Zaktualizowano: 2/19/2020

Każdy zna to okropne uczucie, kiedy bierzesz łyk kawy, zanim zdążyła ostygnąć, albo kiedy wgryzasz się w gorący kawałek pizzy, a parzący ser przykleja się do dachu Twoich ust. Twoje usta płoną, a jedyne, czego pragniesz, to łyknąć lodowatej wody. Ból może trwać nawet kilka dni, jeśli doszło do poważnego poparzenia.

Co to jest zespół piekących ust?

Jakież to straszne, gdybyś odczuwał to uczucie w przypadkowych momentach, bez żadnej prowokacji i bez możliwości wyeliminowania bólu, jak to ma miejsce u prawie 5% Amerykanów? Zespół piekących ust (Burning Mouth Syndrome - BMS) występuje wtedy, gdy nerwy nie wysyłają lub nie przetwarzają prawidłowo informacji, co prowadzi do ciągłego uczucia pieczenia w dolnej wardze, na czubku języka i/lub na dachu jamy ustnej.

Jak podaje Medical News Today, nowy artykuł w najnowszym numerze czasopisma General Dentistry mówi, że w niektórych przypadkach menopauza może być winna uszkodzeniu układu nerwowego. Oficjalna przyczyna jest technicznie nieznana, ale naukowcy twierdzą, że wystarczające dowody prowadzą do tych zmian hormonalnych jako co najmniej jednej przyczyny. Choć nie dotyczy to tylko kobiet, badanie wykazało, że kobiety w okresie menopauzy i po menopauzie są 7 razy bardziej narażone na wystąpienie BMS.

Leczenie BMS

Ponieważ nie widać żadnych fizycznych objawów zespołu, często pozostaje on niezdiagnozowany, przez co pacjenci cierpią z powodu BMS bez końca. Mimo to, obecnie nie ma lekarstwa, ale lekarze, którzy są w stanie zidentyfikować BMS, mogą pomóc pacjentom w radzeniu sobie z objawami. O ile nam wiadomo, choroba ta nie zagraża życiu ani nie ma charakteru zwyrodnieniowego, ale jest bolesna i zaburza jakość życia.

Osoby cierpiące na BMS mogą podjąć kilka kroków, które pomogą im uniknąć bólu:

    Unikaj alkoholu i wyrobów tytoniowych, które mogą podrażniać tkanki miękkie jamy ustnej. Unikaj pokarmów o odczynie kwaśnym (pomidory, sok pomarańczowy itp.), pikantnych lub gorących, aby ograniczyć podrażnienia do minimum. Może to obejmować również żywność z dużą ilością cynamonu, ponieważ jest on naturalnym środkiem drażniącym. Pij wodę regularnie przez cały dzień. Pomaga to utrzymać jamę ustną nawilżoną, a organizm nawodniony. Żucie gumy bez cukru również może zwiększyć przepływ śliny.

Niezależnie od tego, czy dopiero co poparzyłeś się w usta, czy też cierpisz na syndrom piekących ust od lat, powyższe kroki mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i przynieść ulgę, nawet jeśli jest ona tymczasowa.