Wraz z wiekiem, starzeją się również Twoje oczy. Zużywają się tak samo łatwo jak twoje ciało, jeśli nie bardziej. I chociaż nie można uniknąć problemów ze wzrokiem, które się pojawią, istnieją sposoby, aby sobie z nimi poradzić i zapobiec całkowitej utracie wzroku.

Jak to jest możliwe? Poprzez wprowadzenie kilku prostych zmian w swoim stylu życia.

Krok pierwszy: Rozpoznaj, że Twój wzrok szwankuje

Na szczęście istnieje wiele oznak, które mogą Cię ostrzec przed związaną z wiekiem utratą wzroku, w tym:

 • Trudności z czytaniem i wykonywaniem drobnych prac
 • Widzenie gwiazd lub cieni Twoja recepta na wzrok często się zmienia
 • Nigdy nie możesz uzyskać wystarczającej ilości światła, aby dobrze widzieć
 • Podwójne widzenie

Jeśli doświadczasz któregokolwiek lub wszystkich z tych problemów, Twój wzrok może Cię zawodzić.

Krok drugi: Poznaj najczęstsze przyczyny zaburzeń widzenia i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić

Istnieje kilka powodów, dla których Twój wzrok zaczyna szwankować, a wiele z nich jest dość powszechnych. Oto 6 powszechnych powodów, dla których wzrok zaczyna szwankować, czego możesz się spodziewać i co możesz zrobić, aby temu przeciwdziałać:

1. Zmniejszony rozmiar źrenicy. Jedną z najczęstszych przyczyn pogorszenia się wzroku wraz z wiekiem jest zmniejszanie się źrenic. Po ukończeniu 60 lat źrenice zmniejszają się do tego stopnia, że są o około jedną trzecią mniejsze niż w wieku 20 lat. Ponieważ źrenice stają się mniejsze, gorzej reagują na zmiany światła, dlatego widzenie w słabym świetle staje się trudniejsze, a dostosowanie się do jasnego światła trudniejsze. To dlatego osoby po 60. roku życia potrzebują więcej światła z otoczenia do czytania i przeszkadza im jasne światło słoneczne i jaskrawe.

Kroki działania:

 • Szukaj okularów, które mają soczewki fotochromowe i powłokę antyrefleksyjną. Zwiększ ilość światła w swoim domu. Używaj świateł z zegarem, które włączają się i wyłączają w ciągu dnia, aby zapewnić sobie stałą ilość światła w otoczeniu. Zainstaluj lampy z czujnikiem ruchu, które włączają się automatycznie, gdy wchodzisz do pokoju. Trzymaj się z dala od gołych żarówek, żyrandoli bez kloszy i przezroczystych kloszy, aby w Twoim domu nie było oślepiającego światła. Używaj indywidualnego oświetlenia, gdy wykonujesz określone zadania, takie jak czytanie lub pisanie.

2. Prezbiopia. Innym powszechnym problemem z widzeniem wśród mężczyzn i kobiet, pojawiającym się po 40 roku życia, jest niezdolność do skupienia się na czymś bliskim. Stan ten nazywany jest prezbiopią, czyli stwardnieniem soczewki wewnątrz oka. Utrudnia to soczewce zginanie się, co uniemożliwia skupienie się na przedmiotach znajdujących się blisko ciebie.

Kroki działania:

 • Używaj soczewek kontaktowych lub okularów do czytania, dwuogniskowych, które mogą pomóc skorygować prezbiopię. Używaj dodatkowego oświetlenia na materiałach do czytania lub pracy, aby zapewnić oczom wystarczającą ilość światła do skupienia wzroku. Podczas pracy przy komputerze używaj okularów do czytania dostępnych bez recepty.

3. Utrata widzenia peryferyjnego. Ograniczone widzenie peryferyjne jest częstym problemem wśród starszych dorosłych. Jednak utrata widzenia peryferyjnego może sprawić, że prowadzenie pojazdu stanie się bardzo niebezpieczne.

