Dzieci nie otrzymują instrukcji obsługi, co oznacza, że wszystkie pytania dotyczące wychowania dzieci trzeba znaleźć, prowadząc badania i zadając pytania. Tak jak rodzice muszą się dowiedzieć, jak często karmić dziecko i kiedy zabrać je do lekarza na badania kontrolne, tak samo muszą wiedzieć kiedy zacząć szczotkować zęby dziecka?

W wieku od zera do trzech lat dzieci mają pełne usta dziąseł, zanim zaczną wyrastać im zęby. Pojawia się wiele pytań dotyczących tego, czy konieczne jest szczotkowanie dziąseł zanim pojawią się zęby, kiedy należy zacząć szczotkować zęby dzieckaoraz jakie rodzaje szczoteczek i past do zębów są zalecane.

Wielu świeżo upieczonych rodziców kwestionuje znaczenie szczotkowania zębów niemowląt i małych dzieci, skoro nie są to zęby stałe. Prawda jest taka, że dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej muszą zacząć się w młodym wieku, aby można je było utrzymać przez całe życie. Jeśli nie szczotkujesz zębów swojego dziecka, mogą one szybko ulec próchnicy i zaburzyć odżywianie oraz rozwój mowy dziecka.

Kiedy należy zacząć czyścić dziąsła dziecka

Pojawia się wiele pytań dotyczących tego, czy jest to konieczne i kiedy należy zacząć czyścić dziąsła dziecka. O ile nie jest konieczne wkładanie do ust dziecka szczoteczki i pasty do zębów, aby je wyszczotkować, zanim pojawią się zęby, o tyle przecieranie dziąseł jest mądrą praktyką.

Strona Super Dentyści zaleca, aby rodzice rozpoczęli czyszczenie dziąseł dziecka wkrótce po urodzeniu. Większości dzieci nie wyrastają żadne zęby w okresie od 0 do 3 miesiąca życia. Jest to dobry czas na rozpoczęcie czyszczenia dziąseł.

Wycieranie dziąseł dziecka czystą, wilgotną ściereczką może być korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze, codzienne wycieranie dziąseł pozwoli usunąć z jamy ustnej dziecka bakterie powodujące próchnicę. Po drugie, wycieranie dziąseł dziecka może przygotować je do szczotkowania zębów w przyszłości.

Wskazówki, jak szczotkować dziąsła dziecka

Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o czyszczenie dziąseł dziecka. Jeśli nie powinnaś używać szczoteczki do zębów do czyszczenia dziąseł dziecka, co powinnaś zrobić w zamian? Czyszczenie dziąseł jest znacznie delikatniejsze.

 • Użyj miękkiego i zwilżonego wodą ręcznika lub kawałka gazy.
 • Inną opcją jest użycie szczoteczki do zębów dla niemowląt wykonanej z miękkiej gumy, która pasuje na palec mamy lub taty, zapewniając doskonały masaż i czyszczenie dziąseł.
 • Delikatnie wycieraj dziąsła dziecka dwa razy dziennie
 • Pasta do zębów nie jest konieczna

Mycie dziąseł dziecka usuwa bakterie, które się do nich przyczepiają i mogą pozostawić płytkę nazębną, która uszkadza pojawiające się zęby.

Kiedy zacząć szczotkować zęby dziecka?

Gdy tylko zobaczysz, że pierwszy perłowo-biały ząbek dziecka przebija się przez dziąsła, nadszedł czas, aby sięgnąć po szczoteczkę i pastę dla dużych dzieci i zacząć pomagać im w myciu zębów. Ważne jest, aby wybrać szczoteczkę dostosowaną do dziecięcej jamy ustnej, która ma małą główkę i miękkie włosie. Do szczotkowania zębów należy nałożyć na szczoteczkę cienką warstwę pasty do zębów wielkości ziarenka ryżu.

Rodzice, jak często myć zęby niemowlętom?? Bardzo ważne jest, aby szczotkować zęby dziecka dwa razy dziennie, raz rano i raz przed snem, tak jak dorośli.

Jeśli Twoje dziecko ma zęby, które się stykają, czas wyciągnąć nić dentystyczną i pomóc mu nitkować zęby przynajmniej raz dziennie. Rodzice powinni nadal szczotkować zęby swoich dzieci lub pomagać im w tym, dopóki nie uznają, że ich dzieci są w stanie same dokładnie umyć zęby.

