Choć zazwyczaj nie jest to aż tak straszne, jak się wydaje, są pewne rzeczy, na które należy uważać.

Dorośli zgrzytają zębami z powodu wielu różnych stanów emocjonalnych. Złość? Sprawdź. Niepokój? Jasne. Ale dziecko zgrzytające zębami to zupełnie inna historia. Nie chodzi tu o złość czy strach, dopóki nie podrosną. Co więc oznacza zgrzytanie zębami przez dziecko lub malucha? Oto, co powinni wiedzieć rodzice.

Dlaczego moje dziecko zgrzyta zębami?

Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, jak określają to lekarze, jest typowe dla dzieci - prawie 50 procent z nich robi to w pewnym momencie. Dr Kami Hoss, założycielka The Super Dentists, uważa, że większość dzieci zgrzyta zębami w ramach poznawania świata.

"Zwykłe odkrywanie jest jednym z powodów, dla których dzieci zgrzytają zębami" - wyjaśnia, dodając, że ta ciekawość zaczyna się zwykle około dziesiątego miesiąca życia, kiedy dziecku wyżynają się górne i dolne przednie zęby. "Próbują one dowiedzieć się, co dzieje się w ich jamie ustnej, ponieważ zaczynają czuć się inaczej".

Dr Hoss zaleca rodzicom, aby skonsultowali się ze swoim dentystą, a jeśli zgrzytanie zębami nie jest wynikiem czegoś poważniejszego, ulgę mogą przynieść bezpieczne zabawki do ząbkowania. Bezpieczne, oczywiście, jest słowem operacyjnym. W 2018 r. FDA wystosowała ostrzeżenie do rodziców, gdy wiele dzieci zmarło po użyciu biżuterii z koralików do gryzienia.

Kiedy zgrzytanie zębami u dziecka jest powodem do niepokoju?

Czasami zgrzytanie zębami może być oznaką czegoś poważniejszego, na przykład bezdechu. W takiej sytuacji problemy z oddychaniem powodują, że organizm uruchamia mięśnie jamy ustnej, aby odzyskać kontrolę nad drogami oddechowymi i utrzymać je otwarte, co powoduje zgrzytanie zębami. Dr Hoss radzi, że jeśli Twoje dziecko chrapie bardziej niż zwykle, oddycha przez usta lub ma przerwy w oddychaniu podczas snu, powinieneś powiadomić o tym swojego lekarza pierwszego kontaktu, aby mógł on ocenić, czy dziecko nie cierpi na bezdech senny.

W miarę jak dzieci stają się starsze, stres może również powodować zgrzytanie zębami. "Dzieci złoszczą się, są sfrustrowane, smutne lub zawstydzone. Wszyscy odczuwamy stres w różnych częściach ciała" - zauważa dr Hoss. Zachęca on rodziców do zwracania uwagi na to, jak ich dzieci reagują na stres.

Co rodzice mogą zrobić z problemem zgrzytania zębami przez dzieci?

Jeśli dziecko nie przechodzi fazy zgrzytania zębami samodzielnie lub jeśli zgrzytanie jest uporczywe, problemem może stać się erozja zębów. Dentysta dziecięcy będzie w stanie stwierdzić, czy sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga leczenia.

"W przypadku małych dzieci zazwyczaj nie możemy przepisać ochraniacza na zęby, ponieważ mógłby on przeszkadzać w wypadaniu zębów mlecznych lub w wyrzynaniu się zębów stałych" - wyjaśnia dr Hoss. "Zgrzytanie zębami nie jest powodem do zbytniego niepokoju, ale jest to jeden z wielu powodów, dla których warto zapewnić dziecku opiekę stomatologiczną jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów".

Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich dziecięcych problemów stomatologicznych, dentysta może skuteczniej zająć się zgrzytaniem zębami, gdy ma możliwość wczesnego rozpoznania problemu i już rozumie, co dzieje się w jamie ustnej dziecka.

Ten artykuł autorstwa Christiana Dashiella został pierwotnie opublikowany na stronie Fatherly.com w dniu 4/30/21.

Inne artykuły, które na pewno Ci się spodobają:

  • Co rodzice powinni wiedzieć o zgniłych zębach dziecka
  • Kiedy należy się spodziewać, że zaczniesz bawić się w Wróżkę Zębuszkę
  • Kiedy niemowlęta mają pierwsze zęby?
Ojcowskie I Co to znaczy, gdy dziecko lub maluch zgrzyta zębami? was last modified: May 3rd, 2021 by Superstomatolodzy