Kroki działania:

 • Podczas jazdy, obracaj głowę i patrz w obie strony zbliżając się do każdego skrzyżowania. Należy skonsultować się z lekarzem okulistą, aby upewnić się, że nie cierpisz na jaskrę, która często jest wynikiem całkowitej utraty widzenia obwodowego.

4. Zażółcenie soczewki. Jak w przypadku większości rzeczy, kiedy się starzeją, twoje oczy mogą stopniowo stawać się bardziej żółte. Wpływa to na postrzeganie kolorów. Rozróżnianie niebieskiego i zielonego staje się znacznie trudniejsze. Większość kolorów może wydawać się bardziej matowa, a kontrasty między kolorami będą mniej oczywiste. Może to mieć nawet wpływ na to, jak postrzegasz przedmioty znajdujące się przed Tobą. Trudno będzie stwierdzić, kiedy kończy się jeden obiekt, a zaczyna jego tło, przez co trudno będzie dostrzec schody przed sobą lub wyboje na drodze.

Kroki działania:

 • Dekorując dom używaj ciepłych kolorów (żółty, pomarańczowy i czerwony). W zaciemnionych pomieszczeniach miej włączoną czerwoną lampkę, dzięki czemu łatwiej będzie Ci widzieć. Zwykła lampka nocna będzie powodować odblaski, które mogą męczyć oczy. Używaj żarówek, które zostały specjalnie zaprojektowane w celu poprawy oddawania barw, takich jak żarówki halogenowe lub fluorescencyjne. Umieść kolorową taśmę wzdłuż krawędzi schodów i stopni w swoim domu, aby łatwiej było Ci się poruszać bez upadku.

Ryan / Flickr / CC BY-ND

5. Suchość oczu. Z wiekiem twoje ciało produkuje mniej łez, szczególnie w przypadku kobiet po menopauzie. Jeśli odczuwasz pieczenie, kłucie lub inny dyskomfort związany z oczami, możesz mieć suche oczy.

Kroki działania:

 • W ciągu dnia używaj sztucznych łez w zależności od potrzeb. Porozmawiaj ze swoim okulistą o najlepszych dla Ciebie opcjach. Niektórzy mogą zasugerować stosowanie leków na suche oczy.

6. Odłączenie ciała szklistego. Kiedy podobna do żelu szklistka w oku zaczyna się upłynniać i odsuwać od siatkówki, może to powodować powstawanie plamek i kłaczków w oku. Czasami może to nawet powodować błyski światła. Zazwyczaj jest to nieszkodliwe. Jednakże, w niektórych przypadkach może to być sygnał, że siatkówka wkrótce się oderwie, co może spowodować ślepotę, jeśli nie będzie natychmiast leczone.

Kroki działania:

 • Jeśli doświadczasz błysków i pływaków, natychmiast zgłoś się do okulisty!

Krok trzeci: Poznaj różnicę między powszechnymi problemami i chorobami wzroku

Podczas gdy liczne dolegliwości związane ze wzrokiem wymienione powyżej są dość powszechne wśród starszych osób dorosłych, te wymienione w tej części są znacznie poważniejsze. Jeśli doświadczasz któregoś z tych problemów, natychmiast udaj się do okulisty, aby sprawdzić, czy można coś zrobić, aby złagodzić problem.

ORBIS EMEA Saving Sight Worldwide / Flickr / CC BY-ND

1. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Zwyrodnienie plamki żółtej, powszechne wśród osób powyżej 50 roku życia, jest główną przyczyną utraty wzroku u starszych dorosłych. Choroba ta powoli niszczy tę część oka, która zapewnia ostre, centralne widzenie, niezbędne do wyraźnego postrzegania przedmiotów. U wielu osób utrata wzroku w wyniku AMD nie występuje przez bardzo długi czas. W przypadku innych osób choroba postępuje szybciej i utrata wzroku pojawia się wcześniej. (Mimo że zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną ślepoty u amerykańskich seniorów, choroba ta nie musi oznaczać całkowitej ślepoty. Nadal będziesz w stanie używać swojego widzenia peryferyjnego).