Jakie szczoteczki do zębów są zalecane dla dzieci?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze odpowiedniej szczoteczki do zębów dla niemowląt jest wielkość główki. Wiedząc, kiedy dziecko powinno zacząć używać szczoteczki do zębów (kiedy zaczynają wyrastać pierwsze zęby) lub jaki rodzaj szczoteczki może pomóc Twojemu dziecku wejść na właściwą drogę do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej przez całe życie.

Małe jamy ustne wymagają mniejszych szczoteczek, aby mogły one dotrzeć do wszystkich przednich i obu bocznych zębów dziecka. Wybierz szczoteczkę, która ma przyjemne miękkie włosie aby chronić wrażliwe dziąsła przed uszkodzeniem. Miękkie włosie sprawi również, że szczotkowanie stanie się wygodniejszym ćwiczeniem dla dzieci ząbkujących.

Elektryczne szczoteczki do zębów są obecnie bardzo popularne w usuwaniu uciążliwej płytki nazębnej, ale czy są one właściwym wyborem dla dzieci? Dentyści zalecają, aby poczekać do trzeciego roku życia dziecka, zanim podarują mu elektryczną szczoteczkę do zębów.

Sprawdź naszą elektryczną szczoteczkę do zębów dla dzieci Super Dentist.

Podsumowując, oto cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki do zębów dla dziecka:

 • Mała główka szczoteczki, która wygodnie mieści się w ustach dziecka.
 • Miękkie włosie, aby ułatwić szczotkowanie ząbkujących dziąseł.
 • Duża rączka, aby dzieci mogły ją chwycić i pomóc w szczotkowaniu.
 • Materiał wolny od BPA.
 • Nie stosować szczoteczek elektrycznych do zębów do ukończenia 3 roku życia.

Zobacz nasze dziecięce szczoteczki Super Dentist.

Wskazówki dotyczące szczotkowania zębów dziecka

Szczotkowanie zębów dziecka nie jest przeznaczone dla osób o słabym sercu. Może to być żmudne zadanie, którego opanowanie wymaga czasu. Dzięki kilku dobrym wskazówkom i umiejętnościom szczotkowanie zębów dziecka nie musi przypominać bitwy. Oto kilka najlepszych praktyk dotyczących jak szczotkować zęby dziecka i sprawić, by było to przyjemne doświadczenie.

 • Przynieś do łazienki ulubione pluszowe zwierzątko lub przytulankę dziecka na czas mycia zębów.
 • Puszczaj wesołe dziecięce melodie lub użyj swojego najlepszego głosu do śpiewania, aby odwrócić uwagę dziecka.
 • Opowiadaj bajki.
 • Pozwól dziecku wybrać własną szczoteczkę do zębów z ulubioną postacią.

W jaki sposób najlepiej pomóc dziecku lub maluchowi w procesie szczotkowania zębów? Oto kilka wskazówek na temat jak skutecznie szczotkować zęby dziecka skutecznie.

 • Połóż niemowlę tak, aby tył jego głowy spoczywał na kolanach dorosłego.
 • Dorosły powinien jedną ręką delikatnie unieść wargi niemowlęcia, tak aby zęby były całkowicie widoczne, a drugą ręką delikatnie wyszczotkować zęby dziecka.
 • Poproś inną osobę dorosłą o przytrzymanie rączek niemowlęcia, aby uniemożliwić mu chwytanie szczoteczki.
 • Umieść szczoteczkę pod kątem 45 stopni i delikatnie szczotkuj zęby okrężnymi ruchami przez 2 minuty.
 • Zaleca się, aby rodzice pomagali dzieciom w myciu zębów do 7 lub 8 roku życia.

Jesteśmy tu dla Ciebie i całej Twojej rodziny, od pierwszej wizyty dziecka u dentysty i jeszcze dłużej! Już dziś zarezerwuj wizytę Już dziś zarezerwuj wizytę u Super Dentystów, a jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zbliżającej się wizyty lub innych kwestii, zadzwoń do nas pod numer 1 (855) GO SUPER. Możesz również wysłać nam wiadomość tekstową pod numer 1 (844) 765-1234.

Kiedy zacząć szczotkować zęby dziecka was last modified: Luty 15th, 2022 by Zwiększ widoczność