Czy pasta do zębów z fluorem jest bezpieczna dla dzieci i maluchów?

Pasta do zębów z fluorem dla dzieci zawsze budzi niepokój rodziców. Porozmawiaj z niektórymi rodzicami, a wymyślą dziesięć różnych powodów, dla których nie powinieneś używać pasty do zębów z fluorem. Porozmawiaj z innymi, a będzie to zupełnie inna historia. Przy takiej ilości informacji i sprzecznych opinii na ten temat nic dziwnego, że wielu rodziców czuje się przytłoczonych, jeśli chodzi o pastę do zębów z fluorem dla dzieci.

Uzyskanie opinii i przemyśleń od rodziców to jedno. Uzyskanie informacji od The Super Dentists, premier San Diego w zakresie stomatologii rodzicielskiej i dziecięcej, to zupełnie inna sprawa. Dlatego nasi wewnętrzni eksperci zebrali razem ten wszechstronny, odchodzący do lamusa zasób obejmujący:

 • Co to jest fluor i dlaczego jest skuteczny
 • Fluor dla maluchów i niemowląt
 • Mity na temat pasty do zębów z fluorem dla dzieci
 • Bezpieczeństwo i zalecenia dotyczące fluoru
 • I wiele więcej

Czytaj dalej, aby poznać nasze zdanie na temat pasty do zębów z fluorem dla dzieci, a także dowiedzieć się, dlaczego w niektórych przypadkach nie należy używać pasty z fluorem. I zawsze pamiętaj, że fluor jest tylko jedną z części dobrze zaokrąglonego systemu opieki zdrowotnej nad zębami. Na zdrowe zęby i dziąsła wpływa wszystko, od nawyków żywieniowych po wybór stylu życia i nie tylko.

Czym jest fluor i dlaczego znajduje się w paście do zębów?

Fluor jest naturalnie występującą substancją obecną w niektórych produktach spożywczych, a także w naturalnych zbiornikach wodnych, takich jak strumienie, stawy i jeziora. Ze względu na swoje wrodzone właściwości wzmacniające szkliwo, fluor jest dodatkowym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji jamy ustnej, w szczególności pasty do zębów.

Fluor sprawia, że zęby są bardziej odporne na działanie kwasu i innych związków, które sprzyjają powstawaniu próchnicy. Fluor pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia ubytków - głównego problemu stomatologicznego u dzieci - i wykazano, że odwraca objawy wczesnej próchnicy. Ponieważ jest on korzystny dla zdrowia jamy ustnej, a pośrednio dla ogólnego samopoczucia, śladowe ilości fluoru zostały dodane do wielu źródeł wody w USA, co jest uważane za jedną z najbardziej znaczących inicjatyw w zakresie zdrowia publicznego w ostatnim czasie.

Jednak obecność fluoru w paście do zębów jest zawsze przedmiotem kontrowersji, zwłaszcza dla zaniepokojonych rodziców. Jak w przypadku każdego związku, zbyt duża ilość dobrej rzeczy może stać się złą - a nadmiar fluoru może stać się toksyczny. Z tego powodu pasta do zębów dla dzieci z fluorem jest zawsze w wiadomościach. The Super Dentists jest tutaj, aby obalić niektóre mity związane z pastą do zębów z fluorem dla dzieci.

Czy niemowlęta i dzieci mogą używać pasty do zębów z fluorem?

Nadmiar fluoru może spowodować stan zwany fluorozą zębową, która zmienia wygląd i kolor szkliwa zębów. Ponadto, fluor w dużych ilościach może prowadzić do niebezpiecznej toksyczności. Z tych powodów rodzice mają prawo obawiać się, że niemowlęta (którym rosną zęby) i małe dzieci będą używać pasty z fluorem.

The Super Dentists zaleca, aby nie stosować pasty do zębów dla niemowląt do 1 roku życia. Dla niemowląt, którym nie do końca wyrosły zęby, wystarczy użyć wilgotnej szmatki z ciepłą wodą, aby wytrzeć wszelkie cząstki jedzenia i inne substancje. W przypadku maluchów (w wieku od 12 do 36 miesięcy), gdy wyrosną im pierwsze zęby, dopuszczalna jest śladowa ilość fluoru (więcej na ten temat w następnym rozdziale).

Główny powód, dla którego niemowlęta i maluchy są podatne na przeciążenie fluorem, wynika z dwóch przyczyn:

 • Smaczna, słodka pasta do zębów, którą małe dzieci naturalnie chcą połknąć.
 • Niemowlęta i maluchy nie są w stanie prawidłowo wypluwać, przez co w ustach pozostaje więcej pasty do zębów.

