Jest to gorąco dyskutowany temat - używanie elektrycznej szczoteczki do zębów z możliwością ładowania czy manualnej szczoteczki do zębów. Istnieją plusy i minusy obu rodzajów szczoteczek, ale najważniejsze jest to, że używasz szczoteczki do czyszczenia zębów dwa do trzech razy dziennie. Zapytaj kogokolwiek z dziedziny stomatologii, a powie Ci, jak ważne jest szczotkowanie dla prawidłowej higieny jamy ustnej. Ale kiedy masz aparat ortodontyczny, dobre nawyki szczotkowania są niezbędne dla zdrowych zębów i dziąseł.
 

Co badania mówią o manualnych i elektrycznych szczoteczkach do zębów? 

Badanie przeprowadzone przez American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopaedics wykazało, że elektryczna szczoteczka do zębów sprzyja lepszej higienie jamy ustnej u osób z aparatami ortodontycznymi. 

Dowody te były bardziej widoczne w przypadku pacjentów z niską higieną jamy ustnej. W przypadku stosowania szczoteczki elektrycznej mieli oni znacznie niższe wyniki w zakresie płytki nazębnej w porównaniu z techniką manualną. W przypadku pacjentów z dobrą higieną jamy ustnej różnice te zostały zneutralizowane.

Przegląd kilku badań dotyczących szczoteczek zasilanych elektrycznie w porównaniu z manualnymi wykazał 11% redukcję płytki nazębnej w okresie od jednego do trzech miesięcy w przypadku szczoteczek zasilanych elektrycznie oraz 21% redukcję płytki nazębnej po trzech miesiącach stosowania.
 

Zalety elektrycznej szczoteczki do zębów

Elektryczne szczoteczki do zębów mogą być nieco szybsze niż szczotkowanie zębów szczoteczką manualną. Aparaty ortodontyczne oznaczają, że jest wiele zakamarków do wyczyszczenia, a elektryczna szczoteczka oscylacyjna może wyczyścić je wokół zamków i drutów szybciej niż szczoteczka manualna.   

Większość szczoteczek zasilanych elektrycznie ma dodatkową zaletę w postaci timera. Szczególnie ważne jest, aby szczotkować zęby co najmniej przez zalecany czas, ponieważ szczotkowanie zębów z aparatem ortodontycznym wymaga nieco więcej cierpliwości. Jeśli będziesz szczotkować zęby konsekwentnie aż do zakończenia odliczania czasu, uzyskasz dokładniejsze czyszczenie niż w przypadku szybkiego czyszczenia szczoteczką manualną.

W przypadku pacjentów, którzy nie mają idealnych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, badania wykazują, że prawdopodobnie usuną oni więcej bakterii i płytki nazębnej za pomocą elektrycznej szczoteczki do zębów. Użycie szczoteczki elektrycznej wymaga mniej wysiłku, aby uzyskać ten sam efekt.

Szczoteczki elektryczne mieszają również wodę w jamie ustnej i płytkę nazębną na zębach w miejscach, do których szczoteczka mogła nie dotrzeć włosiem. Ułatwia to wypłukiwanie bakterii wodą.
 

szczoteczki

Wady elektrycznych szczoteczek do zębów
Koszt jest główną wadą korzystania z elektrycznej szczoteczki do zębów. Nakłady na szczoteczkę elektryczną i nowe główki mogą być droższe niż w przypadku nowej szczoteczki manualnej. Ponadto szczotkowanie wokół aparatów ortodontycznych zwykle przyspiesza rozpad włosia i sprawia, że szczoteczka staje się mniej wydajna.

Użytkownicy szczoteczek elektrycznych muszą również pamiętać, aby naładować swoją szczoteczkę elektryczną zanim się rozładuje.
 

Zalety manualnej szczoteczki do zębów
Szczoteczki manualne mogą być bardziej opłacalne niż elektryczne.

Manualna szczoteczka do zębów może być wygodniejsza, jeśli wyjeżdżasz i nie chcesz pakować ładowarki do swojej elektrycznej szczoteczki do zębów. Chociaż ładowanie trwa kilka dni, zabranie elektrycznej szczoteczki do zębów na dłuższy biwak może stanowić problem. Możesz zamienić ją na szczoteczkę zasilaną bateriami lub użyć szczoteczki manualnej i zachować czujność przy szczotkowaniu zębów.
 

Wady manualnej szczoteczki do zębów
Z badań wynika, że manualne szczoteczki do zębów nie są najlepszym wyborem dla wszystkich. Aby używać manualnej szczoteczki do zębów, powinieneś być osobą, która jest czujna w kwestii higieny jamy ustnej. Niektórzy nastolatkowie z aparatami ortodontycznymi prowadzą intensywne życie i uważają, że zaoszczędzenie kilku minut dziennie na myciu zębów to cenny czas. Jednak skutkuje to zwiększonym poziomem płytki nazębnej i bakterii, które mogą powodować próchnicę i przebarwienia.
 

