Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoje dziecko ma złe zęby, bo Ty je masz? Oto krótka odpowiedź: tak i nie.

To, do czego to się sprowadza, to Twoja definicja "złych zębów". Jeśli myślisz o krzywych lub zniekształconych zębach, to tak, jest to prawdopodobnie zaburzenie genetyczne. Z drugiej strony, jeśli kojarzysz posiadanie złych zębów z poplamionymi lub próchniejącymi zębami, to nie, to nie jest spowodowane przez genetykę. Jest to po prostu spowodowane złymi nawykami dentystycznymi. Oto różnica:

1. Genetyka

Geny, które Ty lub Twoje dziecko odziedziczyliście są tak naprawdę przyczyną 60% ubytków, które można dostać. Miejmy nadzieję, że Twoja rodzina ma piękne, perłowe zęby, prawda? Mówiąc prościej, niektóre z rzeczy, które MOŻESZ odziedziczyć, to m.in:

  • Słabo ustawione zęby zniekształcone zęby Wrażliwe zęby lub dziąsła zniekształcone lub brakujące zęby

Istnieją również inne schorzenia, które można odziedziczyć, ale są to głównie rzeczy związane z powyższymi. Ale to nie wszystko! Istnieją inne rzeczy, które można odziedziczyć, a które mogą prowadzić do uszkodzenia zębów w przyszłości. Te rzeczy to:

  • Miękkie szkliwo zębów. Gdy się nad tym zastanowić, wydaje się to oczywiste: niektórzy ludzie mają bardziej miękkie lub mocniejsze szkliwo zębów niż inni. Szkliwo zębów to substancja, która służy jako powłoka wokół zębów, chroniąc je przed bakteriami. Jeśli jednak pochodzisz z rodziny, w której miękkie szkliwo zębów jest cechą wspólną, bakterie z większym prawdopodobieństwem będą w stanie przeniknąć do wnętrza zęba, powodując więcej ubytków niż u przeciętnej osoby. Preferencje dotyczące słodyczy. Brzmi to niesłychanie, ale niektórzy ludzie po prostu nie mają ochoty na słodycze. Choć nie jest to koniecznie uwarunkowane genetycznie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś z Twoich rodziców uwielbia słodycze - i odwrotnie. Spożywanie dużej ilości cukru nieuchronnie uszkodzi Twoje zęby, więc może to i dobrze, że ominął Cię gen słodyczy. Smak. Wierzcie lub nie, ale genetyka odgrywa rolę w tym, co jesteś w stanie skosztować. Nie chodzi tylko o preferencje (np. lubisz czekoladę, bo twoja mama lubi), ale o faktyczną zdolność do smakowania pewnych rzeczy. Może to nie mieć bezpośredniego wpływu na Twoje zęby, poza faktem, że niektóre pokarmy mogą smakować o wiele lepiej niż inne, co - w zależności od rodzaju pokarmu - może prowadzić do powstawania ubytków. Wzmocnienie wydzielania śliny. Pierwiastki takie jak potas czy wapń odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu siły zdrowych zębów. Zamiast po prostu jeść "odpowiednie" pokarmy, pierwiastki te muszą być odpowiednio metabolizowane, w czym pomocna jest ślina. Niektórzy ludzie dziedziczą lepsze warianty genów niż inni, dzięki czemu ich jama ustna może w końcu lepiej wykonywać swoją pracę.

Całkiem szalone, prawda? Jeśli odkryłeś, że zostałeś pobłogosławiony genetycznie, idź dać swoim rodzicom wysokie piątki lub coś w tym stylu.

2. Przyzwyczajenie

Więc skoro genetyka powoduje 60% ubytków, które dostajesz, co z pozostałymi 40%? Cóż, to wszystko ty - nie twoi rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie. Innymi słowy, rzeczy, które NIE są dziedziczone obejmują:

  • Zabarwione zęby Próchnica zębów Tendencja do osadzania się płytki nazębnej

Warunki te są spowodowane przez to, co nazywamy "czynnikami środowiskowymi" - co tak naprawdę oznacza Twoje codzienne nawyki stomatologiczne. Mogą to być m.in:

  • twarde lub żujące słodycze Picie dużej ilości napojów gazowanych, kawy lub słodzonych napojów Nadmierne szczotkowanie zębów Żucie lodu Opuszczanie się w regularnym szczotkowaniu zębów

Naprawdę masz umiarkowaną kontrolę nad swoim zdrowiem jamy ustnej, więc upewnij się, że nawykowo czyścisz zęby i dbasz o nie.

3. Wyznacz tempo

Dawaj przykład, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci, które obserwują Cię i uczą się od Ciebie. Pomóż im dbać o zęby poprzez:

  • Uczynienie z tego priorytetu. Tak, życie jest zajęte, ale nie zbyt zajęte, aby zadbać o dobrą opiekę dentystyczną! Zrób zabawną rutynę rano i wieczorem, która obejmuje szczotkowanie i nitkowanie zębów dla Twojego malucha. Spraw, aby to była zabawa. Można to zrobić na kilka sposobów. Przeczytaj wszystkie nasze wspaniałe zalecenia w naszym poprzednim wpisie na blogu o pomaganiu dziecku w zabawie u dentysty. Nigdy nie wiadomo, jaką grę możesz wymyślić!

 

Tak więc, jak powiedzieliśmy, odpowiedź jest skomplikowana. Następnym razem, gdy pojawi się ubytek, nie obwiniaj o to całkowicie tych szalonych przodków.

Czy masz dobrą czy złą genetykę stomatologiczną? Daj nam znać w komentarzach!