Zaktualizowano: 2/21/2020

Mój dentysta ma wiele różnych liter po swoim nazwisku, czy to oznacza, że jest specjalistą? A jeśli na stronie internetowej mojego dentysty jest napisane, że "specjalizuje się w protezach zębowych"? Próba podjęcia decyzji, czy potrzebujesz wizyty u specjalisty, może być dość myląca, zwłaszcza że specjalistyczne leczenie zwykle kosztuje więcej. Ten fragment artykułu na stronie 1Dental.com może pomóc Ci zrozumieć różnice.

Dentyści ogólni Ten typ dentysty może wykonywać wszystkie podstawowe zabiegi i do pewnego stopnia zabiegi specjalistyczne. Określają oni, jakie specjalistyczne zabiegi chcą wykonywać. Procedury te mogą obejmować kanały korzeniowe, korony, prace periodontologiczne i protezy. Najlepszy plan rabatowy obniża ceny za te zabiegi do 60% lub więcej. Jednak wielu z tych dentystów zrezygnuje z wykonywania przynajmniej niektórych z tych procedur i poleci specjalistę, gdy ich pacjent będzie potrzebował specjalistycznej pracy. Specjaliści Specjaliści spędzają dłuższy czas w szkole dentystycznej (czasami 5 lat dłużej niż dentyści ogólni!), aby przejść dodatkowe szkolenie w zakresie wykonywania bardziej specjalistycznych zabiegów w jamie ustnej. Po zakończeniu szkolenia, dentyści ci mogą wykonywać wszystkie podstawowe zabiegi, specjalistyczne zabiegi nie należące do ich dziedziny w określonym stopniu oraz wszystkie specjalistyczne zabiegi w ich dziedzinie. Specjaliści dzielą się na kilka głównych kategorii: Endodonci wykonują kanały korzeniowe Periodontolodzy leczą choroby dziąseł Chirurdzy jamy ustnej wykonują zaawansowane ekstrakcje chirurgiczne Protetycy tworzą specjalistyczne protezy, mosty i implanty Stomatolodzy dziecięcy specjalizują się w leczeniu dzieci Ortodonci specjalizują się w wyrównywaniu zębów.

Jak wybrać

Przy podejmowaniu decyzji o tym, czy odwiedzić specjalistę, czy nie, zaleca się, abyś, jeśli to w ogóle możliwe, udał się na leczenie do dentysty ogólnego. Jeśli jesteś zapisany do planu rabatowego, ten wybór pozwoli Ci zaoszczędzić najwięcej pieniędzy i otrzymać potrzebną Ci opiekę. Jeśli jednak potrzebujesz zawiłej lub skomplikowanej procedury, dentysta może skierować Cię do specjalisty.

Aby dowiedzieć się więcej o dentystach i przystępnych cenach prac dentystycznych, odwiedź stronę 1Dental.com.