśli zostaną one wykryte odpowiednio wcześnie, zęby nadliczbowe nie stanowią zbyt dużego problemu. Jeśli nie zaczęły jeszcze powodować uszkodzeń, można je po prostu usunąć.

Poważne opóźnienie w wyrzynaniu się zębów może być związane z kilkoma czynnikami. W niektórych przypadkach ząb może utknąć za innym zębem. W innych przypadkach opóźnione wyrzynanie się zębów może być związane z brakami w uzębieniu stałym. W obu przypadkach konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich w celu określenia problemu i możliwych opcji leczenia.

Hoss apeluje jednak o spokój, jeśli rodzice nie zauważają pierwszych ząbków na czas. "Są rodziny, w których zęby pojawiają się późno" - mówi. "Jeśli więc widzę, że u jednego dziecka zęby pojawiają się znacznie później, zwykle zaczynam pytać, kiedy zęby wyrosły u pozostałych członków rodziny. Zazwyczaj jest tak, że ich zegar biologiczny tyka wolniej".

W takich przypadkach ten zegar biologiczny jest prawdopodobnie wolniejszy w całym rozwoju. Te same dzieci mogą więc osiągać wszystkie swoje kamienie milowe w wolnym tempie, od chodzenia do dojrzewania. Dlatego tak ważne jest, by rodzice umieścili kamienie milowe w kontekście wyjątkowego tempa rozwoju dziecka.

Hoss zauważa, że problemy zdrowotne jamy ustnej u dzieci można łatwo opanować. Sukces zależy jednak całkowicie od tego, czy problem zostanie wykryty na tyle wcześnie, by można było go skorygować.

"Amerykańska Akademia Stomatologów Dziecięcych zaleca, aby każde dziecko miało wizytę u stomatologa dziecięcego do 6 miesiąca życia" - mówi Hoss. "Ale osobiście, po 25 latach mojej praktyki, uważam, że jest to najpóźniejsza wizyta, jaką rodzice powinni odbyć u stomatologa dziecięcego. Moim osobistym zaleceniem jest, aby już w czasie ciąży rodzice znaleźli dom stomatologiczny dla swojego przyszłego dziecka."

Ten artykuł autorstwa Patricka Colemana został opublikowany w serwisie fatherly.com 12 marca 2021 r.

Fatherly.com I Kiedy dziecku wyrastają pierwsze zęby? was last modified: Marzec 15th, 2021 by Superstomatolodzy