Z tego powodu amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wymaga umieszczania etykiet ostrzegawczych na wszystkich produktach z fluorem (głównie pastach do zębów) przeznaczonych dla dzieci poniżej 6 roku życia. Etykiety ostrzegają przed podawaniem każdemu dziecku poniżej 6 roku życia pasty do zębów z fluorem i aby nie połykało więcej niż jest to konieczne do szczotkowania.

Pamiętaj, że ta etykieta ostrzegawcza dotyczy raczej zapobiegania zbyt dużemu spożyciu fluoru. Fluorkowa pasta do zębów dla maluchów jest bezpieczna, jeśli używa się jej z umiarem, jak każdej innej pasty do zębów.

Czy pasta do zębów z fluorem jest bezpieczna dla maluchów? Czy jest konieczna?

Czy fluor jest niezbędny dla maluchów? Fluor jest bezpieczny dla maluchów (12 miesięcy i starszych), o ile ograniczasz jego ilość. Pamiętaj, że nie ma potrzeby stosowania pasty dla niemowląt, u których nie pojawiły się jeszcze zęby. Kiedy Twojemu maluchowi wyrzynają się pierwsze zęby, upewnij się, że ilość użytej pasty nie jest większa niż duży groszek - wystarczy odrobina. Postępuj zgodnie z tą listą, aby zapewnić bezpieczne, skuteczne szczotkowanie oraz jak sprawić, by szczotkowanie zębów było zabawą dla maluchów:

 • Zawsze nadzoruj szczotkowanie.
 • Samodzielnie nakładaj pastę do zębów, aby zapewnić jej odpowiednią ilość.
 • Obserwuj swoje dziecko i upewnij się, że wszystkie zęby są pokryte pastą.
 • Dawaj dobry przykład - używaj tej samej pasty z fluorem dla dzieci na sobie, aby dziecko mogło naśladować.
 • Upewnij się, że dziecko wypluło całą pastę po szczotkowaniu.
 • Po zakończeniu szczotkowania dokładnie wypłucz zęby.

Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko miało pastę z fluorem i doszedłeś do wniosku, że jest zbyt wiele powodów, dla których nie powinieneś używać pasty z fluorem, sprawdź nasz artykuł na temat najlepszej pasty bez fluoru dla maluchów. Znajdziesz tam mnóstwo alternatywnych opcji dostępnych. Zalecamy, abyś skonsultował się ze swoim super dentystą i wybrał pastę do zębów, która odpowiada wyjątkowym wymaganiom Twojego dziecka w zakresie higieny jamy ustnej - z fluorem lub bez.

Pasta do zębów dla małych dzieci z fluorem

Kupując pastę do zębów z fluorem dla dzieci, poinformuj swojego dentystę, jaka marka Cię interesuje. Pasta do zębów z fluorem dla dzieci jest bezpieczna i skuteczna, ale Twój dentysta może mieć lepsze rekomendacje.

Jeśli chodzi o pastę do zębów z fluorem dla dzieci, najważniejszą kwestią jest ograniczenie jej ilości. Zawsze nadzoruj dzieci poniżej 3 roku życia podczas szczotkowania zębów, aby upewnić się, że nie połykają więcej pasty niż jest to absolutnie konieczne.

Jeśli masz więcej pytań na temat pasty z fluorem dla dzieci lub zastanawiasz się, dlaczego nie powinieneś używać pasty z fluorem, skontaktuj się z The Super Dentists już dziś! Zadzwoń do nas pod numer 1 (855) GO SUPER lub umów się na wizytę online. Z przyjemnością omówimy wszystkie kwestie związane z pastą do zębów z fluorem dla dzieci, aby zapewnić Twojemu dziecku optymalną opiekę w gabinecie stomatologicznym i poza nim!

Czy pasta do zębów z fluorem jest bezpieczna dla dzieci i maluchów? was last modified: Grudzień 1st, 2021 przez The Super Dentists

ZAREJESTRUJ SIĘ NA YANKEE DENTAL Data: Sobota 1/28/2023 r. Czas: 1:00 - 3:00 pm Kod kursu: 685SL Koszt: Bez opłat Lokalizacja sali: BCEC Exhibit Floor Cl... Read More

CZYTAJ NA HEALTHLINE Michelle Pugle Około 40% dzieci w Stanach Zjednoczonych doświadcza próchnicy zębów znanej jako próchnica do 19 roku życia. Czynniki leżące u podstaw... Read More

CZYTAJ NA LIVESTRONG Jessica Migala Wszyscy zostaliśmy przyłapani bez szczoteczki do zębów. Jesteś na wakacjach w wynajmowanym domu, na kempingu lub zatrzymujesz się u przyjaciół lub da... Read More