Szczotkowanie zębów z aparatem ortodontycznym - najczęściej zadawane pytania

Każdy ma kilka pytań dotyczących szczotkowania zębów, gdy ma założony aparat ortodontyczny. Oto kilka z najczęściej zadawanych pytań.
 

Czy będę wiedział jak szczotkować zęby po założeniu aparatu?
Tak, terapeuta/asystent stomatologiczny pokaże Ci jak myć zęby w dniu założenia aparatu. Możesz również obejrzeć filmy na Youtube o tym, jak skutecznie szczotkować zęby z aparatem ortodontycznym, jeśli chcesz uzyskać bardziej dogłębną wiedzę lub odświeżyć wiedzę.
Czy elektryczna szczoteczka do zębów zepsuje mój aparat ortodontyczny?
Ani elektryczna, ani manualna szczoteczka do zębów nie zepsuje aparatu ortodontycznego, jeśli tylko zachowasz odrobinę ostrożności podczas szczotkowania. Staraj się nie uderzać plastikową końcówką szczoteczki w aparat ortodontyczny.
 

Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

W zależności od tego, jakim typem szczotkarza jesteś, mogą występować różnice w skuteczności. Pacjent, który przykłada szczególną wagę do szczotkowania wszystkich powierzchni zębów i aparatu ortodontycznego, usunie tyle samo bakterii i płytki nazębnej za pomocą każdego rodzaju szczoteczki. Jednak pacjenci, którzy spieszą się ze szczotkowaniem, mogą uzyskać lepsze wyniki stosując szczoteczkę elektryczną z możliwością ładowania.
 

Czy można zbyt często szczotkować zęby z aparatem ortodontycznym?

Jest mało prawdopodobne, abyś szczotkował zęby zbyt często, ponieważ zaleca się szczotkowanie po każdym posiłku. Szczotkowanie i nitkowanie jest najskuteczniejszym sposobem usuwania resztek jedzenia i płytki nazębnej, które dostały się między zęby i wokół zamków aparatu ortodontycznego. Nie ma potrzeby używania nadmiernej siły podczas szczotkowania zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Wszyscy potrzebujemy regularnego, codziennego szczotkowania, aby utrzymać zdrowie naszych dziąseł. Dobre zdrowie dziąseł jest niezwykle ważne podczas noszenia aparatu ortodontycznego, ponieważ zęby są przesuwane w obrębie dziąseł i są bardziej podatne na choroby dziąseł.
 

Co się stanie, jeśli nie będziesz myć zębów z aparatem ortodontycznym?

Jeśli nie szczotkujesz regularnie zębów kilka razy dziennie podczas noszenia aparatu ortodontycznego, jesteś narażony na ryzyko próchnicy, chorób dziąseł i przebarwień. Ważne jest, aby zachować jak najzdrowsze zdrowie jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Codzienne szczotkowanie i wizyty u dentysty w celu profesjonalnego czyszczenia co sześć miesięcy pozwolą utrzymać zęby i dziąsła w dobrym stanie.
 

Przebarwienia zębów

Pacjenci z aparatami ortodontycznymi, którzy nie czyszczą ich prawidłowo, mogą mieć zauważalne białe place na zębach po zdjęciu aparatów. Dzieje się tak, ponieważ szkliwo pod przyklejonym zamkiem było chronione przed jedzeniem i napojami spożywanymi podczas noszenia aparatu.

Jeśli zęby nie są szczotkowane regularnie, niechronione zęby mogą zostać przebarwione na całe życie. Jedynym sposobem na poprawę przebarwień jest wybielanie zębów po zdjęciu aparatu, ale czasami przebarwienia są nadal widoczne.
 

Czy muszę używać określonego rodzaju pasty do zębów z aparatem ortodontycznym?

W The Orthodontists zalecamy używanie pasty z fluorem podczas szczotkowania zębów. Każda marka jest odpowiednia.
 

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczki do zębów powinny być wymieniane średnio co trzy miesiące, jednak jest to tylko wskazówka. Niektórzy ludzie muszą wymieniać swoje szczoteczki częściej niż inni.

Aparat ortodontyczny może skrócić żywotność szczoteczki do zębów. Zamki tworzą wiele szorstkich powierzchni, które szczoteczka musi oczyścić, więc pracuje ciężej niż w przypadku zębów bez aparatu.

Dobrą zasadą jest wymiana szczoteczki do zębów, gdy tylko zauważysz zużycie włosia. Uszkodzona szczoteczka nie jest tak skuteczna jak świeża.
 

Czy trudno jest myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Przyzwyczajenie się do szczotkowania zębów z aparatem ortodontycznym może wymagać nieco praktyki. Po założeniu aparatu udzielimy Ci jednak wielu informacji i przeprowadzimy demonstrację.