Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój dentysta każe Ci wypełnić szczegółowy formularz wywiadu medycznego przed wizytą? Albo dlaczego Twój dentysta musi zmierzyć Twoje ciśnienie krwi przed rozpoczęciem pracy stomatologicznej?

Tak jak zdrowie jamy ustnej może wpływać na Twój ogólny stan zdrowia, tak Twój ogólny stan zdrowia może wpływać na stan zdrowia jamy ustnej. To dwukierunkowa ulica - jedna z tych, które dentyści traktują bardzo poważnie.

Poniżej przedstawiamy niektóre z rzeczy, na które zwraca uwagę dentysta, zbierając wszystkie te informacje.

Osteoporoza

Niektóre z metod leczenia osteoporozy mogą wpływać na strukturę anatomiczną tkanki kostnej. Jeśli dentysta nie wie, że bierzesz coś na to, mogą wystąpić komplikacje po zabiegach chirurgicznych. Na przykład w przypadku ekstrakcji zęba, kość szczęki może nie zagoić się prawidłowo, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności. Może to prowadzić do zakażenia kości.

Wymiana stawów i implanty

W przypadku wymiany stawu lub wszczepienia implantu w dowolnym miejscu ciała, istnieje ryzyko zakażenia. Jeśli podczas leczenia stomatologicznego do krwiobiegu przedostaną się bakterie pochodzące z jamy ustnej, mogą one osiąść w sztucznym stawie lub implancie i wywołać zakażenie.

Jeżeli jednak lekarz stomatolog wie o przebytej przez Państwa endoprotezie stawu lub implancie, może podjąć odpowiednie środki ostrożności przed zabiegiem.

Cukrzyca

Cukrzyca może mieć wpływ na zdolność do gojenia się ran po zabiegu stomatologicznym. Dotyczy to zarówno pacjentów insulinozależnych, jak i nieinsulinozależnych.

Stomatolodzy wiedzą, jak dostosować swoją opiekę do pacjentów z cukrzycą, ale muszą wiedzieć, że cierpisz na tę chorobę, w przeciwnym razie będą przeprowadzać leczenie jak zwykle, co nie będzie dla Ciebie pomocne.

Alergie

Twój lekarz często zapyta Cię, czy jesteś uczulony na jakiś lek. W ten sposób nie zaleci Ci przyjmowania czegoś, co może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dentyści pytają o to samo z tego samego powodu. Upewnij się, że Twój dentysta wie o wszelkich alergiach, aby mógł dobrać odpowiednie dla Ciebie leki.

Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie, dotyka ponad 2 na 3 osoby powyżej 75 roku życia. Jest to powszechny problem, zwłaszcza wśród osób starszych.

Medisave UK / Flickr / CC BY

Podczas sprawdzania pacjentów pod kątem wysokiego ciśnienia krwi, dentyści chcą wiedzieć, jak wysokie jest twoje ciśnienie, jak dobrze jest ono kontrolowane i czy masz inne schorzenia, które mogą się do niego przyczyniać. Nieprawidłowe ciśnienie krwi może prowadzić do nadmiernego krwawienia i ciągłego wzrostu ciśnienia krwi podczas leczenia. Może to zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Przed wizytą u dentysty zażyj jak zwykle wszelkie leki na ciśnienie krwi, ale upewnij się, że powiedziałeś dentyście, co zażyłeś. Będzie on chciał o tym wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia, a także może być w stanie polecić Ci sposoby radzenia sobie z suchością w ustach - jest to bowiem najczęstszy skutek uboczny stosowania tych leków.

Ponadto, jeśli zabieg stomatologiczny, któremu masz zamiar się poddać, wymaga zastosowania znieczulenia, upewnij się, że nie zawiera ono epinefryny. Jest to powszechnie stosowany związek w produktach do znieczulenia miejscowego, ale u niektórych pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi może on powodować zmiany w układzie krążenia, takie jak jeszcze wyższe ciśnienie krwi, ból w klatce piersiowej, zawał serca i arytmię. Należy stosować go z ostrożnością.

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej, znany również jako dławica piersiowa, jest zazwyczaj leczony blokerami kanałów. Niestety, mogą one powodować przerost dziąseł. Podczas gdy przerost dziąseł nie jest czymś, co powinno być zbyt zaniepokojony, w niektórych skrajnych przypadkach może być wymagana operacja dziąseł.

Jeśli masz niestabilną dławicę piersiową, nie powinieneś poddawać się nieistotnym zabiegom stomatologicznym. A doraźna opieka stomatologiczna powinna być wykonywana wyłącznie w szpitalu lub gabinecie z możliwością monitorowania pracy serca.

Jeśli dławica piersiowa jest stabilna, nie należy wykonywać innych zabiegów stomatologicznych. Należy jednak poinformować stomatologa o swoim stanie i omówić najlepsze dla siebie opcje.

Udar mózgu

Pacjenci po udarze zazwyczaj mają problemy z suchością w ustach i mogą mieć uszkodzony język, twarz lub dominującą rękę i ramię. Na szczęście Twój dentysta może Ci pomóc. Jeśli cierpisz na suchość w ustach - w wyniku udaru lub z innych przyczyn - dentysta może zalecić stosowanie sztucznej śliny. Podobnie, jeśli masz problemy z twarzą, językiem lub dominującą ręką i ramieniem, dentysta może zalecić stosowanie żeli z fluorem, alternatywnych technik szczotkowania lub nitkowania zębów, a także zaproponować, w jaki sposób inne osoby mogą pomóc Ci w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej.

Problemy z sercem

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z sercem, Twój dentysta musi o tym wiedzieć.

Ponadto, jeśli przeszedłeś zawał serca, musisz odczekać co najmniej sześć miesięcy od jego wystąpienia, zanim poddasz się jakimkolwiek zabiegom stomatologicznym.

 

Dentyści rozumieją te warunki w zakresie, w jakim odnoszą się one do stomatologii. Tak długo, jak jesteś otwarty i uczciwy w kwestii swojej historii medycznej i rodzinnej, nie musisz się martwić. Twój dentysta będzie wiedział, jak dostosować swoje leczenie stomatologiczne do Ciebie.

Czy cierpisz na któreś z tych schorzeń? Jakich porad udzielił Ci Twój dentysta w odniesieniu do nich i Twojego zdrowia jamy ustnej? Więcej znajdziesz na: http://gardent.pl