Dla rodziców zdrowie jamy ustnej dziecka jest najważniejsze. Jednak pomoc dziecku w szczotkowaniu, nitkowaniu i rozwijaniu czystego, zdrowego uśmiechu może być trudna, szczególnie dla rodziców, którzy nie mają wglądu w zdrowie jamy ustnej swoich dzieci.

Super Dentists angażuje się w edukację zarówno rodziców, jak i dzieci, dlatego jesteśmy tutaj, aby nauczyć Cię tajników zdrowia jamy ustnej dzieci. Oto niektóre z kluczowych pytań, które należy rozważyć w związku ze zdrowiem jamy ustnej dziecka oraz w jaki sposób można pomóc synowi lub córce w utrzymaniu pięknych zębów.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Utrzymywanie dziąseł i zębów w czystości pozwoli dziecku zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Ponadto, jeśli nauczysz dziecko prawidłowych technik szczotkowania i nitkowania zębów, może ono być lepiej przygotowane do unikania ubytków zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Na rozwój ubytków może wpływać wiele czynników, w tym:

 • Styl życia
 • Dieta
 • Sposób, w jaki dana osoba dba o swoje zęby
 • Obecność fluoru w wodzie, z której dana osoba korzysta każdego dnia
 • Stosowanie pasty do zębów
 • Genetyka i historia rodzinna

Nieleczone ubytki mogą zniszczyć zęby. Ubytki mogą też powodować uszkodzenie nerwów zęba, prowadząc do infekcji wierzchołka korzenia, która może wymagać zabiegu chirurgicznego lub ekstrakcji zęba.

Ostatecznie istnieje wiele sposobów na uniknięcie próchnicy u dziecka, takich jak:

 • Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem.
 • Codzienne nitkowanie zębów w celu usunięcia płytki nazębnej spomiędzy zębów i spod dziąseł.
 • Ogranicz spożycie pokarmów bogatych w skrobię i słodycze, tj. pokarmów, które mogą powodować powstawanie kwasów w płytce nazębnej, które mogą prowadzić do próchnicy zębów.

Naucz swoje dziecko o znaczeniu zdrowia jamy ustnej w młodym wieku - będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. W ten sposób Twój syn lub córka będą mogli nauczyć się prawidłowych technik szczotkowania i nitkowania zębów oraz zminimalizować ryzyko powstawania ubytków.

Czy istnieją określone techniki szczotkowania, które dziecko powinno stosować?

Dla dzieci opanowanie szczotkowania zębów może czasami wydawać się niemożliwe. Na szczęście istnieje kilka kroków, które można zastosować, aby pomóc dziecku przyzwyczaić się do mycia zębów:

 1. Nałóż odrobinę pasty do zębów z fluorem wielkości ziarnka grochu na szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem.
 2. Wyszczotkuj wewnętrzną i zewnętrzną stronę zębów dziecka i delikatnie przesuwaj szczoteczkę tam i z powrotem po zębach.
 3. Ustaw szczoteczkę pod kątem i przesuwaj ją tam i z powrotem wzdłuż zewnętrznej linii dziąseł dziecka.
 4. Szczotkować tam i z powrotem wzdłuż powierzchni żującej zęba.
 5. Używając końcówki szczoteczki do zębów, czyść za każdym zębem oraz na górze i na dole zęba.
 6. Delikatnie szczotkuj język.

Poświęć trochę czasu na nauczenie dziecka prawidłowych technik szczotkowania. Możesz również skorzystać z tej okazji, aby poinformować dziecko o znaczeniu praktyk związanych ze zdrowiem jamy ustnej i jednocześnie nawiązać z nim więź.

Kiedy dziecko powinno zacząć nitkować zęby?

Nitkowanie zębów pomoże dziecku chronić dziąsła. American Dental Association zaleca codzienne nitkowanie zębów, co pomaga zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł, ubytków i innych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Ponadto nowe badania łączą nitkowanie zębów z wydłużeniem średniej długości życia, a niektóre z nich wykazują 6-letni wzrost u osób, które regularnie nitkują zęby.

Wielu rodziców zaczyna nitkować zęby swoich dzieci w wieku 4 lat. Nitkowanie pozwala wyeliminować cząsteczki jedzenia i płytkę nazębną spomiędzy zębów dziecka, które pomija szczotkowanie, zapewniając, że jego zęby będą wyglądać świetnie.

Co więcej, wiele dzieci jest w stanie samodzielnie nitkować zęby w wieku 8 lat. Jeśli nauczysz swoje dziecko nitkowania zębów już teraz, nie powinno ono mieć problemów z przejściem do samodzielnego nitkowania zębów.

Jak dieta może wpłynąć na zdrowie jamy ustnej dziecka?

Zrównoważona dieta jest niezbędna, aby dziecko mogło zachować mocne i zdrowe zęby. W rzeczywistości dieta zawierająca pokarmy bogate w witaminy i minerały będzie wspierać wzrost i rozwój dziecka oraz zdrowie jamy ustnej.

Ponadto dieta powinna zawierać odpowiednią ilość fluoru, naturalnie występującego minerału, który znajduje się w wielu produktach spożywczych i napojach. Fluor sprawia, że zewnętrzna powierzchnia zębów (szkliwo) jest bardziej odporna na działanie kwasów i wykazano, że pomaga zwalczać ubytki. Stomatolog dziecięcy może udzielić szczegółowych informacji na temat fluoru i jego ilości w diecie dziecka.

Ważne jest również, aby pamiętać, że częste podjadanie może mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej dziecka. Ciasteczka, suszone owoce, chipsy ziemniaczane i inne słodkie i bogate w skrobię pokarmy mogą łączyć się z płytką nazębną, tworząc kwasy, które atakują szkliwo zębów. W rezultacie częste podjadanie może prowadzić do ubytków i innych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Wreszcie, jeśli kiedykolwiek będziesz mieć wątpliwości lub pytania dotyczące zdrowia jamy ustnej, skontaktuj się z The Super Dentists - jesteśmy ekspertami w dziedzinie stomatologii dziecięcej i zdrowia jamy ustnej i chętnie pomożemy Ci w każdy możliwy sposób.

Poradnik dla rodziców dotyczący zdrowia jamy ustnej ich dzieci was last modified: Luty 8th, 2017 przez The Super Dentists