Wiele dzieci doświadcza bólu zębów w nocy, a dorosłym może być trudno zrozumieć, jak pomóc dziecku z bólem zęba. Dzieci, zwłaszcza małe, często mają trudności z wyrażaniem siebie i komunikowaniem swojego bólu.

Jedną z najtrudniejszych sytuacji do złagodzenia dla dzieci jest ból zęba, ponieważ może on mieć wiele przyczyn. Niektóre powodują u dzieci ból zęba w nocy i mogą być poważne, podczas gdy inne nie. Niektóre środki zaradcze mogą pomóc wyeliminować ból zęba i dyskomfort, takie jak płukanie ciepłą wodą z solą lub przyjmowanie leków dla dzieci bez recepty.

Jeśli jeszcze nie zabrałeś dziecka do dentysty dziecięcego z powodu bólu zęba, powinieneś jak najszybciej umówić się na wizytę, aby odkryć przyczynę bólu zęba i zapobiec jego pogorszeniu.

Co powoduje ból zęba u dzieci?

Istnieje wiele przyczyn bólu zęba u dzieci, a nasilenie bólu może być różne dla każdej z nich.

Jamy lub próchnica zębów

Większość bólów zębów u dzieci jest spowodowana ubytkami, gdy miazga wewnątrz zęba ulega zakażeniu i zapaleniu. Oprócz uczucia bólu i dyskomfortu, dzieci mogą odczuwać zmęczenie i mogą wykazywać gorączkę z powodu infekcji zęba.

Zgrzytanie zębami

Czasami dzieci mają bóle zębów w nocy, ponieważ szlifują swoje zęby. Mielenie zębów może powodować ból zębów, jeśli dziecko nie ma oznak ubytków lub próchnicy. Jeśli zgrzytanie zębami pozostanie nieleczone, może ono zetrzeć szkliwo na zębach, powodując zwiększoną wrażliwość zębów.

Stomatolodzy często zalecają starszym dzieciom noszenie nocnego ochraniacza, który pomoże złagodzić bruksizm po wyrznięciu wszystkich stałych zębów. Małe dzieci zgrzytające zębami zazwyczaj nie doświadczają negatywnych, długoterminowych skutków ubocznych. W niektórych przypadkach zgrzytanie zębami może być objawem zaburzeń oddychania podczas snu, jeśli dziecko wykazuje inne symptomy.

Złamanie zęba

Niektóre dzieci mogą doznać złamania zęba, zwłaszcza jeśli uprawiają sport, co powoduje u nich ból zęba. Dzieci, które nie noszą ochraniaczy na zęby podczas uprawiania sportu, są bardziej narażone na uszkodzenie zębów niż te, które noszą ochraniacze.

Złamanie zęba może zostać niezauważone, jeśli dziecko nie chodzi na regularne czyszczenie zębów co sześć miesięcy, ponieważ pęknięty ząb nie zawsze jest widoczny.

Zapalone dziąsła

Zapalone dziąsła są bardziej formalnie znane jako zapalenie dziąseł, a dziąsła są delikatne i czerwone. Nieczęste szczotkowanie i nitkowanie może powodować stan zapalny dziąseł, a dziąsła zwykle zaczynają krwawić, gdy dziecko zaczyna ponownie szczotkować i nitkować.

Zapalone dziąsła mogą sprawić, że dziecko poczuje się tak, jakby odczuwało ból zęba. Aby zapobiec zapaleniu dziąseł, zaleca się regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie.

Ropniejące zęby

Jeśli Twoje dziecko ma ból zęba w nocy, może to być spowodowane ropniem zęba. Ropny ząb wygląda jak pryszcz lub czyrak na linii dziąseł, gdzie ropa znajduje się w kieszonce. Kieszonka z ropą powstała w obrębie korzenia zęba i uległa zakażeniu.

Ból zęba z powodu ropnia może być odczuwany jako pulsujący ból. Jeśli nie jest leczony, będzie miał wpływ na rozwój dorosłych zębów dziecka poprzez erozję kości. Dziecko z ropniem zęba powinno natychmiast zgłosić się do dentysty w celu podjęcia leczenia.

Wrażliwość

Podobnie jak dorośli, również dzieci mogą doświadczać wrażliwości zębów. Nadwrażliwość zębów występuje, gdy porowata tkanka pod szkliwem zęba (zębina) zostaje odsłonięta.

W przypadku wrażliwości zębów dziecko może odczuwać mrowienie, kłucie lub ból, zwłaszcza po spożyciu zimnych lub gorących pokarmów. Ulgę w bólu zęba u dzieci spowodowanym wrażliwością przynosi szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i stosowanie pasty do zębów wrażliwych.

