Zaktualizowano: 2/21/2020

Szczoteczka do zębów. Najbardziej istotne i podstawowe narzędzie służące zdrowiu zębów. Większość z nas szczotkuje zęby od najmłodszych lat, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, że używana przez Ciebie szczoteczka może uszkadzać Twoje zęby nawet wtedy, gdy szorujesz nimi płytkę nazębną?

W jaki sposób szczotkowanie może uszkodzić Twoje zęby?

Wierz lub nie, ale możesz poważnie uszkodzić swoje zęby po prostu szczotkując je w niewłaściwy sposób lub używając niewłaściwego rodzaju szczoteczki.

Sztywne włosie

Większość dentystów zaleca używanie szczoteczki o miękkim włosiu, nawet jeśli masz wrażenie, że nie jesteś w stanie dobrze nią szorować zębów. Szczoteczki o sztywnym włosiu mogą porysować Twoje zęby i w końcu zetrzeć szkliwo! Niektórym osobom nawet pękły zęby po prostu od tak długiego szczotkowania sztywną szczoteczką, że po starciu warstwy szkliwa ząb nadal się ścierał. Może to również powodować cofanie się dziąseł lub odrywanie się ich od zębów. Takim uszkodzeniom można łatwo zapobiec, używając po prostu miękkiej szczoteczki.

Zbyt duża siła

Innym sposobem na uszkodzenie zębów podczas szczotkowania jest szczotkowanie zawsze w tym samym kierunku lub stosowanie zbyt dużej siły, co może spowodować zarysowanie zębów. Na przykład, jeśli zawsze szorujesz zęby z boku na bok, dentysta prawdopodobnie będzie w stanie rozpoznać to po poziomej chropowatości na powierzchni Twoich zębów. Prawidłowa technika jest ważniejsza niż wszystkie bajery i gwizdki narzędzia, za pomocą którego to robisz.

Szczoteczki do zębów: Jaka jest różnica?

Przejdź się do dowolnego sklepowego działu higieny jamy ustnej, a zostaniesz przytłoczony przez wszystkie produkty, które twierdzą, że wybielą Twoje zęby, dadzą Ci świeży oddech, usuną płytkę nazębną i wykonają NAJLEPSZĄ robotę w dbaniu o Twoją jamę ustną. Nie mogą one wszystkie być NAJLEPSZE, ale czy są naprawdę znaczące różnice między którymkolwiek z nich?

Elektryczne czy ręczne? Sztywne włosie czy miękkie? Zwykła rączka czy żelowy uchwyt pomocniczy? Wielu dentystów daje swoim pacjentom darmową szczoteczkę do zębów przy każdym czyszczeniu zębów. Czy powinniśmy unikać tej szczoteczki, ponieważ jest to tani upominek, czy też powinniśmy jej używać, ponieważ dentysta wie, jaka szczoteczka będzie najlepsza?

Mnogość opcji może sprawić, że w ogóle się tym nie przejmiesz i będziesz używać szczoteczki, którą akurat złapiesz na półce, albo może Cię to doprowadzić do gorączkowych poszukiwań idealnej szczoteczki. Jednak dzięki kilku szybkim wskazówkom nie musisz zadowalać się żadną z tych opcji.

Najlepsza szczoteczka do zębów

Zamiast wybierać szczoteczkę z najbardziej błyszczącym opakowaniem lub najdłuższą listą dodatkowych funkcji, oto kilka prostych wskazówek, jak wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów.

    Miękkie włosie - nie chcesz przecież zdrapywać szkliwa wraz z płytką nazębną!
    Zabawne uchwyty - W przypadku dzieci (lub dorosłych!), może to pomóc w zachęcaniu do dobrych nawyków dentystycznych poprzez uczynienie szczotkowania zabawą. To samo dotyczy dorosłych: Jeśli wyprofilowany uchwyt żelowy w Twoim ulubionym kolorze pomoże Ci częściej szczotkować zęby, nie musisz zadowalać się zwykłym szarym plastikiem! Ale jeśli nie chcesz wydać dodatkowych 2 dolarów na wymyślną rączkę, zwykły plastik jest równie skuteczny.
    Główka szczoteczki - Niektórzy ludzie lubią używać dużej główki szczoteczki, ponieważ czują, że mogą pokryć większą powierzchnię każdym machnięciem, ale niektóre osoby z wrażliwym odruchem wymiotnym lub te, które chcą dotrzeć do każdej szczeliny, mogą preferować mniejsze główki. Jest to całkowicie zależne od osobistych preferencji.
    Szczoteczki elektryczne niekoniecznie wykonują lepszą pracę przy czyszczeniu zębów, po prostu ułatwiają szczotkowanie. To od Ciebie zależy, czy wolisz samemu poruszać szczoteczką, czy pozwolić, aby kilka baterii zrobiło to za Ciebie.
    Wymieniaj szczoteczkę do zębów co 3 miesiące, aby nie gromadziły się w niej zarazki, a szczoteczka nie zużyła się i nie była nieskuteczna. Jeśli nie podoba Ci się Twoja obecna szczoteczka do zębów, możesz zmienić ją na nową.

Pamiętaj o tych wskazówkach, a następnym razem, gdy znajdziesz się na rynku szczoteczek do zębów, będziesz w stanie rozróżnić, co jest ważne, a co jest tylko kwestią preferencji.