Dr Kami Hoss

Rentgen stomatologiczny w ciąży

Ciąża może być jednym z najbardziej magicznych okresów dla całej rodziny. Pamiętam, jak moja żona była w ciąży i z niecierpliwością oczekiwaliśmy narodzin naszego syna. Mieliśmy wiele radości z wyboru jego imienia, marzyliśmy o tym, jak będzie wyglądał i zastanawialiśmy się, jakimi rodzicami zostaniemy..

Whoć te same rzeczy wiele przyszłych matek robi do dziś, muszą one radzić sobie z dodatkowym obciążeniem, jakim jest ciąża w środku pandemii. Jakby nie miały już tylu innych zmartwień, COVID-19 z pewnością dodaje stresu i niepewności na tym i tak już niepewnym etapie życia.

Ludzie boją się chodzić do dentysty nawet w normalnych czasach, więc łatwo jest zracjonalizować pominięcie dentystycznej w ciąży, a co dopiero w czasie globalnej pandemii. Chciałabym jednak podkreślić, że gabinety stomatologiczne są nie tylko wyjątkowo bezpieczne, ale że zdrowie jamy ustnej jest szczególnie ważne dla przyszłych matek i może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka i samej matki. Choć nie mówi się o tym zazwyczaj podczas licznych wizyt u ginekologa-położnika w czasie ciąży, jest to coś, co obserwuję z pierwszej ręki w moich sześciu dziecięcych gabinetach stomatologicznych. Pozwólcie, że wyjaśnię dlaczego.

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej w czasie ciąży

Kiedy kobieta jest w ciąży, zmiany immunologiczne i hormonalne sprawiają, że jest ona bardziej podatna na na ciążowe zapalenie dziąseł i nadwrażliwość zębów. Jest to zjawisko bardziej powszechne, niż można by się spodziewać - dotyka około 60-75% kobiet w ciąży..

W rzeczywistości, choroby dziąseł wChoroby zębów w czasie ciąży mogą mieć wiele negatywnych skutków, od przedwczesnych porodów po niską masę urodzeniową dziecka. Co roku w Stanach Zjednoczonych około 10 procent dzieci rodzi się przedwcześnie, a wcześniaki mogą doświadczać zarówno krótko-, jak i długoterminowych problemów zdrowotnych. Słaby stan zdrowia jamy ustnej może również zwiększyć ryzyko wystąpienia u matki cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego, potencjalnie śmiertelnych powikłań ciąży.

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej może stać się coraz większym wyzwaniem w czasie ciąży. Samo pragnienie jedzenia może prowadzić do dokonywania wyborów żywieniowych, które nie są najzdrowsze, a dodatkowy cukier stanowi pożywkę dla szkodliwych bakterii w jamie ustnej, co może prowadzić do powstawania ubytków, chorób dziąseł i ogólnych konsekwencji zdrowotnych..

MProblem może stanowić również choroba lokomocyjna, która skłania kobiety w ciąży do całkowitego unikania mycia zębów z powodu nudności lub wymiotów, które powodują wydzielanie kwasów żołądkowych. Kwas pochodzący z wymiocin może uszkodzić zęby, zwłaszcza w górnych przednich częściach. Szczotkowanie zębów bezpośrednio po wymiotach może spowodować jeszcze większą erozję lub uszkodzenie, ponieważ właśnie wtedy zęby są najbardziej narażone.

Zamiast tego należy przepłukać zęby ciepłą wodą i odczekać chwilę przed szczotkowaniem. Właściwe wskazówki od dentysty, takie jak te, pomogą ci zrozumieć, jak bezpiecznie i odpowiednio dbać o zęby w czasie ciąży, aby uniknąć problemów, które mogą spowodować nieodwracalne szkody dla twojego zdrowia jamy ustnej i zdrowia ogólnego.

Zdrowie jamy ustnej ma również wpływ na zdrowie dróg oddechowych i oddychanie. Chrapanie jest częstym efektem ubocznym, który dotyka 30 procent przyszłych matek, a kobiety, które chrapią nałogowo podczas ciąży, są trzy razy bardziej narażone na urodzenie dziecka z opóźnieniem w rozwoju. Obturacyjny bezdech senny (OSA), zaburzenie snu polegające na zatrzymywaniu i rozpoczynaniu oddychania, ma tendencję do pogarszania się w czasie ciąży ze względu na przyrost masy ciała i nacisk dziecka na przeponę. OSA ogranicza ilość tlenu w organizmie, co może mieć szkodliwy wpływ na matkę i rozwijający się płód i jest kolejnym problemem, w rozwiązaniu którego może pomóc dentysta zajmujący się drogami oddechowymi.