Jak długo trwa ból zęba u dzieci?

Większość bólów zębów u dzieci nie trwa zbyt długo i zazwyczaj ustępuje w ciągu 24 godzin, jeśli jest spowodowany wrażliwością. Jeśli ból nie ustępuje po 24 godzinach, należy jak najszybciej skontaktować się z dentystą, aby upewnić się, że ból zęba nie jest spowodowany ubytkiem lub innym problemem zdrowotnym.

Kiedy należy zabrać dziecko na ostry dyżur z powodu bólu zęba?

Podróż na pogotowie prawdopodobnie nie pomoże rozwiązać problemu bólu zęba u Twojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko odczuwa silny ból zęba, powinieneś zwrócić się o pomoc do dentysty dziecięcego. Poważne bóle zębów są często spowodowane ropniami lub infekcjami.

Co mogę podać mojemu dziecku na ból zęba?

Niektóre domowe sposoby na ból zęba u dzieci mogą pomóc złagodzić ból. Aby pomóc w uśmierzeniu bólu zęba u dzieci, należy spróbować następujących środków. Nie używaj żadnego z tych pokarmów, jeśli Twoje dziecko ma alergię.

 • Płucz ciepłą słoną wodą
 • Użyj pasty czosnkowej, ponieważ zawiera ona właściwości antybakteryjne, które pomagają zabić szkodliwe bakterie
 • Płukać rozcieńczonym nadtlenkiem wodoru
 • Masuj żelem z aloesu
 • Użyj olejku goździkowego na bolące miejsce
 • Użyj tymiankowego płynu do płukania ust, ponieważ ma on właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne
 • Torebki herbaty z mięty pieprzowej mogą pomóc w rozluźnieniu dziąseł
 • Zastosuj zimny kompres
 • Lekarstwa dla dzieci na ból zęba, takie jak ibuprofen dla dzieci lub acetaminofen, aby stłumić ból.

Jak rozpoznać, że dziecko ma ból zęba

Ponieważ dzieci nie wyrażają się słowami, zwłaszcza gdy są małe, istnieją objawy, które mogą wskazywać, czy Twoje dziecko ma ból zęba. Objawy bólu zęba u dziecka obejmują:

 • Stały ból lub pulsowanie w ustach
 • Ból przy dotykaniu zęba
 • Silne reakcje na gorące lub zimne pokarmy
 • Czuła i obolała szczęka wokół zęba
 • nadmierne zmęczenie
 • Gorączka
 • Nagła zmiana nawyków żywieniowych
 • Trudności z zasypianiem
 • Ciągłe pocieranie zębów, szczęki lub dziąseł
 • Drażliwość

Jak rozpoznaje się ból zęba u dziecka?

Ból zęba można zazwyczaj zdiagnozować po przeprowadzeniu pełnego wywiadu i badania lekarskiego. Twoje dziecko może otrzymać zdjęcie rentgenowskie, aby dentysta mógł obejrzeć jego wewnętrzne kości, tkanki i zęby. Dentysta może również sprawdzić, czy nie ma ubytków, używając transiluminatora, który nie wykorzystuje promieniowania.

Uwagi końcowe

Jeśli Twoje dziecko boli ząb w nocy lub odczuwa ból i dyskomfort, możemy pomóc w zapewnieniu ulgi. Dowiedz się więcej o naszych usługach stomatologii dziecięcej w The Super Dentists. Zaplanuj wizytę już dziś i przyprowadź swoją rodzinę do najbliższej placówki Super Dentists!

Ból zęba u dzieci w nocy: Środki zaradcze łagodzące ból zębów u dzieci was last modified: Styczeń 25th, 2023 przez The Super Dentists

ZAREJESTRUJ SIĘ NA YANKEE DENTAL Data: Sobota 1/28/2023 r. Czas: 1:00 - 3:00 pm Kod kursu: 685SL Koszt: Bez opłat Lokalizacja sali: BCEC Exhibit Floor Cl... Read More

CZYTAJ NA HEALTHLINE Michelle Pugle Około 40% dzieci w Stanach Zjednoczonych doświadcza próchnicy zębów znanej jako próchnica do 19 roku życia. Czynniki leżące u podstaw... Read More

CZYTAJ NA LIVESTRONG Jessica Migala Wszyscy zostaliśmy przyłapani bez szczoteczki do zębów. Jesteś na wakacjach w wynajmowanym domu, na kempingu lub zatrzymujesz się u przyjaciół lub da... Read More