Odstające dziąsła mogą powodować silny ból i stan zapalny. Czasami trudno jest dostać się do gabinetu stomatologicznego wystarczająco szybko, aby złagodzić ten ból. Na szczęście, istnieje kilka domowych sposobów na cofające się dziąsła, które mogą być stosowane w celu zmniejszenia bólu, zapalenia dziąseł, a nawet pomocy w naprawie uszkodzonej tkanki dziąseł. Większość z nich można stosować tylko raz dziennie po regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Dodanie jednego z tych prostych, niedrogich środków do codziennej rutyny może zaoszczędzić Ci wiele bólu i cierpienia, gdy czekasz na wizytę w gabinecie dentystycznym.

Domowe sposoby na cofające się dziąsła

    Zielona herbata Olej sezamowy Aloe Vera Goździk i olejek goździkowy Eukaliptus Olejek kokosowy Olejek cytrynowy

Zielona herbata

Zielona herbata zmniejsza stan zapalny dziąseł i pomaga zapobiegać chorobom dziąseł ze względu na zawarte w niej przeciwutleniacze. Picie jednej filiżanki dziennie wspomoże zdrowie dziąseł i zmniejszy ich recesję.

Olej sezamowy

Olej sezamowy może być stosowany w celu zmniejszenia gromadzenia się płytki nazębnej i ochrony dziąseł przed bakteriami, które powodują stan zapalny dziąseł. Po prostu, wymieszaj ćwierć filiżanki przez 30 sekund po szczotkowaniu, aby chronić zęby przed uszkodzeniami spowodowanymi przez bakterie.

Aloe Vera

Aloes zawiera środki przeciwzapalne, co czyni go bardzo przydatnym do naprawy uszkodzonych komórek tkanek. Szczotkowanie z odrobiną żelu aloesowego raz dziennie może przynieść korzyści Twoim dziąsłom i zębom, zmniejszając wszelkie stany zapalne i zwalczając bakterie, które powodują choroby dziąseł. Jeśli wolisz, możesz zmieszać niewielką ilość aloesu z wodą, aby uzyskać konsystencję łatwą do przełknięcia i używać go jako codziennego płynu do płukania jamy ustnej po szczotkowaniu.

Goździk i olejek goździkowy

Olejek goździkowy był stosowany w zapobieganiu chorobom jamy ustnej przez wiele stuleci. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, olejek goździkowy jest świetnym rozwiązaniem na zmniejszenie bólu dziąseł. Delikatnie wmasuj 1-2 krople w dziąsła raz dziennie lub żuj goździk, pozwalając olejkom rozprowadzić się po całej jamie ustnej.

Eukaliptus

Eukaliptus jest silnym olejkiem eterycznym stosowanym do zapobiegania chorobom dziąseł. Kilka kropli eukaliptusa musi być rozcieńczone niewielką ilością wody, ponieważ jest to tak skoncentrowana substancja. Następnie należy go delikatnie wmasować nad dotkniętymi dziąsłami.

Olej kokosowy

Innym środkiem, który należy stosować codziennie jest olej kokosowy. Olej kokosowy jest antybakteryjny, co czyni go doskonałym domowym sposobem na recesję dziąseł. Działa on w celu zapobiegania dalszym uszkodzeniom i bólowi. Płukanie niewielkiej ilości przez 30 sekund pomaga pozbyć się z jamy ustnej szkodliwych bakterii, które powodują choroby dziąseł.

Olejek cytrynowy

W przeciwieństwie do innych zabiegów wymienionych powyżej, olejek cytrynowy nie może być stosowany codziennie, ponieważ jego kwaśne właściwości mogą uszkodzić szkliwo zębów. Jednak stosowany raz w tygodniu, olejek cytrynowy może zapobiegać próchnicy i recesji dziąseł. W rzeczywistości olejek cytrynowy wspomaga również odrastanie tkanki dziąseł. Aby go użyć, zmieszaj uncję oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia z sokiem z ćwiartki cytryny i pozostaw na około tydzień. Połowę mieszanki wmasuj lub delikatnie wyszczotkuj rano, a drugą połowę mniej więcej w porze lunchu.

Biorąc tylko kilka minut dziennie, aby wdrożyć jeden z tych środków może zmniejszyć ból spowodowany przez cofające się dziąsła. Te środki nie są przeznaczone do podjęcia miejsce regularnej pracy stomatologicznej, ale mogą być korzystne, gdy znajdziesz się w sytuacji, w której nie można dostać się do gabinetu stomatologicznego tak szybko, jak byś chciał.

Czy kiedykolwiek próbowałeś domowych sposobów na złagodzenie bólu lub stanu zapalnego dziąseł? Opowiedz nam o tym w sekcji komentarzy poniżej!