2. Zaćma. Mimo, że jest ona wymieniona jako choroba oczu, jest to jedna z najczęstszych chorób oczu wśród seniorów i ta, którą można łatwo pokonać. Operacja zaćmy jest dziś bardzo bezpieczna i skuteczna. Zazwyczaj 100 procent wizji, która została utracona, jest przywracana po operacji.

3. Jaskra. Jest to schorzenie, które powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego oka i może z czasem ulec pogorszeniu. Dodatkowo, ryzyko rozwoju jaskry wzrasta z każdą dekadą po ukończeniu 40 lat. Niektóre objawy jaskry to: widzenie aureoli wokół świateł, zaczerwienienie oka, utrata wzroku, zamglone oczy, ból w oku, zawężenie pola widzenia oraz nudności lub wymioty. Jeśli masz ponad 40 lat i w rodzinie występowały przypadki jaskry, przeprowadzaj pełne badanie wzroku u okulisty co rok lub dwa lata, niezależnie od tego, czy obserwowałeś u siebie objawy, czy nie.

4. Retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa. Ten stan powoduje uszkodzenie siatkówki w wyniku cukrzycy lub nadciśnienia (wysokiego ciśnienia krwi). Powoduje to niewyraźne widzenie, które w końcu może prowadzić do ślepoty. Upewnienie się, że kontrolujesz swoją cukrzycę może spowolnić postęp tego stanu, powodując objawy, które można kontrolować lub takie, które są poza Twoją kontrolą. Jeśli masz cukrzycę lub nadciśnienie, regularnie odwiedzaj swojego okulistę, aby dokładnie monitorował cię pod kątem retinopatii.

5. Rak oka. Ten nowotwór zaczyna się w oku. Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana, istnieje związek między tym nowotworem a światłem słonecznym.

Kroki działania:

 • Ogranicz swoją ekspozycję na intensywne światło słoneczne. Noś kapelusze i odzież ochronną, gdy przebywasz na słońcu.
 • Używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Noś okulary przeciwsłoneczne z ochroną przed promieniowaniem UV.

Dodatkowe kroki, które należy podjąć, jeśli wzrok zaczyna szwankować

1. Stosuj zdrową dietę

2. Nie pal papierosów.

3. Regularnie badaj wzrok. Upewnij się, że regularnie poddajesz się badaniom wzroku. Jeśli jesteś pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, powinieneś poddawać się badaniu wzroku co dwa lata, chyba że jesteś narażony na zaburzenia i choroby oczu lub masz objawy. Jeśli masz objawy, natychmiast zgłoś się do okulisty. W przypadku wysokiego ryzyka, należy zgłaszać się do okulisty raz w roku. Przedyskutuj z okulistą wszelkie obawy dotyczące Twoich oczu i widzenia. Upewnij się, że wie on, czy w Twojej rodzinie występowały problemy z oczami i czy masz jakiekolwiek inne problemy zdrowotne. Upewnij się również, że okulista wie, co zażywasz, nawet leki bez recepty.

4. Zachowaj ostrożność podczas jazdy samochodem. Gdy wzrok zaczyna się pogarszać, może być konieczne ograniczenie prowadzenia samochodu i czasu jazdy. Jeśli masz prezbiopię, możesz mieć problemy z dostosowaniem się do ciemności i jasnego światła. Oznacza to, że może być konieczne zaprzestanie prowadzenia samochodu w nocy. Jeśli wzrok nadal będzie się pogarszał, trzeba będzie całkowicie zrezygnować z prowadzenia samochodu. W przypadku problemów ze wzrokiem należy prowadzić samochód tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.