Zaktualizowano: 1/1/2020

Po zapisaniu się do planu rabatowego 1Dental, Twoja karta członkowska zostanie przesłana pocztą w ciągu 7-10 dni roboczych. Nadal nie otrzymałeś karty pocztą po 10-15 dniach roboczych? Poinformuj nas o tym!

Jeśli zakupiono plan Careington Care 500, wkrótce po dokonaniu zakupu zostanie wysłany pocztą elektroniczną tymczasowy numer identyfikacyjny. Ten tymczasowy numer identyfikacyjny umożliwia natychmiastowe korzystanie z planu!

Podczas wizyty u dentysty objętego siecią należy podać w gabinecie tymczasowy numer identyfikacyjny, a on zadzwoni do nas w celu weryfikacji konta (uwaga: numer telefonu znajduje się na tymczasowym numerze identyfikacyjnym). W tym momencie możesz już zacząć oszczędzać na swojej pracy dentystycznej!

Jeśli zapisałeś się na plan Dental Access (obsługiwany przez sieć Aetna Dental Access Network), musisz poczekać 7-10 dni roboczych na otrzymanie pocztą kart członkowskich, zanim będziesz mógł korzystać z planu. Po nadejściu paczki pocztowej, możesz umówić się na wizytę u dentysty objętego siecią.

Sprawdź naszą aplikację mobilną dla Twojej karty

Jak będzie wyglądała karta członkowska?

Po otrzymaniu paczki pocztowej będziesz miał do przeczytania kilka pomocnych informacji o zniżkach dentystycznych, wizji i innych zniżkach zawartych w Twoim członkostwie. Do listu powitalnego dołączone są dwie karty członkowskie. Poniższe przykłady kart członkowskich dotyczą planu Careington Care 500.

Na kartach znajduje się imię i nazwisko subskrybenta.

W przypadku zapisania się na plan "członek + osoba zależna", na kartach członkowskich będzie widniało imię i nazwisko abonenta oraz "osoba zależna".

Na karcie planu rodzinnego pojawi się imię i nazwisko abonenta oraz "rodzina".

Kiedy osoby pozostające na utrzymaniu lub członkowie rodziny odwiedzają dentystę, biuro zadzwoni, aby zweryfikować ich przynależność do planu. Należy pamiętać, że oba oferowane przez nas plany są zarządzane przez Careington International. Niezależnie od tego, czy pacjent zapisał się do planu Careington Care 500 czy Dental Access, na kartach członkowskich będzie widniało logo Careington.

Identyfikator grupy określa rodzaj posiadanego planu członkowskiego.

Wszystkie gabinety dentystyczne, niezależnie od planu, będą kontaktować się z działem usług członkowskich Careington w celu weryfikacji konta.

Czy będę musiała udostępnić kartę członkowską innym członkom planu?

Domyślnie paczka pocztowa będzie zawierała dwie karty członkowskie. Można poprosić o dodatkowe karty dla wszystkich osób zapisanych na konto, jeśli jest ich więcej niż dwie. Jeśli potrzebujesz dodatkowych kart członkowskich, wyślij do nas e-mail na adres customercare@1dental.com.

Pamiętaj, że na karcie członkowskiej pojawi się tylko imię i nazwisko subskrybenta. Jeśli zapisałeś dodatkowych członków, na karcie będzie widniało "nazwisko abonenta + osoba zależna". Kiedy osoba zależna od konta odwiedzi dentystę, gabinet stomatologiczny po prostu zadzwoni, aby zweryfikować jej zapis do planu.

Co mogę zrobić, jeśli zgubiłem swoją kartę członkowską?

Jeśli zgubiłeś swoją kartę, możesz łatwo zamówić nową, jeśli konto jest nadal aktywne. Wyślij prośbę pocztą elektroniczną na adres customercare@1dental.com.

Dobrze jest podać w mailu imię i nazwisko abonenta na koncie oraz aktualny adres korespondencyjny, abyśmy wiedzieli, że wysyłamy karty członkowskie we właściwe miejsce. Po złożeniu wniosku należy odczekać 7-10 dni roboczych, aż karty dotrą do nas pocztą.

Czy mój dentysta będzie potrzebował kopii mojej karty członkowskiej?

Zazwyczaj, jeśli gabinet stomatologiczny potrzebuje kopii Twojej karty, robi ją w gabinecie i przechowuje dla Ciebie. Podczas każdej wizyty w gabinecie stomatologicznym należy sprawdzić, czy konto jest nadal aktywne.

W przypadku korzystania z planu dentystycznego Careington Care 500 zanim karty członkowskie zostaną przesłane pocztą, należy przekazać do gabinetu dentystycznego stałą kartę identyfikacyjną po jej otrzymaniu pocztą. Tymczasowy identyfikator i stały identyfikator NIE są takie same.

Jeśli otrzymasz kartę członkowską przed wizytą u dentysty, nie ma potrzeby przekazywania w gabinecie dentystycznym tymczasowego identyfikatora. W przypadku planu Dental Access nie ma tymczasowego identyfikatora. Przed wizytą u dentysty należy odczekać 7-10 dni roboczych na otrzymanie karty pocztą.

Czy są jakieś zmiany, które Twoim zdaniem można by wprowadzić w tych kartach, aby były dla Ciebie bardziej pomocne? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.