Czy ostatnio dokładnie przyjrzałeś się szczoteczce do zębów swojego dziecka? Jeśli nie zastanawiałeś się zbytnio nad wymianą szczoteczek do zębów w swoim domu, nie jesteś sam. Jest to jedna z tych rzeczy, o których łatwo zapomnieć.

Rodzice to zajęci ludzie, a dzieci też są zajęte. Podczas gdy większość rodziców szybko zauważa, kiedy ich dzieci potrzebują nowych butów lub ubrań, obowiązki rodzicielskie, takie jak wymiana szczoteczek do zębów, czasem umykają uwadze.

Jak długo powinny wytrzymać szczoteczki do zębów?

Ponieważ większość szczoteczek do zębów jest plastikowa, mogą one wyglądać dobrze przez bardzo długi czas, ale prawda jest taka, że nie są one przeznaczone do użytku przez całe życie. Oznaki zużycia lub uszkodzenia włosia mogą sprawić, że będą one mniej skuteczne w czyszczeniu zębów.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego (ADA) szczoteczki do zębów powinny być wymieniane co trzy do czterech miesięcy. Istnieją jednak sposoby, aby dowiedzieć się, czy Twoje dziecko potrzebuje nowej szczoteczki do zębów wcześniej.

1. Zbadaj włosie

Po pierwsze, sprawdź włosie szczoteczki do zębów Twojego dziecka. Jeśli wyglądają na zmatowiałe lub postrzępione, czas na nową szczoteczkę. Włosie powinno stać prosto, a nie opadać.

Sprawdzając włosie, pamiętaj o sprawdzeniu spodu przy podstawie szczoteczki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zanieczyszczenia, które nie dają się łatwo usunąć pod bieżącą wodą, szczoteczkę należy wymienić.

2. Czy Twoje dziecko było chore?

Według naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, nawet w dobrym dniu, przeciętna szczoteczka do zębów może być siedliskiem milionów bakterii i setek różnych rodzajów, w tym Staphylococcus Aureus, E. Coli, Streptococcus Mutans i Lactobacillus. Oto coś, co brzmi jeszcze bardziej obrzydliwie: Uniwersytet w Alabamie odkrył, że wiele szczoteczek do zębów zawiera również zarazki kałowe.

A to tylko typowy dzień. Faktem jest, że jama ustna to miejsce pełne zarazków. Jeśli Twoje dziecko było chore, jest jeszcze gorzej.

Niezależnie od stanu włosia szczoteczki do zębów, jeśli Twoje dziecko było chore, wyrzuć starą szczoteczkę i kup nową. Jeśli po powrocie do zdrowia nadal będzie używać tej samej szczoteczki, ryzykuje ponownym zarażeniem się.

Choroby, które uzasadniają zakup nowej szczoteczki do zębów:

    Przeziębienie lub grypa Infekcja gardła lub jamy ustnej Ból gardła lub rozpoznanie anginy Owrzodzenia jamy ustnej, takie jak pęcherze gorączkowe lub pęcherze.

Ponadto, jeśli Twoje dziecko korzysta z łazienki wspólnie z innymi osobami, istnieje ryzyko, że zarazki znajdujące się na jego szczoteczce do zębów mogą przenieść się na innych członków rodziny. Bakterie mogą przenosić się z jednej szczoteczki do zębów na drugą, poprzez wspólny uchwyt do szczoteczki lub nawet tubkę pasty do zębów.

3. Kiedy po raz ostatni wymieniłeś szczoteczkę do zębów swojego dziecka?

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio przyniosłaś rodzinie nowe, lśniące szczoteczki do zębów, prawdopodobnie nadszedł czas, aby wymienić szczoteczkę Twojego dziecka. Nie czuj się źle - każdemu się to zdarza! Wymiana szczoteczek do zębów nie jest czymś, co większość ludzi ma w swoim kalendarzu.

Aby pomóc Ci pamiętać, kiedy należy wymienić szczoteczkę do zębów Twojego dziecka (i swoją własną), ustaw alert w kalendarzu za pomocą wybranego narzędzia kalendarzowego. Innym pomysłem jest powierzenie dziecku odpowiedzialności za umieszczenie przypomnienia w kalendarzu ściennym. Dobre nawyki zaczynają się wcześnie, a to zachęca Twoje dziecko do inwestowania we własne zdrowie.

Jak przedłużyć żywotność szczoteczki do zębów Twojego dziecka

Szczoteczki do zębów są niedrogie, ale możesz mieć obiekcje przed ich niepotrzebną wymianą. Jak wspomniano wcześniej, ich rączki mogą wydawać się wieczne, a ponadto istnieją obawy, że plastikowe odpady wypełniają wysypiska śmieci (a nawet plaże). Jeśli zrównoważony rozwój jest ważną kwestią w Twojej rodzinie, istnieją sposoby na to, aby szczoteczki do zębów przetrwały do czteromiesięcznego okresu wymiany oraz sposoby na recykling szczoteczek do zębów, gdy już z nimi skończysz.

Zakładając, że szczoteczka do zębów Twojego dziecka jest w dobrym stanie i że nie chorowało, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby szczoteczki służyły mu nieco dłużej.

    Naucz swoje dzieci, aby po użyciu dokładnie wypłukały szczoteczkę pod bieżącą wodą, aby usunąć nadmiar resztek jedzenia i pasty do zębów. Jeśli to możliwe, przechowuj szczoteczkę do zębów każdego z nas w osobnym uchwycie, aby uniknąć niechcianego dzielenia się zarazkami lub przypadkowego użycia szczoteczki innej osoby. Przechowuj szczoteczkę do zębów swojego dziecka w pozycji pionowej, aby szybciej wyschła.

Twoje dzieci będą Ci wdzięczne za ich uśmiech

Regularna wymiana szczoteczki do zębów pomoże zachować jedną z najpiękniejszych rzeczy w życiu każdego rodzica: uśmiech jego dzieci. Ponieważ szczoteczki do zębów czyszczą jamę ustną Twojego dziecka co najmniej dwa razy dziennie, są one jednym z najciężej pracujących narzędzi w jego zestawie.

Wymieniając szczoteczkę do zębów swojego dziecka, kup sobie nową szczoteczkę. Zasługujesz na nią.

Gość Autor

Aaron Smith jest mieszkającym w Los Angeles strategiem i konsultantem ds. treści wspierającym firmy STEM i praktyki medyczne. Zajmuje się rozwojem branży i pomaga firmom nawiązać kontakt z klientami. W wolnym czasie Aaron lubi pływać, tańczyć na huśtawce i czytać powieści sci-fi.