Zaktualizowano: 2/24/2020

Te dobrze znane wąsy mleczne to nie tylko oznaka mocnych kości i zdrowych zębów. Wapń odgrywa istotną rolę w zdrowiu Twojego organizmu na wiele innych sposobów. Wiele osób nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia, więc nawet jeśli nie pijesz regularnie mleka, nadal masz kilka możliwości, aby dodać ten ważny minerał do swojej diety.

Jak pomaga wapń

Badania pokazują, że ponad 99% wapnia w organizmie znajduje się w zębach i kościach, ale ten pozostały 1% jest niezwykle ważny. Według artykułu zatytułowanego "Why Calcium is Good for Your Body" na stronie Health.com, wapń wpływa również na hormony, skurcze mięśni, układ nerwowy i zdolność organizmu do zatrzymywania przepływu krwi poprzez tworzenie się skrzepów. Niektóre badania wykazują, że może on nawet pomóc Ci uniknąć problemów zdrowotnych, takich jak:

    Rak - Niektóre badania wykazują niewielkie wskazanie, że odpowiednie spożycie wapnia może pomóc w zapobieganiu rakowi, choć suplementy nie powinny być przyjmowane w bezpośrednim celu obniżenia ryzyka zachorowania na raka. Według niektórych lekarzy, nadmierne spożycie wapnia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, ale zdrowy poziom wapnia zapewnia ogólne korzyści.
    Ciśnienie krwi - Niektóre badania wykazują, że regularne przyjmowanie suplementów wapnia może pomóc w regulacji lub obniżeniu ciśnienia krwi.
    PMS - Poziom wapnia zazwyczaj spada, gdy wzrasta poziom estrogenu, dlatego też stwierdzono, że stałe przyjmowanie wapnia zmniejsza objawy PMS, w tym skurcze, bóle głowy i drażliwość.
    Utrata wagi/utrzymanie wagi - Niektóre badania wykazują, że suplementy wapnia mogą zwiększyć skuteczność diety. Naukowcy podali jednej grupie osób stosujących dietę tabletkę z wapniem, a drugiej grupie osób stosujących dietę - fałszywą tabletkę. Ci z wapniem stracili więcej na wadze niż ci z fałszywymi pigułkami.

Jak organizm wykorzystuje wapń

Zalecana ilość wapnia dla osób w wieku 9 lat i starszych to 1000 - 1300 miligramów dziennie, ale większość ludzi spożywa go znacznie mniej. Dotyczy to zwłaszcza młodych kobiet. Naukowcy zalecają, aby większość ludzi przyjmowała codziennie suplement wapnia, aby uzupełnić tę lukę. Należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem przed dodaniem nowych witamin do swojej diety.

Organizm wykorzystuje wapń do tworzenia nowej tkanki kostnej, jak również do inicjowania kilku innych funkcji organizmu. Ponieważ kości składają się z żywej tkanki, która jest stale regenerowana, jest to niezwykle ważna funkcja. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia, będzie pobierał ten minerał z kości, aby umożliwić funkcjonowanie innych obszarów (ruch mięśni itp.). Takie wyczerpanie zasobów wapnia w kościach może spowodować ich zwyrodnienie. Odgrywa on również bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowego uśmiechu, więc upewnij się, że otrzymujesz wystarczającą ilość wapnia, jeśli chcesz mieć mocne zęby!

Jak pozyskiwać wapń

Oprócz suplementów witaminowych, wapń można znaleźć również w wielu produktach spożywczych. Nabiał jest dobrze znany z wysokiego stężenia wapnia - jedna filiżanka chudego mleka zawiera około 300 miligramów. Ser, jogurt i kwaśna śmietana są również ważnymi źródłami wapnia. Jeśli nie możesz pić mleka lub wolisz unikać produktów mlecznych, możesz znaleźć wapń w takich produktach jak:

    Produkty sojowe Masło sezamowe Fasola zielenina liściasta Ziarna zbóż, takie jak pełnoziarnista pszenica, komosa ryżowa lub owies Owoce morza, takie jak krewetki, ostrygi lub łosoś Orzechy, takie jak orzechy włoskie, migdały i nasiona sezamu

W rzadkich przypadkach organizm może źle zareagować na zbyt dużą dawkę wapnia, ale zdarza się to bardzo rzadko. Zazwyczaj organizm po prostu wydala niewykorzystany wapń. Większość ludzi mogłaby dodać trochę wapnia do swojej diety. Przy odrobinie pomyślunku, możesz dodać ten minerał do swojej diety z korzyścią dla zębów, kości i reszty ciała.