Czy rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne są bezpieczne w ciąży?

Ważnym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży może być wykonywanie zdjęć rentgenowskich. Rozumiem, jak bardzo może to być przerażające, zwłaszcza gdy wielokrotnie słyszałaś, że promieniowanie może być niebezpieczne dla Twojego nienarodzonego dziecka. Pozwól jednak, że Cię uspokoję. Przede wszystkim jestem tu po to, aby pomóc Tobie i Twojemu dziecku być zdrowym. Nigdy świadomie nie naraziłabym żadnego z Was na niebezpieczeństwo.

Po drugie, wykonywanie prześwietlenia zębów w ciąży jest całkowicie bezpieczne, ponieważ emitują one bardzo niską dawkę promieniowania, a nie wysoką, która mogłaby zaszkodzić dziecku. A znasz ten ciężki ołowiany fartuch? Chroni on wszystkie ważne dla życia organy, w tym dziecko, podczas krótkotrwałej ekspozycji na promieniowanie o bardzo niskim poziomie.

I chociaż badania rentgenowskie są uważane za medycznie bezpieczne w każdym trymestrze, wiele kobiet czuje się najbardziej komfortowo, wykonując je po zakończeniu pierwszego trymestru do pierwszej połowy trzeciego trymestru. Niezależnie od Twoich obaw, nie wahaj się porozmawiać z The Super Dentists na temat wykonania zabiegów stomatologicznych w ciąży.

Zdrowie jamy ustnej a płodność

Ochrona zdrowia jamy ustnej w ciąży jest bardzo ważna, ale równie ważne jest, by zarówno mężczyźni, jak i kobiety mieli zdrowe zęby i dziąsła przed zajściem w ciążę.

Wiem, co sobie myślisz: "Czy choroby dziąseł mogą przeszkodzić w zajściu w ciążę?Czy choroby dziąseł mogą uniemożliwić zajście w ciążę??" Łatwo jest założyć, że nie ma żadnego związku. Jednak nadmiar bakterii w jamie ustnej, które mogą przedostawać się do krwioobiegu, a także przyczyniać się do próchnicy zębów i infekcji, może wpływać na płodność kobiet starających się zajść w ciążę, a także obniżać liczbę plemników w spermie mężczyzny i ich ruchliwość (zdolność do pływania).

Rozumiem, że żyjemy teraz w przerażających czasach, ale chodzenie do . dentysty w ciąży pomoże - a nie zaszkodzi - matce w osiągnięciu zdrowej ciąży. Jako osoba pracująca w zawodzie dentysty i lekarza od ponad 20 lat, jestem gorącym zwolennikiem tego, że dbanie o zdrowie jamy ustnej jest integralną częścią z ogólnego stanu zdrowia. Może odgrywa ona mało widoczną rolę, ale dobre zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Jeśli mogę dziś coś przekazać przyszłym matkom, to to, by nie ignorowały zdrowia jamy ustnej - Twoje dziecko podziękuje Ci później.

A więc, kiedy niemowlęta idą do dentysty? Wierzcie lub nie, ale Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej zaleca, aby pierwsza wizyta odbyła się nie później niż w pierwszym roku życia. Jesteśmy tu także dla nich. Budowanie silnych podstaw dobrego zdrowia jamy ustnej i pokazywanie im, jak przyjemna może być wizyta u dentysty, najlepiej rozpocząć wcześnie.

Bez względu na to, czy jesteś w ciąży, starasz się zajść w ciążę, czy masz nowe dziecko, The Super Dentists jest tu dla całej Twojej rodziny. Zadzwoń pod numer (855) GO SUPER, aby umówić się na wizytę lub porozmawiaj z naszymi ekspertami, aby rozwiać swoje obawy przed wizytą u dentysty w ciąży. dentysta w ciąży dzisiaj.

-

Dr Kami Hoss jest ortodontą i ortopedą stomatologicznym z San Diego, autorką i założycielką serwisu The Super Dentists oraz Howard Healthcare Academy.
Jest członkiem Rady Doradców w UCLA School of Dentistry, gdzie wcześniej uzyskał tytuł doktora chirurgii stomatologicznej.

Ciąża i noworodek I Dlaczego powinnaś odwiedzić dentystę będąc w ciąży was last modified: Październik 12, 2021 by The Super Dentists